Sisäänkasvaneen kynnen fenolisaatio

Toipuminen?

Isovarpaan kynsi on kasvanut sisään ja lääkärin mukaan siihen pitää tehdä fenolisaatio eli kynnen sivusta leikataan n. 1 mm pois ja vahvalla fenolilla estetään kynnen kasvaminen kynnen reunaan. Mikä mahtaa olla toipumisaika? Onko pahat jälkisäryt odotettavissa? Riittääkö burana?

7

23137

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmas kerta

      Sama ongelma. Kynnet on leikattu jo kahteen kertaan ja mm. poistettu kokonaan 1,5 vuotta sitten. Jalkikipuja ei juurikan ole ja Burana riittaa hyvin. Kivulias vaiva on kuitenkin palannut ennelleen. Etsin laakaria joka osaisi tehda fenolisation. Olisin kiitollinen yhteystiedoista.

      • fenolisoitu.

        fenolisaation osaa tehdä kuka lääkäri tahansa. se on helppo ja suht nopea toimenpide. paikallispuudutus ja kynnen poisleikkaus kaikkine kynsi aihioineen. jälkeen päin on kipeä mut ku n pitää jalkaa koholla niin kipu helpottaa.kivuliainta toimenpitessä on puudutus. eli mene terveys keskukuseen ja varaa lääkärille aika ja sano että haluat fenolisaation.


    • Fenolisoitu tänään

      Minulle tehtiin tänään fenolisaatio ja isovarpaan kynnen osapoisto. Toipumisajaksi sanottiin viikko, tai ajaksi kun täytyy varoa ja huoltaa kynttä, vaihtaa lappuja ja sidoksia.
      Kivun tunteminen on tietty yksilöllistä, minua peloteltiin että se on sitten KIPEÄ, mutta nyt kun operaatiosta on 10 tuntia, voin sanoa että ihmettelen kun wi kummempaa kipua tunnu! Buranan pitäisi riittää.

      • Anonyymi

        On kipeä! Ei riitä Burana :(


    • Sattuuko

      Onko tuo operaatio sinänsä miten kivulias? Mulla on ollut alkusyksystä asti ongelmia toisen varpaan kynnen kanssa, kaksi antibioottikuuria takana eikä parannusta näy. Pelottaa vaan miten kipeetä se itse poisto tekee vaikka kipeähän tuo on nytkin.

      • Sattuuko

        Vastaan itse itselleni. Lääkäri määräsi kolmannen ab kuurin, eri vaikuttava aine. Se tehosi hyvin ja varvas oli huomattavasti parempi jo muutamassa päivässä.
        Toimenpide sinänsä oli aika helppo. Eihän ne puudutuspiikit kivalta tuntuneet mutta tunto katosi tosi äkkiä ja sitten ei tuntunut enää miltään. Täysin kivuton kokemus.
        Valitettavasti puudutus katosi noin puolessa tunnissa ja sitten alkoi kivut. Meni n. tunti operaatiosta ennenkuin pääsin kotiin ja sain paratabsia otettua. Kyllä siinä jo itku tuli ja olo oli tuskainen. Paratabs ei auttanut niin otin vielä kaveriksi buranaa niin johan helpotti. Ja niillä on nyt menty eikä tuo oikeastaan ole kipeä. Jos on jalkeilla niin alkaa vähän jyskyttää.
        Verta kyllä tuli tosi paljon. Lääkäri pisti melkoset sidokset tohon varpaaseen ja sanoi että sidokset voi vaihtaa 3pv:n päästä. Hoitaja antoi mukaan kuitenkin sideharsorullan jos se vähän tihkuttaa läpi niin voi kietoa vähän uutta päälle. Sidoksista oli kuitenkin yli puolet veressä kun kotona sitä katsoin joten pääsin vaihtaa sidokset puhtaisiin. Onneksi otin vadin alle koska verta tosiaan tuli ihan valumalla.
        Mutta toistaiseksi olen tyytyväinen ja toivon nyt vain että varvas lähtee paranemaan hyvin.


      • Varvis

        Itsellä jouduttiin tekemään kyseinen operaatio kun tulehtunut kynsivalli ei parantunut antibiooteilla sisäänkasvaneen kynnen takia. Alue edelleen tulehtunut ja ilkeän näköinen 3 päivää operaatiosta. Miten olette saaneet parannettua? Nyt hoitona on ollut antibioottivoide, päivittäinen huuhtelu ja kevyt laastari tms joka suojaa lialta mutta ei pitäisi hauduttaa. Mitä muuta voin tehdä? Operoitu alue kuitenkin märkii...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe