tärkeä!!!!!!!!!! (syyrialaisesta)

hamsteri

Onko jollain vaikeuksia pitää hamsteria vapaana huoneessa jos on liikaa vaarallisia paikkoja? Olisiko joku tehnyt isosta pahvilaakosta hamsterille ihanan peuhapaikan illaksi ja yöksi? Aion tehdä sellaisen kunhan löydän laatikon... Mitä sinne kannattaisi laittaa? (tasoja, paljon purua) Kertokaa vinkkejä!!!!


Hamsterille suositellaan oksia ja kaikenlaista mutta voiko niitä vain mennä hakemaan pihalta, pestä ja kuivata ja sitten ne ovat hamsulle vaarattomia? Voiko hamsteri syödä myös koivun oksien lehtiä? Voiko niille antaa esim. Whiskas kissan purkkiruokaa ja raksuja? Minkälaista jogurttia niille voi antaa?

PS.(toivottavasti ei vaikuttanut siltä että en tietäisi mitään hamstereista...)

6

2886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pödöpöööööää

      mä aina annan mun hamsujen nuolla sellasen jugurtti purkin kannen.

      • hamsteri

        Tarkoitin että jos on vaikka mansikka jogurttia niin voiko sen antaa, koska yleensä annetaan maustamatonta!!! Siinähän on kaikenlaista maustetta ja sellasta mikä voi olla vaarallista hamsulle.


    • Twipsy

      Sinne peuhapaikkaan voisi laittaa vaikkapa juuri noita tasoja ja paljon puruja,ja voihan sinne tehdä vaikka jotain tunneleitakin esim. tyhjistä,pestyistä maitotölkeistä.Sitten sinne voisi piilotella makupaloja hamsterin etsittäväksi.Hamsua ei kuitenkaan kannata jättää laatikkoon valvomatta, kekeseliäinä eläiminä ne saattavat keksiä jonkin tien pois sieltä.Kaikki hamsut eivät välttämättä ymmärrä puuhalaatikon ideaa, eli jos hamsu vaikuttaa ahdistuneelta niin sitä ei kannata pitää siellä.

      Oksia voit ottaa myrkyttömistä puista,mutta ei teiden varsilta.Maasta ei kannata kerätä.Kannattaa varmistaa myös ettei puihin ole laitettu mitään hyönteis yms.myrkkyjä.Kerää aina vain tuoreita ja "siistejä" lehtipuiden oksia.Koivunoksat käyvät kyllä,lehtiä en suosittelisi hirveästi antamaan sillä koivunlehdet poistavat nestettä.Myös ainakin pihlajan,vaahteran,pajun ja haavanoksan ovat sopivia.

      Voit antaa kerran-pari viikossa pikku nokareen tuota kissan purkkiruokaa tai raksun, jos annat purkkiruokaa niin ei ehkä tarvita lisäksi jogurttia,tai voithan tehdä vaikka niin että annat kerran viikossa jogurttia ja kerran viikossa kissanruokaa.Maustamaton jogurtti olisi parasta, mutta itse olen antanut kyllä ihan tavallista hedelmäjogurttiakin,eikä siitä mitään haittaa ole ollut.Teelusikallinen jogurttia on aika hyvä määrä.

    • Sari

      Hyviä kysymyksiä ja mielestäni AINA kannattaa miettiä kahdesti laittaakko hamsteria juoksemaan vapaaksi lattialle!

      Minulla itselläni on ainakin kotona hirveästi vaaratekijöitä: sähköjohtoja, hamsu voisi päästä jääkaapin tai hellan taakse, tai jos se pääsee luikahtamaan kylppäriin, missä on viemäri niin saattaa tipahtaa sinne tai jos se tassuttelisi eteisessä, missä minä kävelen likasilla kengänpohjilla se saattaisi sairastua (ulkona muissa eläimissä olevat jotkut sitkeät taudit saattaavat kulkea sisään mm. kengänpohjissa).

      Hamsterille kannattaa siis mieluummin ainakin minun mielestäni tehdä isosta pahvilootasta peuhuupaikka illaksi, yöksi pikkuinen lemmikki kannattaa laittaa takaisin häkkiinsä ettei mokoma pääse karkuteille :)

      Lisäksi hamsua voi sylitellä eli antaa juosta sylissä kun illalla vaikka katselet televisiota tai juoksutella valvotusti sohvalla/sängyllä - erityisesti pitää muistaa ettei pikkuisen saa antaa pudota koska pienikin pudotus saattaa aiheuttaa sisäisiä vammoja mitkä eivät näy välttämättä ulospäin.

      Hauskaa syksyä sinulle ja pikku ystävällesi!

      • hamsteri

        Kiitos paljon vastauksista! Niistä oli todella apua jotta hamsterini saisi enemmän tekemistä ja virikkeitä...


    • Anonyymi

      Voisko joku auttaa kun mun hamsu meni jääkaapin alle niin miten sen saa pois

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3073
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      41
      2704
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1523
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1261
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      41
      1016
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      126
      922
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      839
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      673
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe