Koiran ja aasin lihaa tarjolla ravintoloissa

::::::::::::::::::;;;;;;;;;...

Viime aikoina on Kairossa saatu kiinni teurastajia, jotka ovat myyneet kuolleiden eläinten: koirien, aasien, kissojen ja hevosten lihaa (jauhettua ja pihvejä) kairolaisiin ravintoloihin, tehtaisiin ja jopa hotelleihin. Miten kauan toiminta on jatkunut, siitä ei ole tarkkaa tietoa.

Vähän aikaa sitten oli lehdissä myös uutinen, että joku tappoi eläintarhan kirahvin ja yritti viedä lihat myytäväksi, mutta jäi kiinni.

Nam!

Vakavasti puhuen Egyptin talous on viime aikoina kiristynyt äärimmilleen. Ministerit hehkuttavat miten talouskasvu on huimaa, mutta kansa kärsii entisestään. Leipämellakoita on alkanut esiintyä eri puolilla ja kansa kärsii paikoin jopa nälästä.


CAIRO: Two Cairo butchers have been arrested for allegedly passing off donkey, cat and dog carcasses (=kuollut raato) as beef, a security official told AFP on Monday.
Mohammed Mahmoud Khalifa, 35, was caught red-handed as he butchered a donkey he had found by the roadside in a street in the densely-packed Cairo district of Bulaq-Dakrur, the official said.
He confessed to collecting carcasses from around Cairo and selling their meat to Wasfi Sawiris, 53, for LE 5 a kilo, a tenth of the normal price for beef.
Sawiris then allegedly ground the meat up with spices to disguise the taste before selling it to local restaurants.
It was not clear how long the men had been plying their illegal trade. More than 1,700 kilos of meat was found in Sawiris' shop, mostly donkey but also including cat, dog and horse meat.
Under Islamic law it is forbidden to eat the meat of any carnivore or of any animal that has not been slaughtered in the traditional way.
Rampant inflation has hit the cost of food staples in Egypt in recent months, making meat even less accessible for the poor.
Around 40 percent of Egyptians live on or near the poverty line of $2 a day, according to the World Bank. –AFP

13

1403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota noin

      So?
      Tapahtuu tuota euroopassakin.
      Espanjan turistikohteissakin on jäänyt kiinni jo jonkunlaista lihanmyyjää.
      Ruotsalaiset pakkaa uudestaan vanhat lihat ja myy ryöstökalastettua turskaa....

      Yleensähän eläimet joiden lihaa myydään, ovat kuolleita?

      • :::::::;;;;;;;;;;;;

        Ööö...syötkö esim. auton alle jääneen koiran lihaa tai sairauteen aasin lihaa, joka on maannut kadulla jo hetken aikaa ja sieltä kerätty?

        Itse olen sen verran snobi sitten ilmeisesti, että sellaista en pysty syömään, vaikka en mikään hienostelija yleensä olekaan. Hyvä, että sinä pystyt. Se onkin ekologista.


      • Vaan.
        :::::::;;;;;;;;;;;; kirjoitti:

        Ööö...syötkö esim. auton alle jääneen koiran lihaa tai sairauteen aasin lihaa, joka on maannut kadulla jo hetken aikaa ja sieltä kerätty?

        Itse olen sen verran snobi sitten ilmeisesti, että sellaista en pysty syömään, vaikka en mikään hienostelija yleensä olekaan. Hyvä, että sinä pystyt. Se onkin ekologista.

        Siitä että tietääkö asiakas mistä liha on peräisin?
        Koiraa olen kyllä syönyt, eikä se ole ihmeellisempää kuin lammas, meille vaan kotieläimenä herättää huonoja fiiliksiä.
        Mistä tiedät mitä lihaa saat kun osta sikanautajauhelihaa?
        Oletko koskaan käynyt katsomassa mistä kalapuikot tehdään, tai jauhelihapihvit ja -pullat?


    • heh heh

      uskoo ken uskoo...

      • totta on

        ja se tuli jo eilen televisiosta uutisista. Ihan totta on. Valitettavasti.


      • Sitten?
        totta on kirjoitti:

        ja se tuli jo eilen televisiosta uutisista. Ihan totta on. Valitettavasti.

        Sama kai tuo on syökä koiraa, lammasta, hevosta vai aasia?
        Pääasia että on hyvää.


      • Ei ole aprillia ei...näitä uutisia näkee aina joskus ja Gizan eläintarhan eläimet joutuvat harvakseltaan myös uhreiksi.

        http://www.news.com.au/heraldsun/story/0,21985,23463010-5005961,00.html

        Meille länsimaalaisille kyse on ehkä siitä, että on kauheaa syödä koiraa, aasia tms. (ja ties missä liha on vielä muhinut ja kuinka kauan), mutta paikallisen väestön keskuudessakin tämä on aiheuttanut närää, koska eläimiä ei ole teurastettu hyväksytyllä tavalla eli liha ei ole "halal".

        Täällä hintojen jo pitkään tapahtunut nousu näkyy tavallisessa arkipäivässä siten, että paikallisten pienten katuravintoloiden ja -kojujen antimet ovat ennestään pienentyneet ja annosten pienentämisen jälkeen yleensä vielä nostetaan hintaa. Falafel-pyörykät ovat pienentyneet, samoin fuul-annos, leipäpussi on pienentynyt...leipäjonoissa tapellaan ja sen vuoksi on jo pari ihmistä kuollutkin.


    • 90-luvulla

      Jäi kiinni yrittäjät, jotka teki jauhelihaa rotista ja koirista sun muusta.
      Kasvattivat rottia, koska lisääntyvät nopeaa ja tulee vähällä investoinnilla paljon lihaa.

    • matkailuun

      ???????????????

      • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        jos hoteillessa ja ravintoloissa tarjotaan kuolleiden ruhojen lihaa. Itse en ainakaan ole kiinnostunut syömään.


      • Ööh tuota ???

        kuin jatkuvat kyselyt milloin menette/minkälainen hotelli/Kairon retki jne. Aina samat... Ja liittyy matkailuun, kun on ko.lihaa ollut tarjolla hotelleissa ja ravintoloissakin.


      • Siis?
        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

        jos hoteillessa ja ravintoloissa tarjotaan kuolleiden ruhojen lihaa. Itse en ainakaan ole kiinnostunut syömään.

        Että tarjoiltavat eläimet ovat elossa?


      • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        Siis? kirjoitti:

        Että tarjoiltavat eläimet ovat elossa?

        haluan, että eläimet on asianmukaisesti teurastettu. En ole kiinnostunut syömään eläimen lihaa, kun ruho on maannut päiväkausia Kairon kaduilla mätänemässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      425
      12873
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5623
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      248
      4203
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      327
      3469
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2166
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      124
      1872
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      85
      1386
    9. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      7
      1267
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1109
    Aihe