Väittävät ettei vanhene vetoavat uuteen päätökseen.
Sain listan jossa muistutetaan ettei velka vanhene. Koska viim. päätös 2003.
Ensimmäinen jo 1986-1991.
Oulun UO
7
875
Vastaukset
- kyllä vanhenee
käräjäoikeuden ensimmäisestä päätöksestä lähtee vanhentuminen vaikka uo miehet väittävät vaikka mitä. sinuna ottasin yhteyttä laki mieheen.
- kohta 25 vuotta
..niin ja meillä köyhillähän on aina varaa palkata lakimies sillä senhän maksaa yhteiskunta...
- jo...
kohta 25 vuotta kirjoitti:
..niin ja meillä köyhillähän on aina varaa palkata lakimies sillä senhän maksaa yhteiskunta...
Samasta velasta ei voi hakea kuin yhden kerran käräjäoikeuden tuomion ja siitä lasketaan vanhentumisaika eli 15v. Jos ulosottoviranomainen tämän jälkeen jatkaa vain perintää niin silloin tekee jo virkavirheen ja aika vakavan sellaisen!
- Erkkimerkkinen
Ilmeisesti nyt on kyseessä useampi eri velkojia. Jonkun velan päätös on annettu 1986, jonkun 1991 ja jonkun 2003.
- perii
Oulun UO perii. Vaikka ensimmäiset päätökset jo 1988-1992.
- omituista
perii kirjoitti:
Oulun UO perii. Vaikka ensimmäiset päätökset jo 1988-1992.
Mulla velasta käräjäoikeuden päätös v.1990 ja kyllä perintä loppui 1.3.
- k.u.m.
perii kirjoitti:
Oulun UO perii. Vaikka ensimmäiset päätökset jo 1988-1992.
Voidaan periä vielä jos:
a) Velkojana on yksityinen henkilö (määräaika 20 vuotta tai 20 v ---> 1.3.1993 alkaen)
b) Sait samasta asiasta myös vankeutta (määräaika 20 vuotta tai 20 v ---> 1.3.1993 alkaen)
c) Asialle on tehty joku ulosmittaus (kiinteä tai irtain tms) ennen vanhenemista ---> voidaan vielä realisoida omaisuus ja tilittää velkojille vielä vanhenemisen jälkeenkin.
Ensimmäiset käräjien tai raastuvan päätökset voivatkin olla noilta vuosilta. Mahdoitko valittaa esim hoviin? Koskas annettiin viimeisiin päätös. Siitä se nimittäin vasta lasketaan. Mikäs on hovin päätöksen päiväys?
Mahtaako joku näistä syistä kuulostaa tutulta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107582
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293517Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352564Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?621364