Hei etsin ohjetta anttennihatusta, virkattuna tai kudottuna. Saisinko sinulta ohjetta vauvalle kesäksi tai masikkahattua, sekin kävisi. Kiitän ohjeista.
antennihattu
3
8074
Vastaukset
- ohjeita
"Mansikka- ja mustikkapipon neuleohjeet löytyvät Suuri käsityölehti -lehdestä, numerosta 7/1996. Mansikkapipon neuleohje on julkaistu myös lehdessä 6-7/2003. "
Lähde: http://www.kirjastot.fi/fi-FI/tietopalvelu/kysymys.aspx?questionID=868fcefa-0875-42ca-b0b3-005cade71ca7
Netissä neulottu mansikkapipo: http://neuloja.tripod.com/id4.html
Virkatun antennipipon ohje on Suuren käsityölehden numerossa 3/97 (noita vanhoja numeroita kannattaa kysellä kirjastosta, julkaisijalla ei ehkä noin vanhaa ole).
Netissä on neulottu "antennipipo" ja tässä on lankana bambulanka, joka on kesälläkin mukava: http://50villapeikkoa.blogspot.com/2007/05/piponen.html - vinkkejä
(Kuvittelen vastanneeni tähän jo kerran, mutta taisi Suomi24 syödä vastaukseni lähetysvaiheessa...)
Virkatun antennipipon mallia "suomipipo" löydät vanhasta Suuresta käsityölehdestä, se oli numerossa 3/97.
Netistä löytyy Novitan bambulangasta neulotun antennipipon ohje, jolla saa varmasti sopivan kesäpipon vauvalle: http://50villapeikkoa.blogspot.com/2007/05/piponen.html
Mansikkapiposta löytyy tällainen tieto:
"Mansikka- ja mustikkapipon neuleohjeet löytyvät Suuri käsityölehti -lehdestä, numerosta 7/1996. Mansikkapipon neuleohje on julkaistu myös lehdessä 6-7/2003. Molemmat lehdet ovat lainattavissa Hämeenlinnan kaupunginkirjastosta.
Netistä löytyi myös yksi variaatio mansikkapiposta: http://neuloja.tripod.com/id4.html"
Lähde: http://www.kirjastot.fi/fi-FI/tietopalvelu/kysymys.aspx?questionID=868fcefa-0875-42ca-b0b3-005cade71ca7 (teksti on vastaus tietylle kysyjälle, siitä Hämeenlinna; eiköhän noita löydy muistakin isommista kirjastoista, jos jaksaa odottaa varastonoutoa tms.) - ???
Mansikkapipo: neulotaan pyöröpuikoilla (2,5)sileää neuletta 3cm ja vaihdetaan puikot 3,5. Neulotaan punaisella ja väliin valkoinen silmukka. Aletaan neuloa vihreällä langalla, laske oikeat kohdat lehdille. Lehti muotoutuu, kun kavennat 2 silmukkaa oikein yhteen joka toisella kierroksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205263Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271605- 1011470
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701429Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3361349- 501341
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk761292Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541085Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50958- 86955