Meitä on kolme osakasta samassa asunnossa, nyt on tullut eteen asunnon myynti.Meistä kaks on asunut asunnossa viitisen vuotta ja mietin sit et miten verotus menee. Asunto on aikanaan saatu perintönä tädiltä.
Vero.fi sanoo näin: "Jos luovutetulla huoneistolla tai rakennuksella on ollut useampia omistajia, kunkin saaman voiton verovapaus ratkaistaan erikseen sen perusteella, onko omistaja tai hänen perheensä asunut asunnossa omistusaikanaan yhtäjaksoisesti kahta vuotta.
&
"Perintönä ja lahjana saadun omaisuuden luovutushinnasta vähennetään aikanaan perintö- ja lahjaverotuksessa käytetty verotusarvo ja voiton hankkimisesta aiheutuneet menot. Vaihtoehtoisesti vähennetään hankintameno-olettama. Perintönä saadun omaisuuden omistusaika lasketaan perittävän kuolemasta."
Mitä nämä niinku suomeksi tarkoittaa ???
kolmen omistajan asunnon myynti?
6
2763
Vastaukset
- ja vapaus
Yksinkertaista. Ainakin jos perinnönjako on tehty aikanaan, eikä kyseessä ole perikunta.
Ne kaksi osakasta, jotka ovat asuneet asunnossa yli 2 vuotta, eivät maksa veroa.
Kolmas maksaa veron myyntivoitosta, joka on 1/3 x
a) myyntihinta - (perintöverotusarvo lainhuudatuskulut myyntikulut) tai
b) myyntihinta - hankintameno-olettama
Hankintameno-olettama on 20 % myyntihinnasta, kun omistusaika on alle 10 vuotta. Tässä tapauksessa kohta a lienee edullisempi.- VÄÄRIN
Taas näitä uskomattomia ässiä, jotka jakavat ihan vääränlaista tietoa. Ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä ammatti-ihmisiin, älkäkä vaan luottako tai tehkö taloudellisia siirtoja luottaen tämän palstan "asiantuntijoihin".
Asunnosta täytyy omistaa yli 50% jos aikoo 2 vuoden omistamisensa ja asumisensa jälkeen selvitä ilman myyntivoittoveroa. Eli jos kumpikaan kahdesta asunnosta asuneesta ei omista yli puolta, kumpikin maksaa verot. Kolmas luonnollisesti myös, omistus prosentista huolimatta, koska ei ole asunut koko asunnossa.
Ja jos kysymyksessa on osakehuoneisto, ei ole mitään lainhuudatuskuluja. VÄÄRIN kirjoitti:
Taas näitä uskomattomia ässiä, jotka jakavat ihan vääränlaista tietoa. Ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä ammatti-ihmisiin, älkäkä vaan luottako tai tehkö taloudellisia siirtoja luottaen tämän palstan "asiantuntijoihin".
Asunnosta täytyy omistaa yli 50% jos aikoo 2 vuoden omistamisensa ja asumisensa jälkeen selvitä ilman myyntivoittoveroa. Eli jos kumpikaan kahdesta asunnosta asuneesta ei omista yli puolta, kumpikin maksaa verot. Kolmas luonnollisesti myös, omistus prosentista huolimatta, koska ei ole asunut koko asunnossa.
Ja jos kysymyksessa on osakehuoneisto, ei ole mitään lainhuudatuskuluja.Asiahan oli oikein! Eli verotus menee juuri niin kuin edellä kirjoittanut kertoi!
Itse sekoitat ensiasunnon ostajan vapautuksen varainsiirtoverosta, ja luovutusvoittoveron.
Laki sanoo selkeästi että asunto pitää omistaa vähintään kaksi vuotta, ja että siinä pitää asua yhtäjaksoisesti kaksi vuotta omistusiakana, jotta sen voisi myydä ilman luovutusvoittoseuraamuksia. Omistuksen määrällä ei ole väliä!!
P.S. Oletko miettinyt piikittämisesi vähentämistä kun olet jo noin pihalla??
- ainoa perintö?
ja pesä vielä jakamatta? Jos ei ole ainoa ja pesä jakamatta, voi verotusta vielä optimoida pesänjaolla siten että asunnossa asuneet saavat mahdollisimman suuren omistusosuuden asuntoon ja asumaton kolmas henkilö taas mahdollisimman suuren osuuden muuhun perittyyn omaisuuteen. Pesän ulkopuolisia varoja ei kuitenkaan saa käyttää (tasaukseen).
- LKV
Kuolinpesän verotuksessa verottajan nykytulkinta on myyntivoiton verovapaudesta osituksesta riippuvainen. Jos ositusta ei ole tehty, ei edes lesken (jonka vakituisesta asunnosta olisi kysymys) osuus ole verovapaata, jos asunto myydään ennen ositusta.
Ennakkopäätös verottajalta ei maksa muutamaa sataa enempää, mutta myyntivoittovero voi olla huikea. Mieti sitä! - kun mietin
siis helppoon kysymykseen helppo vastaus!
SOITA VEROTTAJALLE niin ei jää epäselväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941970Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301149Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80774Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665