olen 16 ja mulla on toi isosisko, joka seurustelee yhen miehen kanssa. Vihaan tätä miestä, koska me oltiin kerran kolmestaan meillä. Isosiskon piti sit lähtiä hakee jotain sen kaveria baarista. Mä sit lähin tonne nukkumaan, kun se mies, se oli kännissä, tuli mun huoneeseen ja tietenkin raiskas mut.
En ole kertonut kenellekään. En myöskään siskolle, ku pelkään, että se mies saa manipuloitua mun siskon jotenkin, että oli mun vika se koko juttu. ja sit mene välit paskaks siskon kanssa.
Mutta mä en voi olla miettimättä tätä juttua. Menee yöunet ja nään useesti unta siitä tapahtumasta. En jaksa oikeen keskittyä koulussa ja kaikki masentaa. Onko mitään keinoa miten pääsen yli jutusta? En todellakaan uskalla kertoa kenellekään tapahtumasta, ku ei varmaan auta ees mitään ja mun syyks menee kaikki. Mitä teen? Auttakaa. Ja tuo raiskaus tapahtu tossa pari kuukautta sitten.
Mitä teen?
4
3123
Vastaukset
- se menee.
Jos et kerta kaikkiaan uskalla kertoa asiasta kenellekään, niin eipä tuossa kenelläkään ole mitään tekemistä.
Ainoa oikea menettelytapa on mennä poliisin juttusille ja kertoa siellä kaikki. Parempi olisi ollut, jos olisit mennyt heti ilma mitään pesuja seuraavana aamuna. - nyyhky
Sulla on oikeus saada apua. Raiskaus on rikos ja loukkaa sun oikeutta kskemattomuuteen ja oikeutta tehdä omaa seksuaalisuuttasi koskevia päätöksiä. Sun itses takia ois hyvä jos voisit puhua jollekin. Terveydenhuoltohenkilökunnalla on vaitiolovelvollisuus, joten ei tarvitse pelätä että mikään menis sun syyksi tai mitään, mutta saisit vähän purkaa tuota kokemusta.
Tällasella nettisivulla kuin www.tukinainen.fi on tietoa seksuaalisesta väkivallasta ja menettelystä. Siellä on mm. tuollainen pdf-tiedosto kuin Ohjeet raiskatulle ja hänen läheisilleen.
Mä neuvon sua oikeesti ottamaan tän asian jonkun kanssa esille, koska se on iso isku jokaiselle naiselle ja niinku ite sanoit se vaikuttaa sun muuhun elämään ja masentaa.
Muista, että se mitä tapahtui ei oo sun syy!!
Voimia siskoseni. - kautta
jos teillä on siellä sairaanhoitaja, psykologi tai kuraattori jolle voit puhua ja jolta voit pyytää neuvoa.
- Abi
Sinun on puhuttava asiasta jollekulle. Muuten et pääse siitä mitenkään yli. Ymmärrän että tuntuu vaikealta kertoa siskolle millainen sika hänen miehensä on. Olet kovin nuori vielä. Voisitko puhua vanhemmillesi asiasta?
Mies olisi hyvä saada edesvastuuseen tai ainakin pois läheltäsi. Voit edelleen tehdä hänestä rikosilmoituksen poliisille, jos haluat/jaksat.
Soita nyt ensimmäisenä tuonne raiskauskriisikeskuksen tukipuhelimeen: Kriisipäivystys puh.0800-97899 toimii 1.1.2008 seuraavasti:
maanantaista perjantaihin klo 9-15
lauantaista sunnuntaihin klo 15-21
pyhinä ja niiden aattoina klo 15-21
Saat purkaa tuntojasi anonyymisti ihmiselle, joka varmasti osaa sinua myös auttaa.
Voimia sinulle kultaseni. Et ole yksin.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736