Kun kannettava HP omnibook xe 4500 lämpiää, ruutu välkkyy, pimenee ja hetken päästä vakautuu, mutta senjälkeen ilmeisesti näytönohjain ei osaa käyttää muistia oikein vaan vieritettäessä ruutu nykii ja liehuu. Vaikeaa, miltei mahdotonta katsella.
Joku neuvoi puhdistamaan emolevyn, mutta en osaa avata konetta. Minulla on lisätuuletin koneen alla, mutta sekään ei auta.
1. Onko PC-card paikalle saatavaissa "ulkoista" näytönohjainta?
2. Mistä voisi saada uuden, paremman ajurin?
3. Jos vika on emolevyn pölyssä, miten se puhdistetaan?
Toivottavasti joku osaa auttaa, muuten kone on poistettava käytöstä, vaikka se onkin ihan kelvollinen, mm. 1,8 GHz Intel P4 prosessori.
Joku neuvoi puhdistamaan emolevyn, mutta en osaa avata konetta. Minulla on lisätuuletin koneen alla, mutta sekään ei auta.
1. Onko PC-card paikalle saatavaissa "ulkoista" näytönohjainta?
2. Mistä voisi saada uuden, paremman ajurin?
3. Jos vika on emolevyn pölyssä, miten se puhdistetaan?
Toivottavasti joku osaa auttaa, muuten kone on poistettava käytöstä, vaikka se onkin ihan kelvollinen, mm. 1,8 GHz Intel P4 prosessori.
Vastaukset 6
Vanhimmat
apuja:
1. Onko PC-card paikalle saatavaissa "ulkoista" näytönohjainta? EI
2. Mistä voisi saada uuden, paremman ajurin?
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=fi&prodTypeId=321957&prodSeriesId=83757&prodNameId=83759&swEnvOID=1098&swLang=8&mode=2&taskId=135&swItem=ob-17471-1
UUSIN VALMISTAJAN SIVULTA.
3. Jos vika on emolevyn pölyssä, miten se puhdistetaan? HUOLTO/PURKU MANUUALI :
http://24.237.160.4/files/omnibook/ob_xe4100/XE4100 and XE4500 KB KC.pdf
Ehkä koneestasi on hajoamassa näytön invertteri. Se on noin kynän kokoinen piirilevy (ainakin kannettavissa) näytön kehyksen alla juuri siinä missä kuumenemista tapahtuu eli keskellä alareunassa. Piirilevy on suhteellisen kallis ostaa, ehkä noin 100 euroa. Omassa koneessani meni taustavalo ja välkkymistäkin tapahtui. Pari viikkoa oireili ja sit kaput. Näytönohjain on eri asia kuin invertteri. Tässä kun kirjhoittelen niin tuli mieleeni kysyä että muuttuuko kuva vai vain taustavalo. Jos kuvakin sekoaa voisin esittää arvauksena vian löytyvän mainitsemastasi ohjaimesta mutta jos vain tausta valon voimakkuus vaihtelee niin sitten ehkä on kyse invertteristä. Kuulema siellä on jonkinlainen lamppukin olemassa...Tämä nyt oli vain arvailua, kysy joltakin tietävältä.
Osta uusi kone.
Kiitos vastanneille, mutta taitaa olla uuden koneen osto edessä. Ruutu välkkyy, pimenee, ja kirkastuu entiselleen, ei ole taustavalo-ongelma. Tuo ajuri minulla oli jo ja koneen avaaminen vaatii sen verran työkaluja, joita minulla ei ole, että säästän nekin rahat uuden koneen ostoon. Vanhan yritän myydä huuto.netissä, mutta aion kertoa rehellisesti viat, joten tuskin kaupaksi menee. Harmillista. Pieni vika, mutta tuskin korjattavissa.
Taustavalo on se ainoa valo joka siinä on. Ei ole muuta valoa. Omassa koneessani valon sävy meni punertavaksi ja sammui viimein kokonaan. Kuva näkyi sieltä alta himmeänä mutta oikein.
Omassa 2005 ostettussa Asus läppärissä oli suunnilleen vastaavia ongelmia, kuvaan tuli valkoisia raitoja, ne vilkkui ja "juoksi" kuvassa kuin vanhassa putkitelevisiossa... Välillä tuo ilmaantui heti kun koneen avasi, välillä lyhyen käytön jälkeen. Lisäksi koneessa oli muutenkin lämpöongelmia.
Avasin kotelon, irroitin heatsinkin(eli prosessorin jäähdytyselementin) ja puhalsin paineilmaspraylla emon ja kotelon aukot puhtaaksi. Jäähyn ulostuloaukon kohdalta lähti, lähes huopaa muistuttava pala pölyä. Samalla vaihdoin lämpöäjohtavat tahnat prosessorin ja elementin väliin.
-->Prosessorin lämmöt putosi 20 astetta!!!
-->Näytön vilkkuminen loppui eikä ole muutaman viikon käytön jälkeen näkynyt.
Suosittelen kokeilemaan. En olisi itse uskonut, että tuo vaikuttaa näyttöönkin, mutta jotain oli kokeiltava.
Kannettavaan HP omnibook xe 4500, ruutuun ei ilmesty minkäänlaista valoa. Mikähän lie vika?
Avattaess kone käynnistyy ja kohisee. Avattua virran kytkeydyttyä koneen etuosassa edessä vasemmalla vakaasti palaa sininen valo, edessä oikealla palaa keltainen valo.Liekö menneyt näytönohjain? Muutoin kone on mykkä.
Onkohan
Onkohan