Hei kaikki!
Mikähän on kaikista suosituin askartelumuoto aikuisten askartelussa? Jokin sisustusjuttu, korttien teko, mikä?
Uteleepi Sanni
Suosituin askartelu
5
625
Vastaukset
- näitä
Naisten ashartelu / harrastukset keskittynevät lähinnä ompeluun, kudontaan, nypläykseen, leivonta ja tiedämpä sellaisenkin, joka oppiskelee öljyvärimaalausta ja harrastaa sukututkimusta.
Puutarhanhoidossa viihtyy monikin perheenäiti.
Keräily on myös kiinnostava harrastemuoto,
eräs tuttavani kerää vanhoja työvälineitä, toinen nappeja ja kaikkea siihen liittyvää.
Keräily harrastuksen ei tarvi olla kallis ja varoja nielevä, ihan mitättömälläkin pääsee alkuun, kun katselee ympärileen, mitä yhteiskunta tuhlaa ja kirpputorit on mitä parhaita löytöpaikkoja.
Miespuolisten tiedän valmistavan uistimia, perhoja, tuohiesineitä, huonekaluja, veneitä, valokuvaavan, metsästävän ja kalastavan.
Tuttavapiirissäni on puusorvaaja, joka valmistaa koriste-esineitä, jopa myyntiin.
Eräs vanhempi mies valmistaa kanteleita ja viuluja lastensa lapsille.
Itse olen valmistanut puuleluja lapsilleni.
Pojat harrastaa radiolaitteita, lennokeita, rakentavat ja kunnostavat autoja sekä moottoripyöriä.
Paljon on mielenkiintoista tekemistä, kunhan löytää oman lajinsa, ja jonkinlaisen koosteen saa jo lukemalla tämän palstan juttuja. - malla
askartelumuoto on mielestäni kankaan ja korttien painanta. Voi valmistaa sabloonan tai mallineen avulla mitä erilaisempia töitä, ja viimeistellä ne mieleisikseen kangas- tai tavallisilla tussikynillä. Tämä sopii kaikille, ja aina onnistuu - oli sitten nuori tai iäkäs.
- minäkin...
Minäkin askartelen mielelläni. Teen enimmäkseen onnittelukortteja eritekniikoilla ja myös lasista koitan väkertää kaikenlaista.
- Misu
Vaikeaksi sen tekee tämä monipuolisuus, kun maa-
ilma on kukkuroillaan askartelumahdollisuuksia. Ja kaiken lisäksi itse voi keksiä vielä muun-
nelmia toisten keksimiin.
Joten keksitpä visaisen kysymyksen. Voit vaikkapa
alkaa harrastaa, askarrella lisää yhtä vaikeita
kysymyksiä ja tehdä siitä itsellesi suosituimman.
Katsos, eikö ole aina se suosituin, jota itse juuri sillä hetkellä harrastaa - eihän sitä muuten harrastaisikaan.
Hyviä harrastuksia askartelun parissa. - jani
Että puutyöt.
Kaikki eivät niistä kuitenkaan tykkää, mutta jos kunnon koneet ja tilat löytyy, uskon että useimmat kiinnostuvat puutöistä.
Ainakin valmiit tekeleet kelpaavat, joten kai se olisi hienompaa kun se olisi itsetehty.
Kannattaa kysyä kouluilta tiloja lainaksi iltaisin.
Tarvitsee olla joku joka ymmärtää koneiden sekä työturvallisuuden päälle (vastuuhenkilö/ohjaaja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062551Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938