Parin viikon päästä menossa.
Löytyykös se ReRB juna, joka vie keskustaan Gare du Nord asemalle, josta Metrolla eteenpäin hotellille, helposti. Lento on Blue1:lla, elikkäs ne terminaalit
siellä CDG:lla?
Olen kuullut jostain isosta kirpputorista, mikähän metropysäkki on lähin?
Jos maanalaistikettejä myydään 10 matkan sarjoissa suunnilleen 10 €, niin se kuulostaa fiksuimmalta, meinaan kun ei olla kuin pe ip:stä su iltaan.
Mihinkä suuntaan mennään isoihin tavarataloihin, ja mistäs näppärästi lähtee Seinen risteilyt, silleen, että maanalaisella on totuttu liikkumaan?!
Tiedoista kovasti kiitollinen; Pariisiin 1. kertaa, vaikka paljon muualla ollaan reissattu!
Vkonloppu
6
1344
Vastaukset
- on tuo kuuluisa kirppis
laatutavaraa, ei siis halpiskirppis, varaudu myös taskuvarkaisiin.
Samanniminen on myös metrolinjan päätepysäkki.
Metrossa saat alennusta ostamalla carnet´n= 10 kertalippua.
RER on lähijuna, järkevinä vaihtoehtoina on ostaa kertalippu tai 1 tai 2 pvn lippu. Tarkista perillä, kannattaako ostaa päivälippu. Kannattaa, jos tarvitset RERiä mm. Disneylandiin 1-2 pvn sisällä.
Muuten vinkkinä kannattaa käytä Villettessä, jossa upea tiedemuseo. Gare du Nordilla ei kannata palloilla ilta-aikaan, seutu on levotonta.
Bon voyage - kysymyksiin
RER B löytyy helposti, keskustaan 8.60 eur.
Seinen risteilyistä: http://www.google.fr/search?hl=fr&q=croisieres seine&meta=lr=lang_en|lang_fi|lang_fr
Esim.
- www.bateauxparisiens.com lähtö Eiffelin juurelta
-www.vedettesdupontneuf.fr lähtö Ile de la Cité (Notre-Dame)
Kirpputori St Ouen: http://www.parispuces.com/en/Default.asp
Hae google: puces Paris
Tavarataloista: http://www.google.fr/search?hl=fr&q=grand magasin paris&meta=lr=lang_en|lang_fi|lang_fr
Esim Galerie Lafayette 40 bd Haussmann Paris 9, Printemps 64, bd Haussmann Paris 9, näihin kahteen osuu metropysäkit Havre Caumartin tai Chausée D'Antin; Le Bon Marché 24 rue des Sèvres Paris 7
Hyvää matkaa.- Käynyt
Illallisristeilyillä on "dressing code" solmiosta ja pikkutakista aina smokkiin risteilystä riippuen. Kannattaa käydä. Suurin yrittäjä on kaiketi Bateaux-Mouches.
http://www.bateaux-mouches.fr
- vastauksia
RER B löytyy helposti, keskustaan 8.60 eur.
Seinen risteilyistä: http://www.google.fr/search?hl=fr&q=croisieres seine&meta=lr=lang_en|lang_fi|lang_fr
Esim.
- www.bateauxparisiens.com lähtö Eiffelin juurelta
-www.vedettesdupontneuf.fr lähtö Ile de la Cité (Notre-Dame)
Kirpputori St Ouen: http://www.parispuces.com/en/Default.asp
Hae google: puces Paris
Tavarataloista: http://www.google.fr/search?hl=fr&q=grand magasin paris&meta=lr=lang_en|lang_fi|lang_fr
Esim Galerie Lafayette 40 bd Haussmann Paris 9, Printemps 64, bd Haussmann Paris 9, näihin kahteen osuu metropysäkit Havre Caumartin tai Chausée D'Antin; Le Bon Marché 24 rue des Sèvres Paris 7
Hyvää matkaa.- ettei eka
viesti päässyt perille.
- MantaH
RER-juna löytyy suht helposti pienen ihmettelyn jälkeen. Lentoasemalla on opastauluja, jossa asema näkyy. Tällä junalla pääsee tosi kätevästi ja edullisesti Pariisin keskustaan.
Isot tavaratalot Le Printemps ja Galeries Lafayette ovat aivan Oopperan takana.
Seinen n. tunnin kestävät risteilyt lähtevät Seinellä olevan saaren vasemmasta päästä (Pont Neufin metroaseman läheltä), jossa kyltti "Verdettes du Pont Neuf". Näiltä risteilyiltä ei saa kyllä ruokaa. Sellaisiakin risteilylaivoja näytti kulkevan, mutta en tiedä niiden lähtöpaikkoja. Oltiin tällaisella risteilyllä illalla 21.00- ja näkymät iltavalaistuksessa olivat hienot, vaikka satoikin vähän vettä. Risteilyn hinta oli 12 e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722749Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282497Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422201Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111507- 1671363
- 521042
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28994IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16808Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791