Poliisin sivuilla lapsiporno linkkejä?

pukit liikkeellä:)

Lapsiporno.infon lista poliisin kieltämistä internet-sivuista saatiin näkymään hetken aikaa poliisin omien sivujen alaisuudessa. Myös lapsiporno.info on poliisin kieltolistalla.

http://www.digitoday.fi/tietoturva/2008/03/31/Matti Nikin lapsipornolista n%E4kyi poliisi.fi%3Ass%E4/20088995/66

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmetteleväinen

      Selaimella voi tehdä css jutun jotenki kuulema suht helposti. Emmä vaan osaa. Eiköhän tuohon löydy korjausta koskaan. Kenties. Onko tietoturva asinatuntijat huonoja osaamaan tehdä turvallinen sivu.

      • www.www

        Niin. Turvallista www-sivua ei ole olemassakaan. CSS-tiedostoon pääsee helposti käsiksi kun osaa homman. WWW-alan ammattikoulun käyneenä esimerkiksi minä osaan kirjoittaa alle aika yksikön CSS-tiedoston uusiksi.

        CSS-tiedosto kertoo mitä www-sivulla näkyy ja missä kohtaa, minkä kokoisena ja millä fonteilla. CSS myös määrittää linkkitoiminnot (a:link, a:hoover: ja a:visited). Tieto ei ole mitenkään salaista ja löytyy ihan mistä tahansa Macromedia Dreamweaverin ohjeesta. CSS kertoo sivun tyylin kokonaisuutena. Yleensä sivulle kirjoitetaan body.css, joka sisältää kaiken oleellisen, mm. borderit, boxingin, fontit, linkkitoiminnot, kuvapaikat ja koot, kuvanimet sun muut.

        Muutin aikanaan ihan harjoitusmielessä erään kaupallisen sivun ihan uusiksi CSS-tiedostoa käyttäen, kuitenkaan vahingoittamatta alkuperäistä sivustoa. Minulta meni pyöreä tunti koko sivuston uudelleen rakentamiseen alkuperäiseen taulukkoon.

        Yleensä CSS ei muuten ole mitenkään suojattu, joten kyllä kuka tahansa www-suunnittelua hieman osaava kloppi pääsee käsiksi lähes minkä tahansa nettisivun CSS-tyylitiedostoon. WWW-sivuilla voi tehdä paljon muutakin kun osaa ohjelmoinnin alkeet. www.evvk.com sisältää ihan hauskan scriptin, joka avaa pc:n cd-aseman kelkan. Harmiton pila on ihan näppärä osoitus koodin voimasta.
        CSS on kuin lyijykynällä kirjoitettu teksti... kumi sutimaan ja teksti uusiksi.

        CSS-tietue ei sitten ole edes tekijänoikeuslain alainen. Jokaisella on oikeus muokata vapaasti valmistakin CSS-tiedostoa. Käytännössä useimmat verkkosivut on rakennettu kopioimalla jonkun toisen sivuston CSS-tiedosto ja käyttämällä sitä. Se ei ole rikos, ei edes moraalisesti väärin. Se on aivan laillista lainaamista. Tekijänoikeuslaki suojaa vain ja ainoastaan sivuston sisältöä, ei sen rakennetta, joka on yleinen ja hyväksyttävästi kopioitava hyvä.
        Itse rakennan käytännössä aina verkkosivun jonkun vanhan CSS:n pohjalle. Käyn verkossa, kopioin haluamani sivuston CSS:n ja käytän sitä. Vaihdan sisällön ja värit uusiksi. Vot, lopputuloksena on uusi, teoksena suojattu verkkosivusto.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4716
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1204
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe