omistan vm.2001 1.6 zafiran.Koneella ajettu n.120 000 km.
Auto huollettu säännöllisesti.
Onko bensankulutus n.9-vajaa10 litraa/100km kaupungissa normaali kulutus?
Kulutus ei putoa vaikka kuinka yrittäisi ajaa taloudellisesti.Esim moottorijarrutusta,ennakointia yms.En ole huomannut eroa kesän ja talven välillä.
Maantieajossa en pääse alle 8litran millään tavalla.
Onko nämä lukemat normaalit tämän ikäiselle moottorille?
Auto huollettu säännöllisesti.
Onko bensankulutus n.9-vajaa10 litraa/100km kaupungissa normaali kulutus?
Kulutus ei putoa vaikka kuinka yrittäisi ajaa taloudellisesti.Esim moottorijarrutusta,ennakointia yms.En ole huomannut eroa kesän ja talven välillä.
Maantieajossa en pääse alle 8litran millään tavalla.
Onko nämä lukemat normaalit tämän ikäiselle moottorille?
Vastaukset 17
Vanhimmat
aivan normaalit lukemat - ei aihetta huoleen.
alle 7,5 litran tuolla autolla mitenkään. Eli aivan normaalikulutus on. Ajökilometrien mukaan autosi moottori on tällä hetkellä virkeimmillään. Opelin moottorit kestävät nykyään 400.000 km ilman remontteja.
Mulla isolohko vie kaupunkiajossa n.11L/100km ja maantiellä vei Lapin reissulla boksi katolla n.7.8L/100km. Ei ole kevyt kaasujalka, enkä aja mielestäni kovin taloudellisesti.
Kuulostaa aikas kovalta kulutukselta, tai sitten toi 1.8 on todella tussu kone!!
Aika hauska juttu 2,2 isolohko :-))
Minkäslaisiin lukemiin oletta päässy 1.8 koneilla?Meillä zafira on 1.8 ja tuntuu syövän aikalailla vaikka emännän ajolla on suurin osa
Moi, meillä -03 2.0 diesel. Aluksi yhteisajossa 6.7. Nyt kun hinnat nousivat; ajotyylin muutos ja kulutus välillä jopa 6.2.
"emännän ajolla on suurin osa" - no tämä meilläkin nostaa litralla kulutusta. Ei kiihdytä kunnolla ajonopeuteen, vedättää liian isoilla vaihteilla jne...
Z18XE - vie noin 6,5-7l satasella. 80 km/h vie vähemmän. yli 100km/h ajettaessa hörppää kyllä enemmän kun nuo välitykset ovat mitä ovat. kun ilmamassamittari oli rikki niin meni kuuteen litraan satasella.
Isäntä runttaa kaasun pohjaan kun valot vaihtuu vihreäksi, saadakseen taas jarruttaa täpöillä seuraavissa punaisissa valoissa,
no leikki sikseen,
1,8 Elegance vm 2001, km yli 200.000, kulutus pienimmillään kunnon maantieajossa 7,2, keskikulutus jotain hiukan yli 8, jos muistan oikein. Ihan selvästi putosi jossakin vaiheessa kun mittariin tuli toistasataatuhatta.
Talviaikaan käytössä Webasto, jolla vartin lämmitys, kovalla pakkasella enemmänkin, mutta pitää huolehtia akun latauksesta, eli akkua on vaihdettu enemmän kuin peräkamarin poika paitaansa.
itellä 2000 1.6 jakonehuolia on ollut jonniin verran.jumalaton öljyn syönti 1.5l/100km
rempan jälkeen n.3-4dl/100km.bensankulutus oikeen sukkasillaan jopa alle 7 , normaalisti tuppaa menemään mieluummin yli kuin alle 8. remppa 197000, nyt 23000.lujeppa tuulilasin keskustelupalstalta mun koko stoori
http://tankkaus.com , onhan tuo 1.6 aika laiska joten kulutus lienee suurempi kuin 1.8:lla. Moottorin ajomäärä ei nosta kulutusta, pikemminkin päinvastoin. Kiihdytä ripeästi rajoituksen nopeuteen, se laskee kulutusta. Hieman isoltahan tuo kyllä vaikuttaa, mutta tokihan se riippuu ajomatkojen pituudesta ja keskinopeudesta paljon.
Joo, saman verran menee mun 2001 1.6 Zarifalla, mittarissa 115000, siis kaupunkiajossa. Maantiellä voi päästä 8 litran pintaan.
on kulutus vähintään aina talvella..kesällä litran vähempi. zafira A 1,8
Vienyt ennen remonttia maantiellä 6,9l/100 kilometrillä. Nyt kun vaihdettiin jakopään hammaspyörät ja koko kone säädettiin kohilleen tippui kulutus 6,4l/100 kilometrillä. Kaupunkia en ole laskenut mutta ennen remonttia vei 8-9l/100 kilometrillä
Ajelin juuri helsinkiin 80km/h ilman ilmastointia ja boksi katolla niin kulutus oli 5.8L / 100km. Takasin tulin ilmastointi päällä ja 120km/h niin oli 9.2L / 100km.
errrr jatkaa, ja siis 1.8 kone ja vakkarilla ajelin.
Itsellä Zafira 1,8 Elegance vm 2000. Keskimääräinen kulutus 2000 - 2009 oli 8,3 l/ 100 km, ajomäärä yhteensä 224 000 km. Vaihdoin sen Zafiran dieseliin (1,9 DTI) keväällä 2009, sillä kulutus alle 6,5 l/ 100 km