Mielessä olisi uuden sohvan hankinta, ja valkoinen väri sohvassa näyttää niin ihanalta...mutta pelottaa sen kestävyys käytössä. Te, joilla valkoinen sohva on, kertokaa kannattaako sitä hankkia vai onko se saman tien likaisen näköinen? Voiko istua esim. farkut jalassa, entä käytättekö irtopäällisiä?
valkoinen sohva
4
2034
Vastaukset
- ...............
Moi,
mulla on valkoinen sohva ja siinä konepestävät puuvillairtopäälliset joka puolella (myös rungon päälliset ovat irrotettavissa, tosin vaatii sohvan purkamista osiin).
Mielestäni valkoisessa sohvassa kannattaa olla irrotettavat ja pestävät päälliset, ettei niitä tarvitse joka hetki varoa. Muuten en varmaan uskaltaisi istua sohvalla ollenkaan.. ;)
Farkuista tai mistään muustakaan ei ole väriä irronnut sohvaan, tosin ihan uusista farkuista saattaa tarttua väriä.
Imuroin sohvan kerran viikossa ja poistan sellaisen irtonöyhtän, joka imurilla ei lähde, tarrarullalla.
Jos on lemmikkejä, jotka tykkäävät sohvalla makoilla, valkoinen sohva ei ole paras mahdollinen, sillä silloin se on karvojen peitossa koko ajan... - peukku68
valkoisessa näkyy kaikki mikä siihen tarttuu. Farkut on aina riski ja muukin vaate josta väriä saattaa lähteä. Onko tuttua; saattaa värjätä kuivana?
Irtopäällisillä hoitaa osan ongelmaa pois. Suojaamalla sohvaa irtonaisella suojalla tai päällisellä hoita amyös ongelmaa pois.
Nahkassa taas likaantumista sanotaan kauniisti patinaksi. Hyvälaatuisessa patina tulee hitaammin ja lika lähtee helpommin pois. Kankaankin suojakäsittelyt auttavat asiaa paljon.
Varsinkin nahan kohdalla katsoisin, että muutokset materiaalissa kuuluu asiaan.
Vanhemmillani oli kaksikymmentä vuotta valkoinen kalusto nahkaa. Alkoihan se olla aika nuhju jo loppuaikoina, mutta olihan siinä koko perhe ja lapsenlapset jo vääntäneet ja isä päivänokoset koko ajan.. Kalusto maksoi aikanaan paljon ja oli ilmeisesti hintansa väärti. Niin ja sohva elää vieläkin osana lapsiperheen arkea... - askon valkoinen sohva
Sprayaisin koko sohvan suoja-aineella. Sohva ei ole jokapäiväisessä käytössä mutta siihen istahdetaan kyllä millaisilla vaatteilla vain. En ole puolessa vuodessa huomannut jälkiä.
Ehkä valkoinen "harmaantuu" tasaisesti. toivon niin.
Pakkohan sitä kuitenkin on varoa enemmän kuin kirjavaa. - Ei enää ikinä
No ompahan tämä valkoinen sohva vaihekin tullut elettyä nyt. 2v.ollut sohva ja niin paljon harmia ettei mistään.
huomasin likaantumisen jo 2kk:n käytön jälkeen, syyn sai niskoilleen tuolloin sininen torkkupeitto, josta kaiketi lähti nukkaa. Pahin ei todellakaan ole suklaa tai punaviini joka on lähtenyt erinomaisesti pois joka kerta, vaan ilmeisestikin vaatteet, etenkin farkut. Muutaman kuukauden välein on pakko pestä pääliset, koska jo pelkkä tumma pöly likaa sohvaa todella. Pesussa en ole saanut päälisiä puhtaaksi, vain puhtaammaksi. Ja kaikki pintakäsitteluaineet mitä kaupoista löytyy on kokeiltu suojaamiseen.
Meillä sohva on niin käyttö esine, että ainakaan olohuoneeseen en enää ikinä hanki valkoista sohvaa. Meillä ei ole lemmikkejä tai lapsia, eikä ainakaan tietääkseni olla erityisen sotkuisia muutenkaan. Olisimpa vain uskonut äitiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253491Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191876Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3551527Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591349