Digin suurennus

Hyvät kuvat seinälle

Moikka! Kysynkin teiltä viisaammat sellaista kun:
Kuinka suureksi voi suurentaa digikuvan (kamera Canon Power Shot G2) paperikuvaksi. Otettu resoluutiolla 640x480 ettei sitä tule rakeista. Entä 2272x1704 ja 1600x1200
ja 1024x768.
Kiitos etukäteen neuvoista ja tiedoista.

2

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DAM

      Kaikki on kiinni katsojan silmistä, eikö olisi helpointa kokeilla eri suurennoksia ja sitten näytellä kuvia eri ihmisille ja kysäistä:"Näkyykö rakeisena"?

    • fani

      En ole spesialisti, mutta painotuotteen tarkkuus lienee useimmin vähintään 300 pistettä tuumalla (dpi).

      Jos kuvassa on 640 pistettä, saadaan siitä 640 / 300 = 2,13 tuumaa materiaalia, jonka tarkkuus on tuo 300 dpi. Eli kuvan leveydeksi tulee noin (2,13 * 2,5 =) 5,3 cm.

      Kun tarkkuudeksi laitetaan 150 dpi, saadaan tulostetun kuvan leveydeksi jo 10 cm. Näkyykö tuossa sitten jo pikselit (rakeet)? Riippuu vain kuvasta että miten hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1874
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe