MONTE GORDO

ekaa kertaa matkassa

Millainen paikka on kyseessä? Ravintolavinkit ovat tervetulleita. Missä kannattaa shoppailla halpoja vaatteita yms?
Kiitos!

5

3437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llyly

      finnmatkojen reissulla vuosi sitten
      lähen ayamonte
      itse kyläs aika vähän ostetavaa
      käytiin samal reissull sevilassa
      jos jotain kysyttävää niin voin laittaa kuvia sp.llä
      [email protected]
      niin voin kertoo lisää
      käytiin myös autolla sagresissa

    • ekakertalainen

      ja pieni paikka kyseessä. Ainakin tähän aikaan vuodesta. Urheilijoiden suosima harjoittelupaikka. Ei oikein ollut osteltavaa.
      Ilmat oli kuin kesä täällä. Parhaimpana 28 astetta lämmintä. Yhtenä päivänä satoi, mutta sekin vain virkisti. Pyörävuokraus oli 5e pvä. Vila real de santo antonioon oli vain 3km ja siellä oli enemmän kauppoja. Sieltä pääsee myös lautalla Espanjan puolelle Ayamonteen, joka olikin aivan upea paikka. Pyörää ei kannata ottaa Espanjan puolelle ellei ole tottunut vilkkaassa liikenteessä liikkumaan.
      Auto kannattaa vuokrata. On helppo ja hyvä tapa liikkua. Näkee kunnolla paikkoja ja kyliä.
      Todella sopiva paikka rauhoittumiseen ja rentoutumiseen.
      Hyvää matkaa!

    • Ihana paikka <3

      Rakastan

    • Portugali tarjoaa matkailijalle uutta ja vanhaa. Näin on myös Algarvessa, Portugalin eteläisimmässä maakunnassa, jossa Monte Gordo sijaitsee.

      Algarven vetovoima ovat sen rannat ja takuuvarma aurinko ainakin kolmena kesäkuukautena. Alueella on myös historiallisia nähtävyyksiä, jotka on todennäköisesti mainittu monissa matkaoppaissa. Toki niiden anti on pitkälle kiinni siitä, miten paljon tietää Portugalin menneisyydestä.

      Kaikki kunnia hyvälle pizzalle, onhan se Suomen kansallisruoka ja jos hyvän sellaisen löytää Alagarvesta, mikäs siinä. Portugalin kansallisruoka pizza ei suinkaan ei ole. Algarvessa on ihan oma keittiönsä, johon kuulu mm. kala, useimmiten grillattu. Seudun erikoisuus on cataplana, eräänlainen kalapataruoka, joka valmistetaan erityisessä metalliastiassa.

      Portugalin ja Algarven ravintolakulttuuria, ruokia ja ruokakäytäntöjä on selostettu näillä palstoilla useampaan otteeseen. Nämä viestiketjut löytää parhaiten jokaisen palstan alussa olevalla hakutoiminnolla, sillä kaikkia niitä ei voi enää selata.

      Ne, jotka eivät halua vuokrata autoa, voivat Algarvessa liikkua edullisesti junalla ja bussilla. Vila Real de Santo Antóniosta pääsee paikallisjunalla aina Lagosiin saakka. Itä-länsisuunnassa kulkee myös busseja, myös pikavuoroja. Lisäksi alueella on kiitettävästi paikallisbussiliikennettä eivätkä taksitkaan ole Portugalissa suomalaisen kukkarolle kalliita.

      Vanhemmat lukijat muistanevat n.s. lyhyttavaraliikkeet Suomessa. Niitä on Portugalissa, mm. Monte Gordon naapurissa Vila Real de Santo Antóniossa runsaasti. Niissä myydään edullista pitkälle Portugalissa valmistettua arkivaatetta. Portugalissa on myös lastenvaateliikkeitä aivan toiseen malliin kuin Suomessa.

      Algarven nähtävyyksiä on myös käsitelty tällä palstalla. Nämä viestiketjut löytyvät haulla.

    • Anonyymi

      monte gorde just jees ja pizzat toimii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe