Joop...Olen lähössä perheeni kanssa
Antalyaan "Turkkin" lokakuussa.
Millainen paikka se on? Onko kokemuksia?
Olen ollut aikaisemmin alanyassa.
On kuulema ihan iso kaupunki?
Kiitos jos kehtaatte valaista mulle asiaa!!!
Antalyaan "Turkkin" lokakuussa.
Millainen paikka se on? Onko kokemuksia?
Olen ollut aikaisemmin alanyassa.
On kuulema ihan iso kaupunki?
Kiitos jos kehtaatte valaista mulle asiaa!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
kumpaan nyt olet menossa? antalyassa on se lentokenttä ja bussilla kestää n.2h sinne alanyaan! on se alanya ihan iso kaupunki, mutta siellä ei ole mitään nähtävää, siis pelkkä rantalomapaikka, itse en mene turkkiin enää yhtään kertaa, syynä se että inhoan sitä helvetin kulttuuria siellä. ravintoloitsijat kilpailevat asiakkaista, ovat tosi rasittavia. noh..hotellit on hintaan nähden tasokkaita kylläkin. ja vuonna 2001 siellä oli vielä halpaa. ja pääsee sieltä jonnekin retkillekin. ja alanyan rannalla on suht puhdas vesi. siinä se.
Menen Antalyaannnn....=)
mä luin sun viestin väärin...
Hei !
Kyllä Antalya on todella iso kaupunki verrattuna noihin ns rantalomakohteisiin. Antalyassakin löytyy toki uimarantoja kaupungin laidoilta. Itse oli Lara Falcon nimisessä hotellissa, joka se on n 5 kilometriä keskustasta.
Antalya on todellakin iso kaupunki. Mutta jos olette Deturin matkassa teidät sijoitetaan kauas keskustasta, Laraan 12 kilometrin päähän. Lara taas ei ole muuta kuin tylsä asuinkeskus muutamalla ravintolalla. Rannat kyllä on hienot.
Antalyan kaupunki on ihan ok. Mutta ei mitään verrattuna Istanbuliin. Kannattaa käydä Ataturk-puistossa. Siellä on kiva vilvoitella. Vaatteet Turkissa on sikahalpoja. Paljon kivoja paikallisia merkkejä! Parhaat vaateostokset tekee suuressa ostoskeskuksessa kaupungin länsilaidalla (lähellä pyramidia) tai sitten keskussa kulkevalla pääkadulla.
Itse en varsinaisesti tehnyt mitään Antalyassa kunhan hengasin ja kävin syömässä.
Niin ja vielä pikkuvinkki. Turkissa verhot on yhtä kuin valkoinen läpinäkyvä rätti ikkunassa. Jos siis tarvitsette pimeyttä nukkuaksenne, niin kannattaa ostaa Suomesta unisuoja silmille. Itselläni meni ensimmäinen viikko pilalle liian aikaisten aamuheräämisten takia.
Olen käynyt Antalyassa 2 kertaa,viimeksi 6 vuotta sitten. Antalyan plussa puolena voisi sanoa, että koska se on iso kaupunki, se ei ole ns."turistirysä". Basaarien lisäksi löytyy myös tavallisia liikkeitä. Hotellialuueet sijoittuvat aika kauaksi, mutta busseilla "dolmuksilla" on tosi halpa ja helppo liikkua. Eikä keskustaan tarvitse päivittäin mennäkään. Ainakin ravintoloita ja elintarvikeliikkeitä löytyy hotellien läheisyydestä.
olin itse viimeksi Antalyassa kolmeviikkoa sitten
toista kertaa.hotelli sijaitsi laarassa joka on rauhallisempaa seutua kuin ihan lähellä kaupunkia
hotellit ihan asiallisia ja huoneessa oli kyllä pimennysverhot.itse pidän paikasta paljon suunittelen jo uutta matkaa.antalya on miljoona kaupunki joten menoa löytyy monenlaista,uimarannat on puhtaita ja kauniit toinen on laarassa ja konyaltissa joka on paikallisten suosima,nähtävää on paljon on hienoja putouksia.entis ajan muureja, vanhakaupunki on tosi hieno,ja kannattaa käydä vene retkellä mieluiten mikä lähtee kemeristä siellä on tosi mahtavat maisemat.turkkilaista saunaa kannattaa kokeilla.hintataso on vielä aika edullinen ja vähän edullisempaa viellä kuin alaniassa,koska antalya ei ole pelkkä turisti paikka,niin hinnatkin on halvemmat ja kun muistaa vaan basareilla tinkiä rajusti eikä uskoa niinen höpinöihin ainakin niiden loppu hinnasta reilut puolet pois niin hinta voi olla aika kohdalla. Hauskaa ja lämmintä matkaa teille itse olen ihan kateellinen kun täytyy odottaa ensi kevääseen.