Mitä olette mieltä edellä olevasta pyörästä ajatellen uudelleen aloittelevalle yli 40v. miehelle,käyttötarkoitus enimmäkseen rauhallista työ/huviajoa?
yamaha xv 750 se
uudelleen aloitteleva
1211434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
mun mielestä erittäin hyvin
Itselläni ollut kaksi mokomaa, oikein luotettavia ja hyviä pyöriä.
Ajoasento sopii pitkällekin matkalle ja muutenkin helppo käsitellä.
Vasta-alkajat ja uudelleen aloittavat kannattaisi aloittaa miedommalla pyörällä.
Taidon kartuttua on helppoa siirtyä isompaan.
Ehjin luin.
Mikäs se tuolla lopussa oleva SE on? Oli mikä tahansa, mutta normaalijärjeisä oleva 4-kymppinen pärjää moisella pelillä. Maksaa siitä ei kannata paljoakaan, koska viimeiset Virago 750:t tulivat maahan appaut 10 vuotta sitten.......... Tämä SE lienee jenkki-malli tms. ja hinta?
Special Edition
Antaa ohjeita vaikkei tiedä mistä pyörästä edes on kyse, vittu sä oot guru.
Älä sotke mitään Viragoita tähän jos kyseessä on xv 750 se
Sama pyörähän tuo kuin 1100 Virago, mutta pienemmällä ja aika tehottomalla koneella.
Jos huviajo on cruisailua kaupungilla ja hieman maantielläkin, niin siitä vaan. Edellytyksenä se, että olet alle 180 senttinen.
Mutkateille nautiskeluun tuosta ei oikein ole, sillä kallistusvarat loppuu heti kättelyssä.
Siitä ei ole myöskään matkapyöräksi, vallankaan kahden ajettavaksi. Pieni tankki, onnettomat tilat kahdelle, puuduttava ajoasento (ainakaan yhtään pitemmälle) jne..
Ja jos Virago kuitenkin tuntuu mieleiseltä, niin ota 1100:nen saman tien. On siinä ainakin aivan eri oloinen kone. Suosittelen kyllä vähintään sadan kilsan koeajolenkkiä ennen ostopäätöstä.
Et ole nähnyt ehkä kyseistäpyörää,minimi kuljettajan pituus 180.voimaa riittäväsi ja vauhtia,kyllä sakot saa helposti!
Jammu on sopiva cruisailuun,jopa emäntä kyydissä..Ei mikään ohjus, mutta kestää ja kestää.. ainut huoli on ollut startiin kuuluva "kytkentä"ratas,joka hakkaantuu ajan kanssa pilalle ja ei mene vauhtipyörän rattaalle kunnilla eli ei lähe käyntiin ja pitää helvetillistä ääntä kun rattaat syö toisiaan..älkää heittäkö ratasta metsään,vaan sen pystyy korjaamaan..Rattaaseen pitää sorvata samalainen ura toiselle puolelle,(jousta varten) eli käännetään ratas toisinpäin ja taas pelaa...hampaat on taas kuin uudet...
MaKe
Minulla on juuri tällainen meteliongelma startin kanssa. Kuka tällaisia sorvauskorjauksia tekee ja missä. Olisin kiitollinen tiedoista. Asun Tampereen kupeessa. Vastaustasi odotellen.
En valitettavasti osaa sanoa kuka teillä päin sorvais..mutta kannattaa kysyä esim moottori koneistamoista / sorvaamoista, ratas on karkaistu pinnasta joten ns."pika"sorviterällä ei onnistu sorvaaminen, mutta kyllä koneistaja nää jutut tietää... Minulla kaveri sorvasi uran ja hyvin on toiminut...Vasen poski moottorista auki ja ratas pois..sorviin.. ja takas = parin tunnin juttu..Posken pulttien kanssa tarkkana..ei saa vääntää väkisin vaan ensin esim. otetaan tuurna ja vasara,joilla napautetaan sen verran, että pulttit "irtoaa" kierteistään ja eikun varovasti edestaas nitkuttamalla (ja öljyä kierteisiin)pultit pois. Joskus olen joutunut lämmittämään pulttia pienellä pillilä ja sitten öljyä (sprey öljy) ja taas irtoaa..Puh.0408499522 MaKe
saa taas