Kaikkien bookmarksien uudelleenkirjoitus Firefoxissa olisi tuskaa. Mikä tiedosto ja mistä sen löytää, että voisi siirtää vaikkapa disketillä uuteen koneeseen? Käyttäjän nimi on "Pirjo".
Vastaukset 7
- Torak
Ehkä helpoin tapa: Firefox -> Kirjanmerkit -> Muokkaa Kirjainmerkkejä -> Tiedosto -> Vie
Vastaava bookmarks.html löytyy etsimällä ~/.mozilla/firefox kansiosta. On asentaa firefoxiin foxmarks plugini, jonka avulla voi päivittää palvelimelle bookmarkit ja hakea sieltä tarvittaessa takaisin mille tahansa koneelle
- KDE:::
Kde:ssä: Näytä piilotiedostot.
Esimerkki.
Selaa: /home/user/.mozilla/firefox/1jhdjpqo.default
Bookmarks.html tiedosto, joka on myös luettavissa selaimella.
Tuo edellä mainittu export/import on tavallisempi menetelmä, mutta näin saat muutakin talteen jos tarvitset. - mika2
.... kirjanmerkeissä on?
- Vähän avuton
Minulla on Firefox, jossa on Bookmarksit, ei kirjanmerkkejä. Sillä lailla kätevää, että pystyy keskustelemaan asioista ei-suomea osaavien kanssa. Siksi minulla on myös englanninkielinen Windows. Lisäksi en osaa muuttaa Firefoxia suomenkieliseksi, koska Linux on minulle täysin outo alusta, vielä. Osa ohjeistannekin on minulle hebreaa, mutta yritän pärjätä näillä. Kiitoksia paljon avustanne.
- Johan onnistuuu
Vähän avuton kirjoitti:
Minulla on Firefox, jossa on Bookmarksit, ei kirjanmerkkejä. Sillä lailla kätevää, että pystyy keskustelemaan asioista ei-suomea osaavien kanssa. Siksi minulla on myös englanninkielinen Windows. Lisäksi en osaa muuttaa Firefoxia suomenkieliseksi, koska Linux on minulle täysin outo alusta, vielä. Osa ohjeistannekin on minulle hebreaa, mutta yritän pärjätä näillä. Kiitoksia paljon avustanne.
"Lisäksi en osaa muuttaa Firefoxia suomenkieliseksi,"
Nykyisin Linux-jakelut on lokalisoitu/kotoistettu. Tarvitaan sopiva kielipaketti.
language-support-fi
http://packages.ubuntu.com/gutsy/language-support-fi
eli
sudo apt-get update; sudo apt-get install language-support-fi
tai vastaava graafisesti: sudo synaptic
- smab
on helppo juttu. Ohjeet ovat englanninkieliselle Firefoxille mutta asia auennee kyllä. Valitse Bookmarks-valikosta "organise bookmarks". Se avaa Bookmarks Manager-ikkunan. Siellä valitset File-valikosta "Export" ja Firefox tekee "bookmarks.html" nimisen tiedoston bookmarkeistasi. Tämän voit tallentaa haluamaasi paikkaan, vaikka sille levykkeelle.
Kun siirryt uuteen koneeseen niin tallennat bookmarks.html-tiedoston sinne, avaat Firefoxin ja Bookmarks Managerin ja valitset File-valikosta "Import" ja avaat ko. tiedoston niin bookmarkit siirtyvät.
Vielä helpompaa on käyttää jotain lukuisista tavoista tallentaa bookmarkit internettiin. Esimerkiksi http://del.icio.us-palveluun tai sitten voit käyttää vaikkapa Googlen bookmark sync-palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001736
- 59782
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 43714
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l126659- 44551
- 33508
- 29459
Martinan naama Seiskan kannessa
Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it108442Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste58436