Heippa kaikki!:)
Olemme juuri alkaneet käyttää kestovaippoja (AIO ja kosteusulullisia taskuja). Mitä pitäisi laittaa yöksi ilman,että vauva ui aamulla pissassa?
Ja sitten tyhmä kysymys,saako vaipat lingota ihan niin kuin muunkin pyykin?
Mistä saisi halvalla vaikka käytettyjä vaippoja?
Kiitos vastauksista!:)
Terv. Aloittelija
Kestoilijat huomio!
3
636
Vastaukset
- kestoilija
Olen vasta vähän aikaa kestoillut, joten en ihan kokenut konkari :) Vastailenpa omia näkemyksiäni...
Meillä on käytössä taskuvaipat (kosteussululla), päivällä on vähemmän imuja ja yöllä tavallisen imun lisäksi vielä taittoimu (itseommeltu tiimaimu, jossa 2 kerrosta froteeta, 2 flanellia plus taittoimu bambujoustofroteesta). Imujen määrähän riippuu lapsen iästä ja pissan määrästä, ainakin osin. Meillä kyseessä 10kk poika, joka päästää osan pottaankin. Vaipat on käyneet meillä saman ohjelman läpi mitä muukin pyykki pesukoneessa.
Käytettyjä vaippoja löytyy edullisesti kirppareilta ja huuto.netistä myös :) Jälkimmäisessä on lisäksi uusia myynnissä mielestäni ihan edullisesti, monet niistä ovat itsetehtyjä ja hyvännäköisiäkin! Jos taitoa ja viitseliäisyyttä riittää, niin suosittelen tehdä ainakin osan itse, säästää rahaa :)- materiaaleja
löytyy kirppareilta edullisia kankaita ja halvoista kangasliikkeistä. Ihan jämäkankaat ja muut pakanloput käy ?? Ainakaan eivät tarvi paljoa kangasta. Kaavoja löydät netistä ja kirjaston Suuri Käsityökerholehdistä. Kuorikangas pitää tilata netistä ja varmaan myös tarrakangas.
- auttaja?
Hei!
Ainakin kestovaippainfolla on tuohon ollut monenmoisia vastauksia, käyppä katsomassa sieltä osoitteesta www.kestovaippainfo.fi ja sieltä keskustelut.
auttaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5877736Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3362949Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3922098- 1281307
- 311253
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41189Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1051079- 911063
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641023- 44892