Sain tällaisen "45" höylähirsipaketin.
Kooltaan 15m2 terassi.Paikka sille olisi,mut minkälaiset perustukset sille olis paras/halvin tehdä.
Maaperä on tiukkaa/märkää savea."Asintuntijat" sanoo,et pitäis kaivaa ja salaojittaa,toiset taas, et siihen vaan, vähän santaa ja harkot alle? Olisi todella mukavaa, jos joku jolla olisi kokemusta voisi vastata.
KIITOS T.ANNI
aitan perustukset
7
3550
Vastaukset
- paras vai halvin
kyllä perustaminen kannattaa. Teräsruuviperustus voisi olla helppo tuohon, sen voi ruuvata itse http://www.ortkivi.fi/.
Halvemmaksi voisi tulla harkkopilarit, jos vaan jaksaa kaivaa. Pilarin pohja pitäisi saada kantavalle alustalle tai hieman alle metrin syvyyteen jos savea on ohuelti. - mokkeilija
Oleellinen kysymys on se että kuinka tuossa paikassa maaperä routii. Jos se on olematonta/vähäistä ja on valmis elämään sem kanssa että jälkeen päin joutuu hieman korjailemaan mökin asentoa tunkin kanssa niin mikään ei estä tekemästä helppoa perustusta pihalaatoista ja harkkopilarista. Eli lapiolla pintamaa pois, hiekkaa tasaukseen, tiivistys, pihalaatta anturaksi ja päälle 2-3 pilariharkkoa. Itselläni tämä perustustyyli on toiminut hyvin keveiden rakennelmien kanssa, oikeasti routiville maille sitä en kyllä suosittelisi.
- kuoppaa
nurkkien kohdalle ja vähän muuallekin jos tarvetta. Noin 1/2 metriä syviä ja soralla ne kuopat täytät ja siihen kevytsoraharkot ja eikun hirsiä latomaan.
- Mökin Matti
Routaeristys tarvitaan savimaassa. Se liikkuu julmasti jäätyessään. Keväällä ovet ovat jumissa ja lattiat kallellaan.
Laittaisin alle palan kovaa solumuovilevyä - sellaista, jota käytetään esim autotallien lattioiden alla. Sen päälle esim 60x60 cm betonilaatan, joka jakaa kuormaa laajemmalle alueelle ja vaikkapa sorapatja siitä ylös. Ei se routaeristys olisi pahaksi koko rakennuksen alalle ja vähän sen ulkopuolellekin hieman maan pinnan alle sijoitettuna. - luonnonkivipää
Moi...juuri näin..pintamaa pois...suodatinkangas..
jos haluaa laittaa...soraa...luonnonkivet..tiivisteyn soran päälle..
on hyvännäköinen..eikä tartte pinnoitella koskaan..ja..kestää...
Itse rakensin 16m2 varasto/wc:n kys menetelmällä
eikä mitään ongelmia ole ollut...tuuletusrakoa
jätin tosin 40cm...eli..reipas rako pohjan ja soran
väliin..niin...hyvin menee
- peeäs
Hei!
Me teimme muutama vuosi sitten samankokoisen aitan terasseineen ihan sorapatjan päälle. Maa on erittäin kovaa saviheinäpeltoa, mutta samalla toki routivaa.
Kaivoimme pois pintamullan noin 20cm syvyydeltä, laitoimme suodatinkankaan ja soraa päälle. Tämän päälle tuli muistaakseni 8kpl 2x6" painekyllästettyjä lankkuja, joiden päälle tuli varsinainen aitan pohjan tukipuut.
Meillä ei ole ollut routimisesta haittaa, sen mitä keväällä on ehkä hieman ovi ollut vinossa (aukeaa silti) on korjaantunut hetken päästä.
Tämä ei silti välttämättä sovi saunalle, koska esim. viemäröintiä ei pääsisi tarvittaessa korjaamaan, lisäksi saunarakennus varmaan täytyisi olla 20-30cm maan pinnasta nostettu ylöspäin.- maahan
painekyllästetyt sähköpylväät.metrin syvälle maahan ja niiten päähan hirsikehikko.
ei routa nosta ja kestää savimaassa melkein ikuisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199