palvelutalo-hoitolaitosko

R.K.

Palvelutalo on hoitolaitos tätä mieltä oli joku nuorivammainen joka olisi muuttamassa vanhenpiensa luota pois, mutta kun mitään järkevää asumismuotoa ei hänen mielestään ollut tarjolla, niin mitä tehdä.
Päivitin tänään kotisivuni ja kirjoitin oman kokemusteni perusteella tuosta otsikosta..
Halutessasi voit käydä lukemassa kirjoitukseni osoitteessa risto.kolehmainen.net
Jos haluat kertoa oman mielipiteesi asiasta niin kirjoita se vieraskirjaan.
Vastaan tarvittaessa kirjoitukseesi.
Risto Kolehmainen

7

744

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the_arockalypse

      tuo on vähän ongelma itsellänikin..periaatteessa voisin muuttaa omillenikin, mut mihinkään helvetin palvelutaloon/laitokseen en varmasti muuta koska niissä paikoissahan roikkuu hoitsut koko ajan suunnilleen perseen takana,eikä minusta sellanen "omillaan asuminen" oo omillaan asumista tai itsenäistä elämää nähnykkään. mut tietenkin jos jostain löytyis sellanen invavarusteltu asuintalo ilman mitään helvetin valvontaa, ja suoranaista kyttäämistä ihan 24/7 niin mikäpä etten itsekin vois omilleni muuttaa...tää vastaus tuli nyt tänne suomi24:lle vastauksena edelliseen viestiisi mut haitanneeko

      • mmmddd

        tuosta ongelmasta olen kans kuullut.


      • omillaan asuva

        On palvelutaloja ja on laitoksia...

        Minä muutin lähes vuosi sitten omilleni. Asun invalidiliiton asumispalveluyksikössä, eikä tässä ole sen suuremmin vikaa (pikku ongelmia nyt on arjessa aina asuipa miten vain), eikä tämä ole laitos. Asukkailla on omat vuokra-asunnot keittosyvennyksineen ja kookkaine vessoinen. Täällä on avustajia, ja heillä toki on kiireensä ja joskus joutuu hiukan odottamaan, mutta ketään ei makuuteta tms. Avustajakutsu tehdään rannekkeen tai jonkin muun napista painamalla, eli kukaan ei ravaa asunnossa omin lupinensa. Täällä mennään ja tullaan omilla aikatauluilla, eikä kukaan puutu minne milloinkin menet ja kenen kanssa. Jotkut käyvät koulua, jotkut käyvät töissä, toiset muuten vaan asioivat. Ainoastaan jos on yön pois, se pitää ilmoittaa, ettei yöavustaja joudu miettimään onko sattunut jotakin. Minua ei kukaan siis holhoa, eikä muitakaan jos omista asioistaan pystyy huolehtimaan. Jos tulen klo 2.00 yöllä kotiin, yöavustaja auttaa tuolista nukkumaan. Täällä pätevät normaalit kerrostalon järjestyssäännöt. Täällä on asukkaille erilaista ohjelmaa, mutta siihen voi olla osallistumatta. Asuntoonsa saa linnottautua tai mennä koko päivän. Itselleni tämä asumismuoto sopii, ja koen olevani itse elämästäni vastuussa ja määrään tekemisistäni. Mieluummin soitan avustusta kun tarvitsen, kuin että asunnossani istuisi kokoajan henkilökohtainen avustaja (jota ei kyllä myönnettäisikään kuin tiettyjä tunteja). Avuntarvetta kun ei voi ennakoida, siihen ei sovellu avustaja joka on luonani klo 8.00-16.00. Jokin päivä minut tarvitsee auttaa aamulla tuoliin ja illalla sänkyyn, joskus taas on useita avustettavia askareita.

        Tietenkin sitä toivoisi, ettei tarvitsisi apua missään, tai että olisi vähintään väkeä täyttämään kaikki tarpeet ja toiveet mutta tiettyihin myönnytyksiin on vaan sopeuduttava ja hyväksyttävä.

        P.s. Laitosmaisuuden voi itsekin synnyttää jos heittäytyy avuttomaksi, antaa asiansa joista itsekin pystyy vastaamaan henkilökunnan vastuulle.


      • Pirreksun

        Puhuu ihminen, joka ei tiedä, mitä tämä on. Kokkeiles muutama päivä pois sieltä äitis ja isäs helmoista ja lopeta valittaminen.


      • R.K.

        Minua ihmetyttää, mistä olet saanut noin negatiivisen kuvan palvelutalosta. Jos kirjoituksesi pitäisi paikkansa, niin tuskinpa asuisin itsekään palvelutalossa. Minä perustan näkemykseni yli 20 vuoden kokemukseen, niin kauan olen näissä Invalidiliiton palvelutaloissa asunut enkä koskaan ole kokenut mitään kyttäämistä tai holhoamista. Toivon, että kotikunnastasi löytyy myös sinulle sopiva asumismuoto, missä viihdyt.
        Risto Kolehmainen


    • ((((...---

      Kyllä se on niin totisen totta että kaikki palvelutalot on kuin hoitolaitoksia ja sinne kun kävelee käppäilee sisälle niin kyllä sen näkee heti sisätilasta että hoitolaitoksessa sitä asutaan ja siistiä porukkaa ja tykätään asua iänikuisessa hoitolaitoksen vankeudessa. Sanonpa teille vaan sen, että asustelkaa te siellä neljän seinän sisällä.

    • Ajatteleva

      Monenkohan seinän sisällä sitä sinä itse asustelet, mielipiteestä päätellen aikamoisen pyöreässähuoneessa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe