vanhemmilta

luvan kysyminen?

Onko nykymaailmassa enää kovinkaan yleistä, että kihlautumiseen mies kysyisi naisen vanhemmilta lupaa? Haluaisin kuulla kokemuksia, sillä itse kielsin miestäni kysymästä ja nyt sitten isä kiukuttelee, kun kuuli tapauksesta jälkikäteen, ei kiva:/ Ajattelin vaan modernisti, että se on kahden ihmisen välinen asia, tiesin että isä ei olisi tosissaan kuitenkaan ottanut vaikka oltaisiin kysyttykin häneltä. Onko siis syytä potea huonoa omaatuntoa?

3

1143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Jokainen tavallaan. Itse en vielä kihloissa ole, mutta siskoni poikaystävä soitti isälleni ja keskusteli asiasta. Tosin tuskin olisi kihlat jäänyt ostamatta, jos isä olisi kieltänyt, mutta eiköhän se lupa tullut kuitenkin. Ainakin kihlajaisia viettivät.. :)
      Toisista tapa tuntuu taas vanhanaikaiselta ja naisen arvoa alentavalta, mutta kuten alussa mainitsin, jokainen tavallaan.
      Onnea! :)

    • ole lain

      En ole kuullut ainakaan että kukaan tuttavapiirissäni olisi vanhemmilta lupia kysellyt, ja niitä kihlauksia on viime vuosien aikana pumpsahdellut kuin sieniä sateella :) Itse en olisi pitänyt lainkaan, jos mieheni olisi isältäni kysellyt minun naimakelpoisuutta tai lupaa, kyllä se olen minä ihan itse joka sellaisesta päätä. Isäni ei myöskään missään nimessä tule "luovuttamaan" minua vihkitilaisuudessa. Tähän tietysti vaikuttaa myös paljon se millainen suhde on isään, mutta en ole ainakaan kuullut että oma isäni olisi herneitä nenukkiin vetänyt, ja jos olisi, niin suoraan sanottuna samapa tuo minulle.

      Ei sinun ole mitään syytä potea huonoa omaatuntoa että sinä aikuisena ihmisenä olet itse puolisosi kanssa tehnyt sopimuksen avioliiton solmimisesta. Ei siihen isukkia tarvita, ja jos isi ei sitä vielä ole tajunnut niin on korkea aika.

    • aika harvinaista

      Varmaan aika harvinaista tuo morsiamen käden kysyminen. Minun mieheni halusi tehdä niin ja teki myös, vaikka kyse siinä ei ollut niinkään luvan pyytämisestä, vaan siitä että sillä tavalla ilmoitimme, että aiomme mennä naimisiin. Minulla on myös todella lämpimät välit isääni ja luulen, että isästäkin tuntui hienolta, että hänet tällä tavalla huomioitiin. Vaikka hän oli kyllä aluksi myös hämmentynyt, kun ei ollut osannut odottaa moista. Mutta en kyllä näe mitään syytä, miksi sinun isäsi kiukuttelee aiheesta, joten älä pode huonoa omatuntoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      223
      5052
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2715
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1500
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1302
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      104
      1291
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      159
      1202
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      83
      1170
    Aihe