Ahmalabad

Jouduttiin

sinne vahingossa...olin aiemmin haaveillut Intian matkasta, mutta pakkopysähdys Ahlassa muutti mielipiteeni...täyttä köyhyyttä, likaisuutta ja hotelli minne meidät pakkomajoitettiin oli keskellä ei mitään, kysyin lentoemolta et voiko sieltä lähteä seikkaileen omin nokkinensa-hotellilta-ei voi...ei kauppoja, ei mitään...onkohan Intian kävijät vierailleet tälläisissä paikoissa ennen turistikohteisiinsa tutustumista...ittelle tuli kyllä sellainen ei-fiilis, lapset likaisina, naiset puunoksia kantavina, ulkohökkelit asumuksina ja lehmät repimässä roskiksia, siis täähän on sitä oikeaa Intiaa...En kyllä halua takaisin

6

1278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on

      ei olla lintukodossa. Sama se on kuule kaikissa aasian maissa. Kaikkialla maaseudulla on enemmän köyhyyttä näkyvissä, hyvä näin. Liian usein turistit luulevat nähneensä oikeaa ja aitoa, käymättä yhtään turistialueen ulkopuolella. Mutta, esim. Intia on iso maa, jossa on kaikenlaista, aitoahan se elämä on goassakin, erilaista kuin muualla intiassa, mutta niinhän se on meilläkin. Eihän Helsinkiä ja lapin erämaita kannata ajatella samanlaisena. Ei erämaahan mennä shoppailemaan ja kaupunkiin samoilemaan. Kaikille jotakin. Oli todella Sinun onnesi, että näit jo "vahingossa" totuuden intiasta. Minä ja monet rakastamme kuitenkin intiaa ja miksei kaikkia muitakin maita ja ihmisiä jotka ovat samanlaisia ja samanarvoisia kuin mekin täällä. Kannattaa Sinunkin jatkaa matkailua, se avartaa mieltä! Kaikkea hyvää Sinulle!

      • Jompi Kumpi

        On hyvä kaikille valmismatkalaisillekin joskus "joutua" näkemään sitä aitoa ja oikeaa köyhyyttä, surkeutta ja likaa puhtaiden ja loisteliaiden hotellialueiden sijaan. Ehkä se antaa enemmän näkökulmaa myös nauttia omanlaisestaan lomasta ja toisaalta ymmärtää paikallisten hyvinkin erilaista kulttuuria ja elämää. Ehkä se antaa samalla myös kimmokkeen laittaa joskus muutama euro auttaakseen jotakuta muuta, jonka elämään ei hotellien allasalueet kuulu muuten kuin ehkä aidan takaa katsottuna.


    • intialainen nainen

      Voi kuinka ikävää, että jouduit näkemään todellista elämää Intiassa. Pahoitteluni. Kokemus ehkä kuitenkin pikkiriikkisen avarsi maailmankuvaasi?

      Mietin hetken, että mikähän kaupunki tuo Ahmalabad on kun Googlekaan ei sitä tuntenut. Se taitaa olla Ahmedabadin uusin lempinimi? ;)

      Aika jännä juttu tämä pakettimatkaturismi: arkitodellisuus piilotetaan turistien herkiltä silmiltä ja annetaan heidän elää lomaviikkonsa valheellisessa fantasiassa. Eikö se ole tylsää? Kaikilta matkailijoilta ei kai sitten voi vaatia uskallusta kurkistaa kulissien taakse.

      • Olin kans Intiassa pitkin poikin kuljin; Goalta lähdin ja katsomaan sen maan eloa ja ihmisiä.Kyllä täytyy sanoa,että reissun jälkeen en voi sanoa muuta kuin, että meillä on oppimista paljon ,jos ehkä antamistakin;asiat eivät mustavalkoisia,puolin ja toisin.Upea antoisa matka:Ihmiset ihmisen tuntuisia : osa ,tietenkin jonkun verran turismin höppänöimää joukkoa,myyvät ,myyvät,ja luulevat että kaikki on valmiita nalkkiin. Kyllä siellä täytyy vaan puolustautua niiltä ja taas katsoa niitä oikeita juttuja ,mitä siellä näkee :upeita puita,luontoa,kaunista luontoa! viehättäviä ihmisiä,elämän tuntuista elämää ;mausteita. Missä nuo arvomme kulkevatkin,toivottavsti ei aina siinä materian ääri-ihannoinnissa.Intian ihmiset antoivat tämän länsimaalaisen turhauttavan arvomaailman koettuani , minulle hetken sielun rauhan,uskontosuunnat voivat levätä siellä vierekkäin ,riitelemättä(katolisuus,hindulaisuus,buddhalaisuus ja islam) Kohtaat köyhyyttä , paljonkin vaan jos olet hengellinen ,miksi sulkisit silmäsi:se on todellisuutta mitä emme kai varta vasten pakene,jos olemme ihmisiä toisillemme.Kohtaamme lähimmäisen kohtaamme itsemme;matkalla!Hyviä matkareppuja muillekin!


    • Anna I

      monet kasvot - ja sinä näit yhdet niistä hotellihuoneesi ikkunasta. Ehkä se riitti sinun Intia-kokemukseksesi...

    • Kulttuurishokit herättävät

      Näin on. Samalla maapallolla silti eletään. Monissa maissa on köyhyyttä, sairautta ja kurjuutta, ei vain pelkässtään Intiassa. On myös ylenmäärin miljonäärien ällörikkautta kun menet taas sellaisille seuduille. Usko vain sekin on karseaa koettavaa. Kun kurjuuden näkee silmästä silmään eli metrin päästä eli seisoo itse sen keskellä avuttomana, joutuu sen todella kohtamaan ja siinä onkin itsetutkiskelun paikka ja arvot myllertävät sekaisin. Se on niin eri asia katsoa pintapuolisesti kurjuutta tv:stä tai lukea/katsoa lehdestä. On hyvä nähdä miten tällä pienellä maapallolla eletään sattuman oikusta kukin minnekin syntyneenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe