pitääkö siihen oikein lupa olla jos pedon tappaa ???????
http://www.kainuunsanomat.fi/uutiset/kainuu/20544.shtml
http://www.kainuunsanomat.fi/uutiset/kainuu/20544.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
moiset ölväkkeet. Onko nyt tosimiehen olo?
Olisvat jalkapatikassa ja luvan kanssa metsällä, niin sen
jotenkin ymmärtää, mutta eihän pelkureista siihen ole.
Nykyaikana pitää olla tehokas ja nopea! Ei ole aikaa hiihdellä susien perässä niinkuin ennen vanhaan! Nyt kun on pelit ja vehkeet niin miksi ei niitä käytettäisi?
Toinen asia on se että petojen pyyntilupien määrästä ei päätetä enää Suomessa vaan Brysselissä!
Mielestäni susien luvattomat tapot on protesti "Brysselin herroja" ja politikkoja kohtaan kun ovat hunosti meidän asioita hoitaneet.
Ase kädessä on "korven" asukas joutunut puolustamaan oikeuttaa asua kotonaan milloin "ryssiä" milloin muita vihollisia vastaan.
Toiset toimii, toiset arvostelee! Näin on aina ollut ja on oleva!
ja toiset ei!
Lentokoneella ja helikopterilla pyynti on tehokasta. Aseena konekivääri. Youtubessa taitaa olla videoita wolf hunting.
kas ku ei mettäkoneellä riehunu sutta hengiltä prkl vätykset.
Sana kiertää, kyllä nuo poliisi ottaa kiini.
hekottelemmaan soavutuksillaan
Kyllä menee meiltä metsästäjiltä maine kokonaan.Pitää olla lapsellista sakkia. Lupametsästys on asia erikseen. Kelkkoja on käytetty taas apuna salametsästysessä,niin se tietää kelkkailuun varmasti tiukennuksia,kun näitä tapauksia on jo useampia. Pääsiäisen tienoilla oli jossakin Suomussalmen Näljängän tienoilla jäljittäneet kelkalla ilvestä.Liekkö sekin tapettu. Siitä en tiedä ,kun en tapausta tarkemmin tunne.Voi sentään meitä metsästäjiä,kun porukkaamme on roistoja pesiytynyt. Olis riistanhoitopiirillä jo tuomitsemisen paikka ,mutta mitästä paskaa. Se firma on salametsästäjien suosija.
tekosie
nehä aenaan käöttäneet tuota konstie
on oikea termi tällaisissa tapauksissa. Ei tällä ole mielestäni metsästyksen kanssa mitään tekemistä. Turha on tätä metsästäjien piikkiin edes yrittää laittaa.
Kun sanot näiden jehujen olevan salaatappajat ,eikä näillä ole mitään tekemistä metsästyksen kanssa.Näinkin asiaa saa luonnehtia,mutta kyllä siinä on tavallaan metsästyksestä kyse ,vaikka salaakin.Lisäksi on huomioitava ,että valtaosa metsästäjistä hyväksyy tälläisen toiminnan ja riistaviranomaiset täysin.Oletko koskaan nähnyt riistaviranomaisten tuomitsevan tälläisiä salametsästyksiä mediassa. Lueppas vaikka Kalevan juttutupaa ja kyseisestä lehdestä jutun kommentteja,niin näet että kuinka hyväksyttävänä tälläisiä susitappoja pidetään. Jokainen ymmärtää susienkin kohdalla metsätyksen joka tapahtuu laillisena ,mutta kyllä minun on nykyaikana vaikea ymmärtää niin syvää petovihaa,että pitää moottorikelkkojen avulla salametsästää petoja.Jos kerran on vielä rehellisiä metsästäjiä kuin minäkin olen ,niin tuomitkaa ja ilmiantakaa tälläiset heput ,jotka pilaa metsästäjien mainetta.Miksi te suojelette näitä koheltajia.Riistapäälliköltä ja riistanhoitopiirin puheenjohtajalta sekä yhdistysten nokkamiehiltä Kainuussa ei kannata odottaa rehellisyyttä näissä kysymyksissä ,koska he suojelevat näitä salametsästäjiä vaitiolollaan. Meillä on Kainuussa sellaisia politiikkoja jotka ovat päässeet eduskuntaankin vain petovastaisuudella.Maa-ja metsätalousministeriö on rosvojen ,eli poromiesten edunvalvoja.Rosvoja on kaikki jotka salametsästää ja myös ne jotka sen hyväsyvät,vaikka hiljaisesti.Kiitoksia sinulle kuitenkin mielipiteestäsi,josta kävi se ilmi ettet hyväksy salaametsästämisestä nim.merkki salaametsästäjät.Kainuulaisessa medisssa on vuosikymmeniä suojeltu salametsästäjiä ja perinne jatkuu hamaan tulevaisuuteen.Toimittajat on ilmeisesti poromiesten munista lähtöisiä.
hyvä ja asiallinen kirjoitus.
Ja kyllä petojen pyytäjät ovat metsästäjien aatelia ,sanokaa mitä sanotte.99 prosenttisesti kansa on tätä mieltä.
Olen tavallinen metsästäjä, enkä hyväksy tällaista salaa metsästämistä. Tällaisten tekojen selvittämiseksi tulee mielestäni kyseisillä alueilla vaikuttavien metsästysseurojen ja niissä toimivien metsästäjien avattava silmänsä alkaa kertoa mitä siellä tapahtuu. Samoin alueiden asukkaiden. Sillä siellä ne on ne korvat ja silmät, jotka ovat voineet jotain asiasta kuulla ja mahdollisesti nähdä. Ei tällä palstalla tai lehtien sivuilla auta yhtään mitään vaikka kuinka mahtipontisia ja tuomitsevia kirjoituksia riistaorganisaatiot kirjoittaisivat. Ei tällä paskanjauhannalla mitään saavuteta eikä kirjoituksilla, vaan on uskallettava aukaista suunsa ja kertoa pienetkin vihjeet. On olemassa kuulemma vihjepuhelin johon voi kertoa havainnoistaan, ilmeisesti siinä ei paljastu ilmoittajakaan en ole siitä kylläkään aivan varma.
Jos tällaiset asiat halutaan saada kuntoon tai ainakin tekijät vastuuseen on meidän jokaisen vastuu kertoa rikollisesta toiminnasta, eikä suojella sitä.
Nyt alkaa olla asiasta oikean suuntaisia kannanottoja. Annetaan poliisin jolla on oikeus tutkia tehdä työnsä rauhassa. Me muut autetaan jos jotain tiedetään asiasta. Varmaankin pienetkin vihjeet ovat tärkeitä. On meidän kaikkien suomussalmelaisten etu, että tälläiset henkilöt jotka sortuvat tälläisiin tekoihin joutuvat edesvastuuseen, niin metsästäjät kuin luonnosta elantonsa hankkivat. Yhdessä viksussa kirjoituksessa mainittiin joku vihjepuhelin, olen myös joskus kuullut sellaisen olevan. Käyttäkää hyvät ihmiset sitä, jos ette halua omaa henkilöllisyyttänne paljastaa. Uskon , että tällä tavalla toimimalla autamme tutkijoita.
Toisaallta ihmetyttää virallisten metsästäjä järjestöjen ja Rhyn:n nokkamiesten kannanotot tai hiljaisuus asiasta, ollaan hiljaa aivan kuin hyväksyttäisiin koko touhu.
Taitaavat hiljaisuudessa hyväksyä nämä kyseenalaiset tapot, no valittiinhan viime vuoden kainuulaiseksi erämieheksikin poromies....
On vihjepuhelimet ,mutta kyllä sen voi reilusti nimellään vihjeen poliisille antaa,koska ei siinä mitään laitonta tee. Ei poliisi vuoda ilmiantajia. Reilusti vain ,jos on oikeesti tietoa tälläisistä laittomista susitapoista ,niin soitto poliisille. Tämä riistanhoitopiirin ja yhdistyksien käyttäytyminen on ihmeellistä silloin ,kun suurpetoihin kohdistuu salametsästystä.Ei ne julkisuudessa tuomitse koskaan näitä tekoja.Täällä foorumilla joku kirjoitti ,että 99 prosenttia suomalaista pitää petotappajia sankareina ja lienee totuus,joka heijastuu myös riistaviranomaisten kannanottoihin.Toivottavasti olen väärässä. Se varmasti on totuus ,että metsästäjistä kymmenestä yhdeksän ampuu suden silloin kun se on mahdollista,olipa se laitonta ,tai laillista. Poromiehistä kaikki.
kun noin tarkasti tiedät lukuja metsästäjien määrästä, jotka tappavat petoja laittomasti. Häpeä.
Vai itse salametsästäjä.Kyllä sitä jo kuusikymmppisenä on monenlaista nähnyt ja kuullut,että ei tarvitse mututietoja jaella. Eipä ole ollut koskaan tarvetta salametsästykseen,kun se metsästys ei muutenkaan kovin polttava harrastus ole ollut. Lihaa saa kaupasta halvemalla. Ei ole pedotkaan haitolla pyörinyt ,kun niitä ei täällä poronhoitoalueella salametsästämisestä johtuen paljon ole.Se siitä asiasta.
susipaesti maestuu hyvälle
.....vitun tötteröt jo tajjuo että itujensyöjäthän ne siellä rypsillä käövillä moottorikelekoilla ajeloot sussien perässä ja naorattaat ne hengiltä että tyhmä kansa luulisi että moan suurimmat luonnonsuojelijat olisi ne tehnynnä ja saisivat vaekkapa sakkoja tae muuta kiusoa kun kenkäheinäniityille mennööt heinä-elokuun vaehteessa.Ei se oo tuo porotallous enneä mikkään heleppo elinkeino nykyvään. Jokkaenen vittuiloo ja liimahipit uhkaeloo vaekka kuinka ihmisiksi yrittäsi olla. Voe ,voe peälle vielä.
Että kävelettäkö te töihinnä jalan.Eppäilen.
ilmoittamaan yleiseen hätänumeroon; 112, asiasta!
Onkohan koppalakki päässyt vuotamaan ja muhat homehtuneet (onhan sitä epäilty jo monesti aiemmin).
Kyllä minun mielestäni 112 on tarkoitettu ihan muuta, kuin sudenpyytäjien havaintoilmoituksia varten. Siinä voi hätäilmoitukset ruuhkautua ihan turhan takia. Kyllä viranomaisilla pitäisi ajatella ensin ja ilmoittaa oikeat puhelinnumerot ennen kuin tuollaisia ilmoituksia pyytää.
täältä vähemmiksi - joita en ole kyllä vielä nähnyt luonnossa yhtäkään - niin sitten nämä älykkäinä eläiminä siirtyvät etelämmäksi ja iltalehtien kauhun aiheeksi... ;)
tänään klo 13.00 poliisilaitoksella.
huono aprillipila!
paljon kun huutajie ei ollunna aprillipilan pelossa paekalla
hahahahhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaa
kun on salakaadetulla hirvenlihalla kasvatettu.
kävin tossa naapurin juttusilla
lihavellie keitteli
tuoksu hyvältä koko pirtti
pyysi jopa syömään
ei kuulu hirviporukoehin
liha kyllä maestu ihan hyvältä, mitä lie ollunna
Isot miehet pelkää sutta,on siinä meillä mammanpoikia kerrakseen.Petojen tuhoaminen tapaa muutkin lajit sukupuuttoon.Tosi fiksua touhua.Käräyttäkää jotka tiedätte asiasta jotain niin maailma pelastuu.
susien suojelijoiden sitomista puuhun muutaman yön ajaksi tuonne korpeen
miltä kuullostaa
parta väpättävän jos tuoho joutusi
niin.
mutta jos sinne sidottaisiin petoja pelkäävät
salatappajat, jospa hekin huomaisivat ettei susia tarvi pelätä.
Sinut joutaisi panna jalkapuuhun,tai säilöön tuollaisista puheista.Olekto sinä ihan hysteerinen fanaatikko näissä petokysymyksissä. Sulla taitaa se petojen pelkääminen olla korvienvälissä,niin kuin liian monella kainuulaisella.
mahtuu, tekoja vähemmän
Huua Täysiä Jos Näät Suden Totta On