perhetapaamiset

Jos mies joutuu pitkälle tuomiolle niin miten noi perhetapaamiset käytännössä toimii?

Kuinka usein niitä on mahdollista saada? Ei kai noissa linnoissa montaa perhetapaamishuonetta ole että jatkuvalla syötöllä sais! Entä "kriteerit", riittääkö kihlaus, avoliitto vai pitääkö olla naimisissa?

Kaunis kiitos jos osaat neuvoa :-)
61217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Samassa osoitteessa jos asuu, niin pitäisi ilman mukinoita tulla perhetapaamisoikeus. Ei siis tarvi olla naimisissa. Vanki anoo perhetapaamista ja istumisen alkamisesta voi kuitenkin mennä pari kk ennenkuin lupa heltiää.

Talosta riippuen pt:t on noin kerran kuussa, aikaa on n. 4-5 tuntia ja tilana toimii erillinen "asunto" jossa ihan siis olohuone, keittiö, makuuhuone ja suihku/wctilat.

Äänestä
  • Se riippuu joo pitkälti talosta, riksussakin taannoin parakissa pihalla vieraillut (aikaa 2 tuntia):)

    Äänestä

Meillä on tapaamiset järjestyny kahen viikon välein ja kestää 4h kerrallaan. Varmaan myöskin vangin käytös vaikuttaa, et on aina myönnetty perhetapaaminen. Tiedän et on niitäkin joille eivät millään meinaa myöntää tapaamisia. Puolisoni istuu kivitalossa ja vihkitodistus riitti meillä todisteeksi naimisissaolosta.

Äänestä
  • Teillä on ilmeisesti pieniä lapsia kun kahden viikon välein saatte pt:n vai? Yleensä niitä myönnetään kerran kuukaudessa ja monessa talossa vielä sellaiset jonot että käytännössä noin puolentoista kuukauden välein.

    Äänestä

  • leskimyös kirjoitti:

    Teillä on ilmeisesti pieniä lapsia kun kahden viikon välein saatte pt:n vai? Yleensä niitä myönnetään kerran kuukaudessa ja monessa talossa vielä sellaiset jonot että käytännössä noin puolentoista kuukauden välein.

    Juu on vielä pieniä tenavia. Kauhuissani odotankin kun joskus se siirto tulee johonkin toiseen paikkaan, että kuinka pt.n sitten käy... Mites teillä on tapaamiset järjestynyt?

    Äänestä

  • linnaleski kirjoitti:

    Juu on vielä pieniä tenavia. Kauhuissani odotankin kun joskus se siirto tulee johonkin toiseen paikkaan, että kuinka pt.n sitten käy... Mites teillä on tapaamiset järjestynyt?

    Meillä ei ole lapsia, niin saamme pt:n kerran kuussa. Se on kyllä toistaiseksi toiminut hyvin ja tilaa on joka kuussa ollut eli olemme saaneet viettää 3 tuntia laatuaikaa.:)
    Kiva kun täällä on asiallistakin porukkaa. Aurinkoista kevättä sinulle ja tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dkls kirjoitti:

Jos mies joutuu pitkälle tuomiolle niin miten noi perhetapaamiset käytännössä toimii?

Kuinka usein niitä on mahdollista saada? Ei kai noissa linnoissa montaa perhetapaamishuonetta ole että jatkuvalla syötöllä sais! Entä "kriteerit", riittääkö kihlaus, avoliitto vai pitääkö olla naimisissa?

Kaunis kiitos jos osaat neuvoa :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu