Mistä mahtaa johtua

Talven kuluessa on ilmennyt seuraavanlainen ongelma. Oikeasta eturenkaasta lähtee nastat pikkuhiljaa pois. Vaihdoin takaa renkaan eteen ja taas sama homma. Mistään ruopimisesta ei ole kyse. Ostaessani auton, ukko sanoi et talvikummit on jo muutaman vuoden olleet alla, mut kaikki nastat oli ainakin siihen saakka tallella. Voiko vika olla aurauskulmissa? Autoni on B-mallin vectra -98.
5650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kulmat pielessä. onko rengas muuten kulunut tasasesti?

Äänestä
  • On rengas muuten kulunut tasaisesti, siksi en ole niitä kulmia niin kauheasti epäillytkään. Edellisessä autossani, rengas kului hetkessä pilalle sisäsyrjästä, kun kulmat oli pielessä.

    Äänestä

Vika ei välttämättä ole aurauskulmissa. Mulla oli aikanaan nastarenkaina Goodyearin ug 400 ja kun rengas kului riittävästi niin nasta irtosi renkaasta. Paljonko renkaissasi on pintaa jäljellä? Vanhemmissa renkaissa ei ole "ankkuri"nastoja joten ne irtoavat kun rengas kuluu tarpeeksi. Multa irtosi kuukauden aikana puolet renkaan nastoista (ei ole revitetty)

Äänestä

Tuo ongelma on yleinen renkailla, millä on ajettu vähän, mutta rengas on jo iäkäs. Jos rengas on ollut jo vaikkapa 5 vuotta alla, on renkaan kumimateriaali kulunut niin, ettei se enää jaksa pitää nastoja kiinni, eli renkaan elinkaari on lähestymässä loppuaan, ei ehkä kulutuspinnaltaan (3mm minimi), vaan renkaan kumiseoksen vanhenemisen vuoksi.

Ei muuta kuin uudet gummit ensi talveksi alle.

Äänestä
  • ostin n.10v vanhat lähes ajamattomat tecnic? -merkiset pinnoitetut renkaat niin ei oo yhtään nastaa irronnut talven jäljiltä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opelmiäs kirjoitti:

Talven kuluessa on ilmennyt seuraavanlainen ongelma. Oikeasta eturenkaasta lähtee nastat pikkuhiljaa pois. Vaihdoin takaa renkaan eteen ja taas sama homma. Mistään ruopimisesta ei ole kyse. Ostaessani auton, ukko sanoi et talvikummit on jo muutaman vuoden olleet alla, mut kaikki nastat oli ainakin siihen saakka tallella. Voiko vika olla aurauskulmissa? Autoni on B-mallin vectra -98.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu