Kuntotarkastaja Kajaanissa?

Terttu-Liina

Onko Kajaanissa hyviä kuntotarkastajia? Onko kokemusta? Omakotitaloa ollaan ostamassa ja täytyisi löytää luotettava henkilö tarkastukseen. Kiinteistönvälittäjän ehdottamaan tuskin kannattaa luottaa...

22

9593

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla...

      Tarvitsetteko kuntotarkastajaa. Säästätte rahaa jos satutte tuntemaan rakennusalan ihmisen joka tuntee vanhatkin rakennukset ja niiden heikot kohdat.

      • Terttu-Liina

        Niinhän se on, että myyjä tai kiinteistönvälittäjä usein tahtoo ettei kaikkia vikoja huomatakaan. Juuri tästä syystä haluan puolueettoman arvion.
        Talossa kyllä on paljon korjattavaa ja remontoitavaa. Talo on -64 rakennettu.

        Täytyy miettiä asiaa. Nykyinen pyyntihinta ei jotenkin ole kohdallaan muutenkaan. Tosin arviointia vaikeuttaa se, että talossa on oma tontti.

        Kiitos kaikille vinkeistä.


    • taisi olla..

      AJ, vai kuinka. Omasta kokemuksesta sanon, että kyseistä koijaria ei todellakaan kannata ottaa. Ei ainakaan meidän kohdalla hoitanut hommaansa millän lailla ammattitaidolla ja kun asiasta reklamoi, niin haistatteli päälle ja haukkui märkäkorvaksi yms.
      Säälittävä raamatusta puhuja koko hyypiö.
      KRV:sta saat asiallisen ja ammattitaidolla tehdyn tutkimuksen ja raportin.

      • on tehnyt minulle kaksi kos...

        kyseinen AJ on tehnyt minulle kaksi kosteusmittausta rivariin. Ihan samanlaiset mittaukset tekee kuin muutkin.

        Hyvä palvelu mielestäni; tuli muistaakseni yhdellä kertaa vähän myöhssä, vai olikos se liian aikaisessa, en muista. Jutteli mukavia kun teki hommiaan ja kertoi siinä samalla mitä tekee ja yleisiä noista asioista. Ei kettuillu tms.
        Palvelun hinta taisi olla samaa luokkaa kuin jollakin toisella, jolta pyysin tarjouksen.

        Kokonainen, täydellinen, kuntokartoitus voi olla sitten eri asia. Mahtaako olla ammattitaitoa tehdä, sitä en tiedä

        Suosittelisin toimimaan niin että ensin käytte itse katsomassa. Epäilyttävät asiat pistätte muistiin. Jos ei jo siinä vaiheessa ilmen mitään hälyttävää, otatte seuraavalle kerralle matkaan jonkun rakennusalan tuttavanne (tai kaksikin). Annatte näiden käydä läpi talon yhdessä. Maksatte tarvittaessa vaikka rahalla tuon palvelun. Huomiot muistiin.

        Lopuksi voitte käyttää sen oikean firman tekemässä kuntotarkoituksen, jos edelliset tutut kartoittajat eivät ole huomanneet mitään estettä sille, etteikö kannattaisi kaupan tekoa jatkaa.

        Pitkä prosessi mutta kannattaa.


      • talon ostanut

        Suosittelen Kajaanin rakennusvisiota.Tarkasti ostamamme talon ja teki tosi hyvää työtä!!!


      • askel..
        on tehnyt minulle kaksi kos... kirjoitti:

        kyseinen AJ on tehnyt minulle kaksi kosteusmittausta rivariin. Ihan samanlaiset mittaukset tekee kuin muutkin.

        Hyvä palvelu mielestäni; tuli muistaakseni yhdellä kertaa vähän myöhssä, vai olikos se liian aikaisessa, en muista. Jutteli mukavia kun teki hommiaan ja kertoi siinä samalla mitä tekee ja yleisiä noista asioista. Ei kettuillu tms.
        Palvelun hinta taisi olla samaa luokkaa kuin jollakin toisella, jolta pyysin tarjouksen.

        Kokonainen, täydellinen, kuntokartoitus voi olla sitten eri asia. Mahtaako olla ammattitaitoa tehdä, sitä en tiedä

        Suosittelisin toimimaan niin että ensin käytte itse katsomassa. Epäilyttävät asiat pistätte muistiin. Jos ei jo siinä vaiheessa ilmen mitään hälyttävää, otatte seuraavalle kerralle matkaan jonkun rakennusalan tuttavanne (tai kaksikin). Annatte näiden käydä läpi talon yhdessä. Maksatte tarvittaessa vaikka rahalla tuon palvelun. Huomiot muistiin.

        Lopuksi voitte käyttää sen oikean firman tekemässä kuntotarkoituksen, jos edelliset tutut kartoittajat eivät ole huomanneet mitään estettä sille, etteikö kannattaisi kaupan tekoa jatkaa.

        Pitkä prosessi mutta kannattaa.

        Ehkä yksittäinen tarkastus vielä menee, mutta isompi remppa menee sitten överiksi. Paljon työntekijöitä kalliilla tuntipalkalla tekee töitä, jotka voisi tehdä pienemmillä resursseilla. Kiinteistövälittäjät suosittelee, kun homma hoituu, mutta asiakas saa maksaa ja paljon...


    • rakennusmestari..

      puolueettomia rakennuksen/asunnon kunnon tarkastajia. Mikä on ostajalle hyvä tarkastaja on myyjälle paha ja päinvastoin.

      Kannattaa tutustua kohteeseen rakennusalan ihmisen kanssa joka kyllä kertoo puutteet ja korjattavat kohdat. Kun kokonaisuutta vertaa hintaan huomaa jo itsekin että kannattaako kohdetta ostaa. Kun hinta on kohdallaan suhteessa laatuun, niin eikun pankkiin.

      Kiinteistövälittäjien sanaan en paljon luottaisi.

      • kätön joku

        tarkastus on rahastamista ja ei tarkastaja VASTAA mistään--ottaa rahat ja kiitos!
        Asia jää ostajan ja myyjän väliseksi jos TARKASTAJA on todennut kunnon hyväksi.
        En luota yhtään myyjänä tai ostajana tarkastuspöytäkirjaan, sillä se on vaan pikku pakko--nämä kaverit rahastavat ja eivät ole missään vastuussa tekemistään havannoista.
        Ihmeellistä ammattitaitonsa arvostamista!!!!


      • ei kannata ostaa..

        Tähän on pakko yhtyy - jos tämmönen kaveri löytyy kaveri piiristä , niin kyllä ne tietää tulevat remontti tarpeet tai mikä on väärin tehty jo rakentamis vaiheessa :)

        Sekä tulevat korjaukset seuraavaan 10-vuoden kuluessa - se on tärkeää ..


    • IHAN ITSE.

      Siinä on taasen kerran kehittymässä humpuukiväelle bisnes.
      Jos omat taidot ei riitä arvioimaan talon kuntoa niin paras jättää koko osto hanke.
      Kunto tarkastaja? siis laskun lähettäjä ilman mitään todellista vastuuta arviostaan ja tekemisistään.
      Tämän tyyppisiä kuntotaksatuksia kun vielä vängätään pakollisiksi niin onpa kaalimaa vihreänä helppoheikeille.

    • välittäjien moraali?

      Hienoa toimintaa tuo välittäjänä toimiminen...

      Asuntoansa (huoneisto tai talo) välitettäväksi tarjoavalle asiakkaalle kehutaan talo hyväksi myyntikohteeksi, kerrotaan sellainen hyvältä kuulostava hinta sen jälkeen kun on saatu tietää mitä asiakas (siitä haluaisi saada rahaa).

      Asuntoa hakeville sitten saatetaan vähän vihjaista...*köhköh, kun erokin näillä on vireillä.../...uusi talo jo rakenteilla.../...muutto muuaallle .... että kannattaa tarjota *jotain*.

      Eli selkeästi vaan $$kuvat silmissä.

      Myynti-ilmoituksiin vaan parhaimmat kuvat, ei missään nimessä kohdetta tasapuolisesti, sekä hyvät&huonot puolet, kuvaavia kuvia. Pohjapiirustus mikä se semmoinen on.

      Jos jotain yrität kysyä tarkempia tietoja; niitä ei yleensä saa. Neuvon kyllä soittaa esim. talonmiehelle tai kaupungille saa.

      Niin, mitäpä sitä turhia hommia tekemään. Asiakaspalvelu, mitä se on? Mutta ovathan nuo välittäjät viime vuosina tienanneet ihan kivasti kun verotietoja katselee.

    • Hep ammattimies!
    • KIRPPUMIRJA

      LESTITARKASTAJAT KIERTÄKÄÄ KAUKAA.

      • kolokytänelijä

        ON ON!! kysy vaikka pasia se on REHTI ja osaa pistää eurot siliäksi...


    • Askel

      On se kumma, että tällaiset firmat saavat rellestää miten tahtovat, kun ei ole valvontaa. Kaksion vesivaurioremppa maksoi 65000 euroa ja silleen. Vaikea tapaus, mutta firman piikkiin on hyvä sileitä seteleitä tahkoa...Halvemmalla olisi saanut jo kaksion itselleen ostettua reilusti...

    • ewwewwef

      Miksi ei? Ei se välttämättä ole puolueellinen, mutta kannattaa muitaa että kuntotarkastajala ei ole mitään vastuuta. Vaikka ottaa hommasta rahaa paljon, voi täysin vaikkapa homehtunutta taloa sanoa hyväkuntoiseksi, kun itsekin tietää ettei mitään vastuuta ole.

      Äläkä osta välittäjien kautta mitään, turhaa sakkia. Osta omistajalta suoraan niin säästätte kaikki rahaa.

    • Myyjäkö?

      Kuntotarkastajista kiinteistönvälitysfirmoihin. Olen laittamassa kämppäni myyntiin ja kiertänyt esittelyissä ihan katsastamassa välittäjiä ja firmaa miten esittelyn hoitavat, kysellyt asunnosta kaikenlaista jne. Lopputulemana että myynpä ja esittelen itse. Asunnon esittelyssä kiinteistönvälittäjä seisoo ovella tai seinän vieressä ja tuijottaa kelloa että koska tämä esittely loppuu ja millon laitetaan ovet kiinni... hohhoijjaa.... yhtään oikeaa myyjää en noilla käynneillä tavannut.
      Säästyneillä rahoilla lähden lomalle!

    • ne on roistoja

      Meillä talon esittelyyn tuli uusi esittelijä. Hän ei ollut aikaisemmin edes käynyt talossa!

    • i

      Hei!
      En suosittele myöskään tätä Jurvan.....! Teki meille kuntotarkastuksen juoksemalla ja raportti oli yksi A4, jossa luki, että kohde tarkastettu kohteessa kaikki OK.

    • Anonyymi00021

      Samanlaisia pellejä täällä Sotkamossa. Naimisissa kiinteistövälittäjien kanssa eivätkä ota mitään vastuuta tekemisistä. Tähän pitäisi saada joku laki ja koulutus, että kaikenlaiset pellet eivät saisi tehdä kyseistä hommaa. Nyt nämä jotka leikkivät kuntotarkastajaa ovat sellaisia henkilöitä jotka eivät pärjää rakennusalalla, niin rupeavat sitten rakennuksien kuntotutkijoiksi.

    • Anonyymi00022

      Kunnollisen kuntotarkastuksen lisäksi ok-talon kaupassa on kauppakirjalla suuri merkitys.
      Sen sananvalintoja kannattaa tosissaan miettiä esim. tekoälyn ja /tai lakimiehen kanssa.
      Olellista on, että kun myy vanhaa taloa, pitää kaikin tavo tehdä selväksi, että mikään kohta rakennuksesta ei voi olla uuden veroinen vaan ikä näkyy ja se pitää ostajankin hyväksyä.

    • Anonyymi00023

      Yritän löytää 1930 -luvun hirsitalon jonka rakentamisessa ja suunnittelussa on noudatettu jo tuolloin vuoden 2026 rakennusmääräyksiä ja vaatimuksia. Ei haittaa vaikka rakentamisen valvoja olisi syntynyt 1800-luvulla .
      Iso rantatontti ja päällystetie portaiden viereen olisi plussaa .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      844
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      111
      527
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      497
    13. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    15. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      60
      439
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      425
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    Aihe