Riika - Mitä

kannattaa ostaa

Elikkä olen menossa Riikaan. Mitä sieltä kannattaa ostaa, minkä hintaista on esim. alkohooli ja tupakkatuotteet. Onko ostoskeskuksia ym. Nettiosoitteita?

11

1924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justers

      Elikkä ihan ensiksi kehotan ostamaan Euroopan kartan ja toteamaan, että Riika on Latviassa, eikä täten kuulu tänne Liettua-otsikon alle.

      • mutta minulla

        ainakaan tuo Latvia otsikko on täysin tyhjä, enkä voi tehdä sinne aloitetta. Huomasin tosin balttia otsikon olevan erikseen. Pyydän anteeksi tyhmyydestäni, mutta en kuitenkaan niin tyhmä että en tietäisi missä Riika sijaitsee! ;)


    • löytyvät
      • siellä

        Latvia otsikon alla tekstiä löytyy!!! Ainakin meidän koneella.


    • nousussa

      Kävin viime viikolla Riiassa. Paikalliset valittavat hintojen nousua, inflaation reilut 10%, samaa myös Virossa ja Liettuassa.
      Päivittäistavaroiden ja bensan hinnat melko kalliit.

      • Expat

        Latvian inflaatio on suurempi kuin mainitsemasi reilut 10, se on nimittäin 16.8%!


      • Riganieki

        Kuten expat kirjoitti, on inflaatioprosentti juuri se mainitsemansa. Eikä varmaan kovin putoa lähiaikoina. Päivittäistavaroiden hinta on noussut myös huimasti, mutta mainittakoon kuitenkin, että pääkaupunkiseudun ulkopuolella on hintataso edelleen
        huomattavasti edullisempi. Bensa on latvialaisille julmetun kallista, mutta ei se suomalaismatkailijalle niin paha ole, jos 95e litrahinta on 1,0 - 1,05 euroissa. Diesel on noin 5% kalliimpaa.


      • shopping mm
        Riganieki kirjoitti:

        Kuten expat kirjoitti, on inflaatioprosentti juuri se mainitsemansa. Eikä varmaan kovin putoa lähiaikoina. Päivittäistavaroiden hinta on noussut myös huimasti, mutta mainittakoon kuitenkin, että pääkaupunkiseudun ulkopuolella on hintataso edelleen
        huomattavasti edullisempi. Bensa on latvialaisille julmetun kallista, mutta ei se suomalaismatkailijalle niin paha ole, jos 95e litrahinta on 1,0 - 1,05 euroissa. Diesel on noin 5% kalliimpaa.

        http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Latvia/Riga_Region/Riga-440232/Shopping-Riga-BR-1.html
        http://www.inyourpocket.com/latvia/riga/chapter/310-shopping.html
        http://www.virtualriga.com/prices.asp
        NYT
        http://www.citypaper.ee/paper/
        ja syöpöttelyä http://www.citypaper.ee/paper/publications/562/articles2/62/
        mikä maa mikä valuutta http://www.inyourpocket.com/country/latvia.html
        http://www.rigathisweek.lv/


      • Riganieki
        Expat kirjoitti:

        Latvian inflaatio on suurempi kuin mainitsemasi reilut 10, se on nimittäin 16.8%!

        Huhtikuun inflaation oli sitten 17,5 %
        Pistäkää paremmaksi :))


    • ja kalliimpaa

      Esimerkiksi tiedän että keskuslämmityskattilan ja vesivaraajan saa hyvin edullisesti verrattuna Suomen hintoihin.

      • kaiuttimet

        Joo, tuli hommattua vanhaan koulurakennukseen pellettikattila tosi edullisesti ja samalla haimme radiotehnikan tehtaan myymälästä äänentoistoa.
        Ja tietty lopputila täyteen edullista olutta ja pikkusälää. Ja tämä periaatteesta että VVM Jyrki nostaa vain veroja Suomessa.
        (tämän pitäisi olla latvian palstalla!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe