PC-navigointia kaikilla mahdollisilla kartoilla (mm. paperikartoilla) maailmassa, vaikkapa Etelä-Navalla. Voi skannata kartat itse, jollei muuten löydä oikeita karttoja. Huipputarkka (12 cm koko maapallolla).
http://www.elisanet.fi/master.navigator/Fi_WE.htm
Täysin automaattinen!
Läppäri navigaattoriksi
2
928
Vastaukset
- niin tarkka
Pieni mutta:
" Sijaintien laskenta on muutaman senttimetrin tarkka koko maapallolla. Tarkkuutta rajoittaa vain paikannusanturin ja kartan laatu."
Jos gps antaa sijainnin kymmenien metrien virheellä kuten usein antaa, jäädään kauaksi 12 sentistä.
Lisäksi niin tarkkoja karttoja ei ole olemassakaan. On monia maita joista saa korkeintaan 1:100000 kartan koko maasta. Voit tietysti ostaa satelliittikuvia ja yrittää käyttää niitä. Ne eivät kyllä vastaa karttaa, ja tarkkuuskin taitaa jäädä parhaimmillakin kaupallisilla tuotteilla 60 senttiin. Enkä ole varma onko sillä tarkkuudella koko maapallo. - läppäriä..
Kuvitteleppa raahaavasi salkkumikroa Lontoossa, höh.
- joku etni ryöstää se sinulta.
Ja kerroppa mihin tarvisisit sentintarkkaa paikkatietoa.
Itselläni on ikivanha Garmin 12, jossa ei ole karttapohjaa ollenkaan.
Hotellinportaalla avaan laitteen. Annan se löytää tarvittavat satelliitit, merkitsen paikkatiedon, nimeän sen " hotelli " , suljen laitteen ja piilotan sen laukkuun.
Jos kävelen niin hukkaan, etten osaa hotelliini, niin käynnistän gepsini ja panen sen näyttämään missä suunnassa ja etäisyydellä hotellini on.
Se on siinä, muuta ei tartte.
Sitten jos lähdet mailanympäryspurjehdukselle, on sinulla siihen ihan eri välineet ja varakas sponsori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010182Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604704Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1474181Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1454104- 2183924
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463204Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402459Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12245Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!181779Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601733