Jotenkin alan nyt hahmottaa karmean totuuden. Joka ainoa tutkimus osoittaa aina vaan, että omistusasuminen on vuokra-asumista kannattavampaa.
Nyt sen itsekin vihdoin tajuan. Vuokra-asuminen ei lopu ikinä, laina sentään joskus. Lopputulemat eroavat toisistaan niin paljon, että jopa minä älyän sen; omistusasujalla on lopulta satojen tuhansien eurojen omaisuus ja vuokrauunolla reikäiset sukat.
Ja minä imbe se vaan makselen vuokraisännän asuntolainaa. Hyvä minä.
Nyt sen itsekin vihdoin tajuan. Vuokra-asuminen ei lopu ikinä, laina sentään joskus. Lopputulemat eroavat toisistaan niin paljon, että jopa minä älyän sen; omistusasujalla on lopulta satojen tuhansien eurojen omaisuus ja vuokrauunolla reikäiset sukat.
Ja minä imbe se vaan makselen vuokraisännän asuntolainaa. Hyvä minä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ota nyt ihan iisisti vuokra-aivo. Kyllä minäkin rukoilen joka ilta, että seuraava neljännestulosnäkymä asuntojen myynneistä olisi parempi kuin edellinen. Niin eipä täälllä tarvitsisi sitten enää vuoden takaisia lukuja toistella miten hyvin meni silloin. Viime vuonna. Nyt on nyt ja alamäki on alkanut. Nyt mennään alaspäin seuraaavat kaksi vuotta. "Valitettavasti".
sitä ostohetkeä ja kohdetta. Otetaanpa esimerkki, asunto maksaa 180 donaa, omaa rahaa 30 loput lainaa:
Lainan määrä 150000 euroa
Kuukausimaksu 1000 euroa
Laina-aika 20 v 3 kk
Maksutapa Kiinteä tasaerä
Vuosikorko 5,2 % (Korot yhteensä 92791 euroa
Mutta entäs jos saisi vähän alea? Oletetaan, että hinnat laskevat n. 17 %:
Lainan määrä 120000 euroa
Kuukausimaksu 1000 euroa
Laina-aika 14 v 2 kk
Maksutapa Kiinteä tasaerä
Vuosikorko 5,2 % (Korot yhteensä 49744 euroa)
Että kyllä sillä ostohetkellä on merkitystä, ainakin minulle tuollainen 70-80 tonnin säästö käy ihan hyvin. Vain totaalisen tollo maksaa ostoksistaan kalleimman hinnan - tai sitten todella rikas, mutta niitä ei tällä palstalla ole.
Oletkos valopää ajatellut, että tuo jos tuo -17% tulee esim. 6 vuoden aikana, niin lopputulos on yksi ja sama kun asut vuokralla tuon 6 vuotta odotellen sitä rommausta.
Ja sitten voitkin miettiä onko kuuden vuoden taantuma kovinkaan realistinen?
Ei ole, kuten ei vuokralla asuminenkaan minun ajatusmaailmassani.
muuta vikaa ole, kuin se, että ei ne hinnat laskeneet sitä 17%:ia, vaan nousivat sen saman rosentin..
Onneksi olkoon voittajille.
Tyffeväelle tiedossa lisää odotusvuosia ja Läskille vuokratuloja.
hinnat NOUSEE senverran joka vuosi, hehehehe. Lisänä tulee vuokrat. EI ihme että tuhnut pysyy köyhinä, mutta sehän ei meitä varakkaita haittaa. Ihan hyvä vaan ettei tartte kunnon ok-alueilla katella mitään sosiaalitapauksia, pysykää vaan siellä vuokrakasarmeissanne!
Tuohan on sama kuin ottaisi pikavipin ja käyttäisi rahan lottoon... voi voittaa, mutta aika epätodennäköistä.
Aika korkean koron olet heittäny laskemlmaan. Mitä jos käyttäisit 3% korkoa ja laskisit mukaan kuuden vuoden vuokran ja sen että asuntojen hinat ovatkin nousseet 17%.
Maistuisi nyt kovasti..