Miten puretaan RH9:ssä rpm-paketti???? Tarkoitus on asentaa MYSQL-serveri. Yritin purkaa sitä File Roller-ohjelmalla, mutta se ei käy. Onko vastaavaa ohjelmaa valmiina RH9:ssä rpm:n purkua varten? Onnistuuko asennus purkamisen jälkeen tyyliin rpm -i tiedoston nimi Joku varmasti tehnyt samat hommat!!!!HELP!!!!!!!!!!!
rpm-paketin purku
MySQL server
8632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
X:ssäsi on todennäköisesti jo jokin graafinen kilke rpm-pakettien käsittelemiseksi (ehkä gnorpm =Gnome RPM).
Mutta perusasiat kantsii olla hanskassa, joten
'man rpm' auttaa.
Eli kyllä tuo vipu -i on install (kuten tiesitkin).
HEippa
Etsin jo jotain graafista työkalua(katsoin kaikki joiden nimessä on jotenkin lyhenne rpm) ja kävin lukemassa man rpm:än,joten olen siis pihalla kuin pikkulintu :)
Saahan sen purettua myöskin jollakin käskyllä, mutta millä. Testasin kaikkien "zippien" purku käskyt joita olen löytänyt, mutta kun ei niin ei.
Asennettuna RH9 server-versio.
Kiitti kuitenkin
Jos tyydyt punahatun mukana tulevaan versioon, niin MySQL:n asentaminen on helppo nakki.
Käynnista redhat-config-packages ja asenna kaikki MySQL:ään viittaavat paketit. Sitä en tiedä asennatko silloin myös turhia paketteja mutta ainakin silloin pitäis toimia.
Tuon redhat-config-packages:n voi käynnistää konsolista. Löytyy myös KDE:n valikosta nimellä Add/Remove Applications.
Moikka
Se Mysql versio ei ole oikein hyvä, mikä tulee RH9:n mukana. Olen sitä käyttänyt ja haluan paremman. Hain uuden version ja sitä en nyt saa purettua.
Jos ei mikään muua auta, kai mun on se laitettava takasin.Nyyh....
....normaali komento: rpm -ivh "paketti".rpm
toimi siinä hakemistossa missä "paketti sijaitsee,konsolin kautta, ja pääkäyttäjänä (tietystikin)? Eipä ole kauheasti tullut vielä
noiden kanssa itsenikään touhuttua..
Niin, jäi yksi asia mainitsematta.
rpm-pakettia ei tarvitse purkaa, vaan sen voi asentaa sellaisenaan.
Asennus tapahtuu komennolla:
rpm -i
Asennetun paketin poisto komennolla
rpm -e
Asennetun paketin tarkan nimen saat selville komennolla:
rpm -qa|grep
jossa x voi olla vaikkapa mysql
Moi
Olen käsittääkseni oikeassa paikassa kun Dir listaa ko paketin nimen, mutta kun yritän asentaa sitä, niin saan ilmoituksen ettei tiedostoa ole.
Olen paketin nimeksi laittannut koko sen pitkän rotlan mikä on MySQL.com sivuilta tullut paketin nimeksi.
Ja mä hölmö kun yritin etsiä jotain millä purkaa ensin se paketti :).
Taidankin tutkia ensin sen tarkan nimen,jos vaikka vika olisikin siinä.
Kiitti taas
Jos nyt saan sen MySQL.än asennettua rpm paketista, niin eihän mun sitten tartte asentaa sitä toista joka tehdään suoraan RH:sta.
Hätäpäissäni nimittäin hain toisen Mysql-paketin joka ei ollut rpm tiedosto(eikä kyllä Mysql-palvelinkaan, vaan joku pienempi versio). Ajoin sen, mutta kun menin kännistämään palvelua, ei siellä ollut koko MysqL:lää.Joten poistin sitten senkin, sen enempää testaamatta. Kansioita se kyllä teki, mutta en niistä löytänyt mitään asennustiedostoa, joten purinkohan vaan, enkä sitten edes asentanut??
Että silleennnnnnn.......