öljyjä vaihtaessa öljy ei tule ulos vaihdejalan viereisestä alapropusta, vaan pulputtaa ulos ylemmästä rungon "ilmausreiästä" jäähdyttimen alta. teenkö jotain väärin vai mistä kyse???????
YAMAHA YZ 250 F , 03
JUKKIS yvi
4777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on sama pyörä mutta vuoden vanhempi. Ja siitä öljy tulee pois sekä rungossa olevasta propusta sekä koneen, juuri siitä vaihdepolkimen vieressä olevasta reijästä.
Ja -03:ssa pitäisi öljyä tulla myös samasta paikasta. Eli jossain on vikaa.
Avaa se vaihdepolkimen vieressä oleva proppu ja työnnä vaikka rautalankaa sisään ja tunnustele onko siellä joku tukos.
proput mulla eri puolella. sillä puolella on vain filtteri. yamahan liikkeessä sanoivat, että öljyt tuleekin poistaa kahdesta eri propusta, koska on ns suljettu järjestelmä. alhaalta tulee noin desi ja loput ylempää rungon propusta... tiedä tuosta sitten. jos käyttämättä kauan, niin kaikki saattaa tulla alapropustakin. ja kone pitäisi käyttää lämpöiseksi ennen öljyn vaihtoa kuulemma.
....että, ei se näin hankalaa ole!
Tässä sulle kuitenkin ohjeet:
http://www.thumperfaq.com/oil_change.htm
Huomaa, että tuohon vanhempaan malliin on hieman eri ohjeet.
juu eipä tuossa uutta... tosin en ole kyllä lämmittänyt konetta ennen vaihtoa; pitänee tehdä sekin.