heippa!
voiko antaa rintaruokinnassa olevalle korviketta ihan vain sen takia että imettämis mahollisuutta ei ole? on tulossa pitkä ajomatka ja tuo imetys ei onnistu kuin makuu asennossa. eli onko siitä haittaa jos antaa kerran pari korviketta?voiko mennä maha sekaisin yms? kun tuossa purkin kyljessä hirveet varotukset että on keskusteltava lääkärin ja neuvolan kanssa ennen kuin antaa...ja mikä merkki hyvä tuon ikäiselle?
lypsettyä maitookin on hieman pakkasessa mutta taitaa mennä automatkalla pilalle lämpösessä autossa..
voiko antaa rintaruokinnassa olevalle korviketta ihan vain sen takia että imettämis mahollisuutta ei ole? on tulossa pitkä ajomatka ja tuo imetys ei onnistu kuin makuu asennossa. eli onko siitä haittaa jos antaa kerran pari korviketta?voiko mennä maha sekaisin yms? kun tuossa purkin kyljessä hirveet varotukset että on keskusteltava lääkärin ja neuvolan kanssa ennen kuin antaa...ja mikä merkki hyvä tuon ikäiselle?
lypsettyä maitookin on hieman pakkasessa mutta taitaa mennä automatkalla pilalle lämpösessä autossa..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voit toki antaa, mutta pienellä saattaa hyvinkin mennä maha sekaisin. Suosittelen siis ennemmin lypsettyä, onhan olemassa kylmäkassi kallet.
nii et harjottele imettämään istuvalttee.. helpottaa pali!!
joo,kyllä se onnistuu mutta vauva vetää itsensä niin täyteen että sen jälkeen puklaa kaiken pois ja saa mahaansa hirveät ilmavaivat kun vetää raivon vallassa maitoa..niin käskettiin imettää makuultaan..
ei muuta asiaa.
anteeks??
Lainaus ap:ltä: kun tuossa purkin kyljessä hirveet varotukset että on keskusteltava lääkärin ja neuvolan kanssa ennen kuin antaa...
Niinhän niissä purkeissa lukee. Korvikekoodi, jonkinlainen eu? asetus, määrää että ei saa mainostaa eikä edes kertoa korvikkeista mahdollisille käyttäjille, äideille. Saatika myydä alennusmyynnissä tms, kun joku voi alkaa antaa korviketta vauvalleen.
Itse törmäsin tuohon kun yritin löytää vauvalleni sopivaa ruokaa, kun se ekana kaupasta tuomani purkki ei sopinutkaan. Mistään ei saa asiallista tietoa ao tuotteista.
Ja nyt sitten joku ottaa ne tekstit purkinkyljessä kirjaimellisesti... aikamoista myrkkyä taitaa olla :)
Mutta googlatkaa lisää, jos kiinnostaa.
voi antaa korviketta sesn ikäiselle.
minä itsekkin jouduin aloittamaan korvikkeen antamisen tuossa iässä pojalle, kun minulle tuli kohtutulehdus ja saamani antibiootit, siitä huolimatta että niiden kanssa pystyi imettämään aiheuttivat pojalle niin valtavia mahavaivoja...pari yötä meni huutaessa, ennenkuin tajusin, mistä huuto johtui.
samalla annoin pullomaidon mukana distaftyl tippoja mahavaivoihin. lisäksi rela maitohappobakteereja.
nyt on pojan maha kunnossa.
osta useamman merkkisiä korvikkeita. ja jollei ole mahdollisuutta lämmittää maitoa niin huoneenlämpöinenkin maito kuuulemma menee.
paitsi onhan autossa mahdollisuus saada maitoa hieman lämpimämmäksi lämmittimen vieressä :)
niin ja annetaanhan sitä korviketta laitoksellakin jo...en minä ainakaan neuvolasta lupaa/neuvoa kysynyt.
Kannattaa ehdottomasti kokeilla korvikkeen sopivuus ennen matkalle lähtöä, ettei tule yllätyksiä. Samoin pullosta juominen yleensäkin kannattaa opettaa ennen reissua, jotta ei mene tappeluksi.
Toinen vaihtoehto on, että lypsät maidon ja juotat sitten pullosta. Jos olet täysimettänyt reissuun lähtöön asti, joudut joka tapauksessa lypsämään matkan aikana jos et imetä. Muuten tissisi räjähtävät. Eli ainakin yhden syötön voit hoitaa matkan aikana lypsetyllä maidolla siten, että juotat maidon vauvalle heti kun olet sen lypsänyt, ennen kuin maito kerkee jäähtyä. Jos pääset syöttöjen välillä pesemään pumpun tai sinulla on käytettävissä useampi pumppu, niin voit tietysti hoitaa koko matkan syötöt samaan tapaan.
kannattaa tosiaan kokeilla pulloa jo kotona ja kaikista vähiten vatsavaivoja saa Nan1-korvikkeesta. Tutteli ei ole niin hyvää,kun se on kermapohjainen ja monet saavat siitä väänteitä..niin myös meillä. Viikon ikäisestä asti annettu nannia kun omat varastot äkkityhjeni, eikä riittänyt enää.