Minulta on poistettu myoomia yli kymmenen vuotta sitten avoleikkauksella.Nyt on taas myoomia, suurin noin 5 cm. Se on kuulemma lähellä/kiinni virtsarakkoa. Nyt olen muutaman kuukauden joutunut juoksemaan liian usein wc:ssä. Joskus muutaman tunnin, joskus jopa 20 minuutin välein. Voisiko tuo johtua myooasta? Onko kohdun poisto siis ainoa vaihtoehto? Jos, niin toivottavasti ei enää avoleikkaus, oli aika kamala kokemus.
myoomat
3
413
Vastaukset
- itsellä
Minulla myoomat aiheuttavat myös virtsaamisvaivoja.
Usein rakossa tuntuu olevan paljon virtsaa ja kova paine, mutta virtsaa tuleekin vain desinkin verran.
Ainoa lopullinen hoitokeino on ikävä kyllä kohdun poisto.
Itsellä joudutaan tekemään avona, kun myoomat olivat nopeasti kasvaneet isoiksi, yli 10 cm.- tosi pelokas...
Mitä tarkoitit kun sanoit, että ainoa LOPULLINEN hoitokeino on kohdun poisto. Onko jotain mitä voisi kokeilla?
Miten ikä vaikuttaa myoomiin? Pienenevätkö vai kasvavatko? - itsellä
tosi pelokas... kirjoitti:
Mitä tarkoitit kun sanoit, että ainoa LOPULLINEN hoitokeino on kohdun poisto. Onko jotain mitä voisi kokeilla?
Miten ikä vaikuttaa myoomiin? Pienenevätkö vai kasvavatko?Tarkoitin että myoomia kasvaa yleensä yhä uudelleen, jos tehdään vain niiden poisto. Kohdunpoiston jälkeen niitä ei enää tule.
Minulla alkoivat myoomat kasvaa vasta yli 40 vuoden iässä. Tässä iässä ne kasvavat ymmärtääkseni nopeimmin, mutta on niitä kolmikymppisilläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv92259Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441865- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938