ei rek norjametsurikissa

ostaja

saisin todella halvalla rotukissan joka on nyt 4kk rokotettu ja eläinlääkärintark.
paperisotkujen vuoksi tämä pentu ei ole rek, vaikka muut pennut ovat.
siis rotukissakasvattajalta ostaisin.
etsin lemmikkikissaa, en näyttelyihin.

Mitä mieltä olette, kannattaako ostaa?
Hintaa pyydetään tästä pennusta 400e

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Speedy

      Älä usko paperisotkuihin! Rotukissa ei ole rotukissa, vaikka vanhemmat olisivat puhdasrotuisia, jos kissalla ei ole papereita. Oletko nähnyt muiden pentujen rekisteripaperit? Jos ne on rekisteröity, ei tämänkään pennun rekisteröimisessä pitäisi olla mitään ongelmaa. Jos et ole nähnyt muiden pentujen rekisterikirjoja, herää kysymys, onko niitäkään olemassa. Jos ei ole, herää kysymys, onko tässä asialla pentutehtailija, joka yrittää vain saada mahdollisimman paljon rahaa. Onko kasvattaja rekisteröity (voit kysyä SUROKista, niin saat varmuuden muutenkin kuin vain henkilön oman sanan)? MIKSI kissaa ei ole rekisteröity, eli mitä tarkalleen nämä paperisotkut ovat?

      En tiedä norjalaisen metsäkissan hintaa, mutta 400 euroa tavallisesta kotikissasta on paljon, olkoonkin rokotettu ja tarkastettu... Usein muuten yritetään myydä norjalaisen metsäkissan näköisiä maatiasia rotukissoina. Ja ihan varmuuden vuoksi, ettei kukaan vedä hernettä nenään: maatiaiset ovat ihan yhtä ihania kuin rotukissatkin. Pointtini tässä on, että kannattaa katsoa, ettei joudu huijatuksi. Ikävä tosiasia on, että on olemassa ihmisiä, jotka ovat niin rahanahneita, että huiputtavat kissarakkaita ihmisiä, jotka eivät välttämättä ole asiantuntijoita juuri kyseisen rodun suhteen.

      Neuvoisin sinua ottamaan asioista tarkasti selvää, ennen kuin maksat noin paljon. Ja muista, että vaikka kyseessä ei olisikaan norskin näköinen maatiainen, jos sinulla ei ole rekisteripapereita, näyttelykärpäsen purressa voit osallistua kotikissa luokkaan, et kilpailuttaa kissaasi norskien kanssa.

      Tästä huolimatta ko. kissa on varmasti kaunis ja kissamaisen ihana :) ja jos olet jo rakastunut siihen, niin mikään ei estä sinua ottamasta sitä, muista vain pitää huoli oikeuksistasi ja rahoistasi.

    • Milla

      Siis muut pentueen pennut ovat rek. mutta yksi ei ole? Ompas kummallista... Mitä ihmeen paperisotkuja..? Kyllä 400 eur on aika kova hinta ei rek. pennusta. Kyllä lemmikkitasoisen rekisteröidynkin pennun saa sillä hinnalla! Mutta jos et ole kiinnostunut näyttelyistä niin samapa tuo kai sitten...

    • tyttö

      400 euroa rekisteröimättömästä pennusta...Hui! kuulostaa aivan pentutehtailulta, ja vaikka olisi ihan oikealta kasvattajalta, niin kyllä harkitsisin sinuna tarkkaan.

      Rotukissalla on aina rekisterikirja. se on merkkinä siitä, että pentue on syntynyt puhdasrotuisista ja rekisteröidyistä vanhemmista ja rekisteröity asianmukaisesti SRK:n rekisteriin. Rekisteröimätön kissa ei voi saada rekisterikirjaa myöhemmin eikä sitä katsota kuuluvaksi puhdasrotuisiin kissoihin, vaikka kumpikin vanhemmista olisi rekisteröity.

      Ja muuten.. Oma rotukissani maksoi 380 euroa, ja sillä on rekisterikirja ja se on asianmukaisesti hoidettu. Ei käy näyttelyissä sekään.

    • anma

      Kuulostaa pentutehtailulta. Älä osta. Sitä paitsi ei ei-rekisteröityjä rotukissoja ole olemassakaan, kyseessä on silloin kotikissa. Melkeinpä veikkaisin, että tuo paperisotkujuttu on huijausta ja kissa ei ole rotukissa.
      Minä maksoin rekisteröidystä norjalaisesta metsäkissastani 400 euroa. Kotikissasta maksaisin enintään 100.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      153
      11655
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5423
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4397
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2718
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      95
      1489
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe