Lennot ja hotla erikseen. Halvemmaksi?

Kiljuset x 5

Tulisko edullisemmaksi varata erikseen lennot ja hotla kuin jonkun matkanjärjestäjän pakettimatka? Ollaan 5 henkinen perhe;3 lasta. Paljon ollaan matkusteltu, mutta aina paketti/seuramatkoilla. Ollaan huomattu sen tulevan niin pirun kalliiksi nykyisin. Aina saa pulittaa lähes 4000e plus matkarahat päälle.
Oisko vinkkejä, mistä kandeis varata lennot tai hotla tai molemmat, jotta säästettäisiin edes vähän?

3

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin kannattaa tehdä vertailevaa tutkimusta. Esim. pitkä viikonloppu Budapestissa tuli (09/2006) maksamaan kahdelle hengelle yhteensä alle 500€, kun otimme Finskin tarjouslennot ja majoituksen netistä. Apartementos löytyi läheltä keskustaa ja oli tilava kaksio, siihen olisi mahtunut hyvin neljäkin aikuista (huoneissa omat kylppärit).
      Finnairin lentotarjoukset eivät tänä päivänä ole kovin edullisia, joten pakettia kootessa kannattaa vilkaista muitakin linkkejä, esim. www.supersaver.fi ja www.yeego.com

    • auttaisi paljon

      jos kertoisit MINNE olisitte menossa? Jos menee turistirysiin niin useimmiten pakettimatka on edullisin. Jos taas menee paikkoihin jossa on muutakin kuin turismia niin yleensä omatoimimatka on edullisempi.

    • eikä hotelli

      Onko jostain syystä pakko yöpyä hotellissa? Noin suurella porukalla kannattaa vuokrata huoneisto. Siellä joutuu itse huolehtimaan aamiaisesta, mutta sen voi syödä silloin kun haluaa ja siinä asussa kun huvittaa.

      Olemme vuokranneet huoneiston (siis ei hotellista eikä apartementos) mm. San Sebastianista (Espanja), Ljubljanasta, Barcelonasta ja Amsterdamista. Suosittelen!
      Tuorein hintaesimerkki San Sebastianista: 120 e/yö, majoitus neljälle, 2 mh oh k kh, 80 neliötä, erinomainen sijainti.

      Huoneistoja löytyy runsaasti googlella 'kohdekaupunki' 'apartment'.

      Huoneistoissa on (yleensä) liinavaatteet ja pyyhkeet sekä loppusiivous. Varustelu on vaihdellut, mutta usein on ollut tarjolla jopa pyykinpesukone.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe