Vaihdevuodet - ongelmia?

unoper

Hei!

Emäntä alkaa lähentymään 5-kymppiä ja meno alkaa olemaan huolestuttavaa.Ennen niin vakaa ja sosiaalisesti ihmisten kanssa hyvin toimeen tuleva ihminen on muutunut lähes vastakohdakseen.
Koskaan ei tiedä mitä tapahtuu.Päätöksiin ei voi luottaa tai sitten ne tuntuvat olevan täysin päättömiä aikasempaan nähden.
Ei ole aina helppoa olla vierellä ja monet puolison päätökset tuntuvat vaikuttavan omaankin elämään ei toivotulla tavalla.Myös lähellä olevat ovat huomanneet muutokset.

Alkaako vaihdevuosien myllerrykset jossakin vaiheessa tasaantumaan vai meneköö pahempaan?
Ei juurikaan hymyilytä.Asoista on vaikea puhua aikuisen lailla:asoita on vaikea käsitellä,koska raivostuminen voi yllättää ja kompromissit ovat vaikeita.

Onko jakaa kokemuksia ja selviytymiskeinoja?

6

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.50 v.nainen

      Mutta oletko varma , että kysymyksessä ovat "vain" vaihdevuosi-ongelmat?
      Minulla ei omakohtaisia kokemuksia (en ainakaan ole huomannut niitä itsessäni) joten en osaa auttavasti vastata.
      Mutta miettisin Sinuna voisiko piillä jotain muutakin
      Jaksamista Sinulle ja läheisillesi

    • rasittaa todella

      Voin kertoa että kuvaamasi oli kuin omista kokemuksistani. Se on niin yksilöllistä, minä
      koin noin. Hain apua luontaistuotteista ja
      gynekologilta, helpotus oli suuri kun löytyi
      tasoittava "lääkitys".

      Ja en itse tiedostanut kiukkuilujani, ennenkuin
      perheenjäsenet toivat sen kuuluviin.

      Puhukaa, ja avoimesti.

    • hormonitasapainon

      muutos aiheuttaa ongelmia (nuoremmillakin PMS), kannattaa asia hoitaa esim. korvaushoidolla!

      Siinä helpottuu kiukkuajan ja läheisten olo parissa kuukaudessa.

    • -a-e-

      Miksi aina ensimmäiseksi epäillään vaihdevuosia kun keski-ikäinen nainen vähänkään ärähtää...

      Entäs jos kyseessä onkin oivalluksen aika, aika jolloin vihdoin uskalletaan tuoda esiin oma mielipide monista asioista eikä enää olla kiltin tytön roolissa, jonka piti niellä kaikki vaateet, joita muut esittivät. Ja esittävät vanhenevalle naiselle jatkuvasti!
      Katsokaapa ja kuunnelkaapa mitä keski-ikäisiltä naisilta vaaditaan:
      1. Huolehdi työurastasi.
      2. Huolehdi ulkonäöstäsi ja muista sen seitsemät ryppyvoiteet ja femisoijat, omegaöljyt ja pahat tranrasvat ja sen sellaiset.
      3. Huolehdi kunnostasi erityisen paljon tässä iässä niin vältät osteoporoosia. Tutki rinnat, käy gynella vuosittain.
      4. Lepää riittävästi, ota vaikka sapattivapaa vuosi töistä (tuo on mielestäni ristiriidassa ykkösvaatimuksen kanssa koska herkästi katsotaan että nainen on liian vanha työhönsä ja tarvitsee pitkän loman! Taitaa ote aktiiviseen urakehitykseen loppua?)
      5. Huolehdi iäkkäistä vanhemmistasi ja puolisosi vanhemmista.
      6. Huolehdi lastenlapsistasi, anna heille turvallista ikäihmisen seuraa.
      7. Huolehdi erilaista hyväntekeväisyysasioista, osallistu keräyksiin. Jos et niin tee, sinä olet itsekäs akka.
      8. Huomioi puolisoa riittävästi tai enemmänkin intiimisasioissa. Yleisen mielipiteen mukaan itse ei saisi haluta, pitäisi tyytyä taas johonkin määrään. Jos onkin vähemmän haluava tai jopa impotentti mies puolisona, nainen on seksihullu nymfomaani.

      Noiden lisäksi on paljon hienovaraisia vaateita, kuten se että on aina TYYDYTTÄVÄ johonkin ilman että voi vaatia itselleen kuuluvaa asiaa. Oma tila voi olla monelle sellainen.

      Myönnän että hiukan hirvittää vaihdevuositulevaisuus... Tosin olen kuullut, että vaihdevuosijututkin ovat osin perinnöllisiä ja ainakin yksilöllisiä, eikä niitä kaikille naisille edes tule. Äitini oli niitä naisia ja vain ihmetteli kun ei mitään oireita koskaan tullut mutta hänellä kuukautiset sitten kestivätkin varsin pitkään. Muistaakseni hän oli 57 tai 58 kun ne loppuivat.

      Miehillä vastaavantyyppiset ovat eri nimellä ja ne oireet tunnetaan nimellä 50 VILLITYS. Silloin mies hurahtaa, luulee olevansa parikymmentä vuotta nuorempi ja näyttävänsäkin sellaiselta. Silloin menee ensin perhe-elämä uusiksi eli se klassinen vaimonvaihto nuoreen pimuun, sitten hankitaan uusi auto tai mp, vaatetus muuttuu totaalisesti ja eletään uutta nuoruutta.
      Krapula siitä villityksestä tulee siinä vaiheessa viimeistään kun se nuori nainen haluaa hänkin perheonnea eli lapsen ja miesparka huomaa kaiken sen, minkä hän halusi jättää taakseen, alkavan ihan alusta! Joutuu myymään kulkupelinsä, koska sellainen ei sovi vauvaperheeseen. Nuori vaimo haluaa miehensä osallistuvan vauvaperheen arkeen, ei silloin mennä työkaverien kanssa iltakaljalle tai peleihin tai bilettämään.
      Sitten alkaa vitutus koska vanhalla vaimolla on aikuiset lapset, mahdollisuus käydä reissuissa, seurustella, ja olla vapaa...Vertailu vanhan ja uuden välillä alkaa ja huomaa, että tuli mokattua...Eihän tuo pimu edes tunne miehen nuoruuden aikaista musiikkiakaan! Ja aina se haluaa...

      On sitä sitten nainen taikka mies, ongelmia tuntuu tuo keski-ikä tuovan monelle meistä, tavalla tai toisella.

      • mitäkä mies

        mutta miksi naiset alkavat riehua,hieman kypsemmässä iässä,vaikka todellista tarvetta ei olisikaan mihinkään ryppyvoiteisiin ja ylihuolehtimiseen?
        ei ne karhutkaan riehu kokoajan,ne vetää välillä marjoja:)
        mutta oli kyllä hyvin sanottu,siitä mihin kaikkeen
        nainen pystyy ja sitten kiukustuu:)))


    • (((((O

      Millaset sitten on miesten vaihevuodet ? Olen lukenut lehdistä ja netistä että miehetkin saavat sellasen. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5941
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      94
      3011
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe