Onko muilla kestoilijoilla hajuhaittoja? Ollaan kestoiltu jonkin aikaa ja vaipat (varsinkin yövaippa) haisee tosi voimakkaasti ammoniakille. Makkari käryää aamulla ihan hirveesti. Vaikka vaihtais useasti vaippaa niin silti tuoksahtaa. Vauvalla ei ole tulehduksia, että haju siitä johtuisi. Mietin vaan, että onko "normaalia" että vaipat haisee. Pyykkikorissa vaipoista ei hajuhaittaa tule, ainoastaan vauvan päällä, mikä avuksi?
Kestoilijoille
4
587
Vastaukset
- vain säilytyksessä
No ei kyllä vauvan päällä ollessa ole koskaan ollut pissan aiheuttamia hajuhaittoja, toisin kuin kertsien kanssa. Tokihan yövaippaan sitä pissaa voi kertyä aika paljon, ja voihan se silloin haista. Mikä vaippa teillä on? Villiksessä ja PUL-kuoressa on erilainen tuoksu.
Enemmän on ollut ongelmia märkien vaippojen säilytyksen kanssa, vasta vuoden treenin jälkeen olen saanut sen jotenkin toimimaan. Tässä muutamia helpoimpia kikkoja, millä hajuhaittoja olen torjunut, auttaisiko mikään näistä:
-vaipat levälleen pyykkikoriin mahdollisimman avoimeen tilaan, jotta kuivuvat odotellessaan pesua (aluksi käytin umpiseinäistä astiaa, mutta vaipat ummehtuivat)
-huuhteluainelokeroon loraus etikkaa
-ripeä kuivaus (rumpu, ulkoilma, rättipatteri tai pesuhuone saunan jälkeen)
Oletko löytänyt kestovaippayhdistyksen keskustelupalstalta kokemuksia tästä? - Nimetön
Meillä hajuhaittaan auttoi, kun lisäsin vaippojen säilytysämpäriin kangaslappuseen tea-tree tippoja. Ja aloin pesemään vaipat vesi plus-toiminnolla(meidän kone annostelee veden pyykin painon mukaan)Aika ajoin laitan pesupallossa pyykin sekaan ruokasoodaa..
- kestoilija
Isommalla lapsella noin käy joskus, pissa on väkevämpää ja varsinkin yövaipat ja hamppuvaipat alkaa haista. Haju lähtee kun pesee vaipat 90-asteessa. Meillä pestään yövaipat (hampputäytteisiä) parin kuukauden välein kuumassa, niin hajuja ei tule.
- -a-
MEilläkin ollut samaa ammoniakki-ongelmaa toisinaan. Syynä liian tiiviisti kuivillaan (ts. ei vedessä) seisominen. Ongelma korjautunut, kun olen pessyt vaipat kertaalleen 90 asteessa. ...epäilin jo vauvalla virtsatieinfektiota tai ties mitä alkuun, kun pissa niin kovin haiskahti ... ;-/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle402797Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362591Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962114Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401971Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3131752- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271133