Laitatuulenkaari 3 G 57 00850 HELSINKI
toiminnanjohtaja Anu Suomela
fax: 09-698 6260
email: pesue@kaapeli.fi
12.7.01
Jutussa K & T vastaan Suomi on saatu Ihmisoikeustuomioistuimen päätös, joka on osittain langettava Suomen valtiolle. Päätöstekstin voi kokonaisuudessaan englanniksi lukea täältä.
webmaster 14:23
10.5.01
Olemme viimein saaneet uuden osoitteen netissä ja virallinen osoitteemme on siis www.pesue.org, joten muuttakaa kirjanmerkkejänne (Netscape) tai suosikkejannne (IE)...
webmaster 20:11
18.2.01
K & T Grand Chamberin käsittelyyn
Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimen Grand Chamber (17 tuomarin istunto) käsittelee 14.3.2001 suullisesti K & T:n tapauksen, jossa kaksi lasta otettiin huostaan, toinen suoraan synnytyspöydältä. Tämä on ensimmäinen vastaava käsittely, eli kyseessä on tältäkin osin historiallinen tapaus.
Neljäs Chamber tuomitsi Suomen valtion 27.4.2000 kahdesta ihmisoikeusloukkauksesta tässä tapuksessa. Ensimmäistä kertaa tuomioistuimen historiassa katsottiin, että kansalliset viranomaiset olivat ylittäneet harkintavaltansa. Toinen tuomio tuli siitä, että viranomaiset eivät edes harkinneet huostaanoton purkamista. Suomen hallitus valitti tapauksesta ja Grand Chamber hyväksyi valituksen sillä perusteella, että päätös muuttaa EIT:n aikaisemman käytännön suhteessa huostaanottoihin.
Anu Suomela 22:08
26.12.00
Nyt sivustossamme on myös hakupalvelu, jonka avulla voit tehdä sanahakuja tämän sivuston artikkeleista. Palvelun toimittaa Atomz.com.
Anu Suomela 13:40
Tietoja PESUEesta:
Perustettu vuonna 1994 tukemaan perheitä omien asioittensa asiantuntijana.
PESUEen työalueet:
Huostaanottoperheiden tukeminen etenkin asiaan liittyvissä juridisissa seikoissa ja sosiaalitoimen kanssa syntyneissä vaikeuksissa.
Huolto- ja tapaamisoikeuskiistat. PESUE on vienyt 6 huostaanottotapausta ja huostaanotetun lapsen tapaamisoikeustapausta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen.
Työmuotona on neuvonta jonka kautta asiakkaat ohjataan asiantuntijoille jotka ovat perehtyneet tämän alueen juridiikkaan. PESUEen yhteistyöverkkoon kuuluu myös perhe- ja pariterapeutteja jotka voivat auttaa tällä alueella.
PESUE ei ole toistaiseksi saanut yhteiskunnan rahoitusta, joten säännöllistä puhelinpäivystystä ei ole voitu järjestää. Siksi paras tapa ottaa yhteyttä on sähköposti tai fax: 09-698 6260.
Voit myös antaa viestisi viesti/palautesivulla.
Anu Suomela 03:39
powered by BloggerTM
Etsi Pesueen sivustosta
Artikkeleita
P??t?ksi?
Linkkej?:
NKMR - Nordiska Kommittén för Mänskliga Rättigheter
European Commission of Human Rights
EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS
Lapsen etu, ihmisoikeudet ja huostaanotto
J.P. Roosin kirjoitus näistä aiheista hänen omalla websitellaan.
Anna palautetta
PESUE
Mielenkiintoista!
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507961Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662248Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322149- 1451716
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251231Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991118Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65840Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58768Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7737