sosionomi

tiiditiityy

mitä kaikkea työtä sosionomi voi tehdä? kuinka kauan opiskelut kestää lähihoitaja koulutus pohjana?

10

2711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsi sanalla sosionomi

      ja jatkla sillä!
      Opiskelu kestää saman kuin kaikilla muillakin, niinkuin se siellä lukee!

      • minä taas....

        niin missä lukee? ja kuinka kauan kestää? olen kyllä käyttänyt hakua ja googlettanut, mutta mistään en löydä opintojen kestoa!


    • Sniigul

      Sosionomi voi tehdä vaikka mitä!!! Työkenttä on hyvin laaja. Sosionomina voit työskennellä lastensuojelussa, mielenterveys- ja päihdetyössä, kehitysvammaisten parissa, vanhushuollossa, työttömien, nuorten, vauvojen, pappojen yms. kanssa... Tuohon sisältyy niin monen monta erilaista työnkuvaa, että niiden kirjoittamiseen menisi pitkään.:) Itse olen sosionomi, ja olen työskennellyt mm. perhekodissa perhekodin työntekijänä. Sosionomi voi myös sijoittua esimerkiksi lasten päivähoitoon tai erilaisiin projekteihin. Ennen kaikkea sosionomin työ on omalla persoonalla työskentelyä, joten on oltava vahva ja tiedettävä kuinka itse toimii erilaisissa tilanteissa. Työ ei ole helppoa, koska eteen saattaa tulla vaikeitakin asioita, esimerkkinä lastensuojelussa huostaanottotilanteita (sosionomi ei kuitenkaan tee huostaanottopäätöksiä). Tilanteet voivat "satuttaa" työntekijää, ja juuri niissä tilanteissa on oltava vahva, ettei romahda. Työhön sisältyy kuitenkin paljon myös antoisia ja iloisia kokemuksia!:) Koulutuksen aikana oppii tuntemaan itsensä todella hyvin, mikä on siis tarkoituksen mukaista.

      Ymmärtääkseni ammattikoulu pohjalla ammattikorkeakoulutus kestää saman kuin muillakin opiskelijoilla, eli sen 3,5 vuotta. Hyväksilukuja lähihoitajan opinnoista ei saa, ainakaan meidän koulussa ei saanut. Lähihoitajan koulutus katsotaan kuitenkin takuu varmasti eduksi sosionomin koulutukseen hakiessasi!

      Eikun vain sosionomiksi, töitä riittää aivan varmasti!!:)

      • meikä vaan

        Vahvuutta tosiaan tarvitaan. Elämänkokemus ja henkilökohtaiset koetinkivet voit kääntää voimaksesi tässä työssä.

        Jos haet aikuiskoulutukseen, voit saada puoli vuotta hyväksiluettua ainakin joissakin oppilaitoksissa. Yleensä yksi työelämänjakso hyväksiluetaan

        Suosittelen, että soitat siihen amkiin, johon ajattelet hakevasi. Sieltä saat varman tiedon koulutuksesta, jos sitä ei opinahjon nettisivuilta löydy.


    • s-o-s-i-o-n-o-m-i-k-s-i

      opiskelen ensimmäistä vuotta. Lähihoitajapohjalta olen liikenteessä. Hyväksiluetuksi olen saanut toimintakyvyn tukemis-osiosta ns. perushoidon labratunnit. Muutaman sosiaalipuolen kurssin sain suorittaa siten, että tunneilla ei ollut pakko olla läsnä, kunhan luin vain tenttikirjan ja kävin tekemässä tentin. Mutta nämä vaihtelevat varmasti eri paikoissa. Työkokemusta pitää olla useita vuosia, että voi yrittää saada vapautusta jostakin harjoittelusta tmv. Mutta lähihoitajan koulutuksesta on varmasti hyötyä. Itse olen tällä hetkellä työharjoittelussa toimintakyvyn tukemis-osiossa. Mitään yllättävää ja uutta ei ole vastaan tullut, joten aika perustiedoilla ja taidoilla pärjäilee hyvin. Toisaalta ehkä myös turhauttaakin juuri se, ettei uusia asioita vastaan tule. Myös tehtävät ovat samanlaisia "asiakkaan toimintakyvyn kartoitus"-juttuja kuin lähihoitajaksi opiskellessa. Mutta kertaushan on opintojen äiti ja kenties vahvistan itsekin aimpaa oppimistani...

    • että;

      sosionomiksi opiskeltaessa ainakin Diakissa (luultavasti myös muualla) on mahdollista suorittaa lastentarhanopettajan kelpoisuus.

      • meikä vaan

        saa lastentarhanopettajan pätevyyden diakista? Myös Poristako, vai muualta?

        Nyt alkoi tosissaan kiinnostaa opiskelu Diakissa, paikka Porissa jo takataskussa.

        Aikuisopiskelijat Diakissa, kertokaa kokemuksianne.
        Itse joutuisin kulkemaan melko pitkän matkan opintoihin ja se mietityttää.


      • tuleva sosionomi (AMK)
        meikä vaan kirjoitti:

        saa lastentarhanopettajan pätevyyden diakista? Myös Poristako, vai muualta?

        Nyt alkoi tosissaan kiinnostaa opiskelu Diakissa, paikka Porissa jo takataskussa.

        Aikuisopiskelijat Diakissa, kertokaa kokemuksianne.
        Itse joutuisin kulkemaan melko pitkän matkan opintoihin ja se mietityttää.

        Kaikki ammattikorkeakoulussa sosionomiksi lukevat saavat lastentarhanopettajan pätevyyden, jos käyvät vähintään 60 opintopistettä varhaiskasvatuksen ja sosiaalipedagogiikan opintoja. Tämä tapahtuu yleensä suuntautumisvaihtoehdon avulla.
        Jos haluat perinteiseksi lto:ksi, mene yliopistoon. Sosionomit keskittyvät ja painottavat lastentarhanopettajan ammatissa eri asioita, kuten sosiaalista puolta, perheen tukemista yms.


    • Indica60

      Olen jo iällä oleva lähihoitaja,Alalta kokemusta n. 15v. Alan vaihto mielessä ennen eläkkeelle siirtymistä,joka on n. 5 v. Päästä mutta sosiaaliala o. Se oikea jota haluan tehdä,lasten ja nuorten parhaaksi. Kuinka kauan opiskeluni vie aikaa ?

    • ALMAmummi

      Miten voi 60v.oleva mummi ,saada työtä lastensuojelun parista. Sydän on kaikkien heikompien puolella ja haluaisin niin tarjota turvaa ja lämpöä ,laimin lyödyille lapsille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      145
      3597
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3579
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2122
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      24
      1346
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      90
      1155
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1017
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      68
      953
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      937
    Aihe