Hamsterini kuolema!

woi woi

Joo, elikkäs minua jäi askarruttamaan mun hamsterin kuolema. Se oli vaan 1,5 vuotta. Viikko ennen, kun se kuoli, mä toin sille ulkoota vähän voikukan lehtiä ja ruohoa, sekä kiipeilykiven häkkiin. Pesin kaikki lämpimällävedellä... Vähän ajan päästä hamsterini alkoi pitämään vähän niinkuin hikkaamisen kuuloista ääntä. Sanoin äidille, että viedään poika lääkäriin, mutta hän ei suostunut kuskaamaan, eikä täältä korvesta lähde bussejakaan niin kovin läheltä. Niinpä sitten ajattelin odottaa, ja toivoa että hamsu tokenisi. Asetin pienen lämpölampun häkin yläpuolelle. Parin päivän päästä alkoi ripuli, jota seurasi kopissa pysyminen ja tärinä. Sanoin äidille uudelleen, että tämä tarvii nyt lääkäriä, mutta ei. Ei noin pientä eläintä voi kuullemma parantaa. Parin päivän päästä hamsterin silmät alkoi rähmiintyä ja kuivua, eli sokeeksi se tuli. Siinä vaiheessa tajusin, että itse en voi enää mitään tehdä. Tajusin että pikkuinen teki kuolemaa, niinkuin entinen vanha hamsterirouvani. Pari päivää ennen kuolemaansa, hamsteri oli sokea, ei kuullut mitään, eikä haistanut, eikä reagoinut mitenkään kun otin sen syliin. Sitten löysinkin sen kuolleena muovitunnelista, ja kun otin sen syliin, huomasin sen sukupuolielimissä verta.
Oliko sairaus johtunut ulkoa tuoduista kasveista/kivestä, ja mikä sairaus oli kyseessä?

6

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --....--------

      niissä kasveissa voi olla kaikenlaisia pöpöjä vaikka sä pesisit ne hyvin niin sille voi jäädä tosi pieniä bakteereja joita ei ite nää.
      sitte jos se sun hamsu on syöny niitä niin se on voinu vaikka siitä sairastua.
      ja siin kivessä on voinu olla vaikka hometta.

    • Twipsy

      Kyseessä saattoi ehkä olla jokin kasvain tai sisäinen verenvuoto, johon eläinlääkärikään ei todennäköisesti olisi voinut tehdä mitään.Kasvaimia tulee hamsuille vanhemmiten ja niitä on vaikea leikata.Jos sen ruohon seassa ei ollut mitään myrkyllistä,niin ei luultavasti johtunut kasveista.

    • Sari

      Tämä hamsteri on nyt jo historiaa ja hamsujen taivaassa mutta JATKOSSA - muistakaa hyvät ihmiset, että aina kannattaa edes SOITTAA eläinlääkärille jos epäilee hamsterinsa olevan sairas.

      Joskus vuonna 1960 ei eläinlääkärit todennäköisesti tehneet pikkulemmikeille muuta kuin nauroivat, nythän lääketiede on kehittynyt huimasti ja mm. hamstereiden sokeritauti on lääkittävissä!

      Kun (iäkäs) hamsteri menee huonoon kuntoon, ei sen vieminen eläinlääkäriin tarkoita sitä että se välttämättä parantuisi, mutta eläimelle voi tehdä armokuoleman, eli nukuttaa sen täysin kivuttomasti. Parempi nukuttaa kuin antaa kärsiä.

      Yksi hamsterini lopetettiin viime toukokuussa hankalassa paikassa olevan kasvaimen takia - ikää pojalla oli samaiset 1,5v. Kasvain oli tullut siihen kohtaan misä hamsteri pissaa ja se sai kuitenkin vielä pissattua ihan normaalisti mutta päätin käyttää pikkuista asiantuntevalla eläinlääkärillä ja hän suositteli nukuttamista ettei tilanne jossain välissä sitten johda siihen, että eläin ei voi pissata enää ollenkaan. Hirveä suru ja murhe tuli, eläimen lopettaminen oli kova paikka mutta tiedän vasta nyt että se kuoli ilman kärsimyksiä ja eli pienen elämänsä onnellisena :)

    • Hamppu parkka

      No ehkä ne kasvit Oli jostai kohdasta mätäneet ja se hamppu oli niin vanha ja se kai sai mahan kipeäksi nistä kasveista. Otan osaa sitä :( "=|

    • Hamsupamsu

      Muistattehan että eläin on lain mukaan vietävä eläinlääkäriin jos epäilee sen olevan sairas. Pienikin jyrsijä pitää viedä koska se voi kärsiä kivuista, ja silloin on parempi että se saa kuolla eläinlääkärin avulla.

      Että ottaa aivoon kun ei hoideta eläintään jos se pitää kerta sinne korpeenkin sitten hankkia. Onneksi tapauksessasi hamsteri pääsi pian pois, eikä joutunut sairastamaan päiviä enempää ainakaan näkyvästi.

      Mieti jatkoa kannattaako hankkia hamsteria enää jos sitä ei hoida tarvittaessa eläinlääkärillä. Kerro tämä äidillesi.

    • LemmikkiJumala

      Olen pahoillani!
      Valitettavasti tämä johtuu ehkä kasveista jota sille toit. Niissä saattoi olla jotain bakteereja, jotka sitten aiheuttivat tämän kaiken. Sinun kannattaisi jutella äidillesi tästä asiasta, että hän voisi sitten jatkossa viedä sen eläinlääkäriin. Jos olet hankkimassa jo toista hamsteria, kannattaa varmistaa, että todellakin pystyt soittamaan eläinlääkärille tai äitisi pystyy viemään sen eläinlääkärille, jos tarve tulee. Jatkossa kannattaisi myös huolehtia todella, että kasvit tulee kunnolla huuhdeltua, ettei jatkossa tapahdu tälläistä. Kasvissa on voinut olla aivan hyvin bakteereja, joita et pystynyt huomaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      186
      13767
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2873
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      373
      1714
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe