Katselen tässä 15 vrk säätietoja. Näyttää satavan ainakin osan aikaa 13. 4 alkaen. Mitä olette tehneet sadepäivinä?
mitä
sateella
111332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sateellahan voi kierrellä kauppoja, basaareita ja viettää silloin aikaa sisällä, ei tarvi tuhlata aurinkoisia päiviä siihen.
Taikka sit viettää pötköttely päivän hotellilla kirjaa lukien.... Yksi vaihtoehto on hypätä dolmukseen ja ajaa naapurikaupunkiin, siellä ei välttämättä edes sada.
Peuhaan puolison kanssa hotellihuoneessa ; )
sadepäivänä ensin peuhata siellä huoneessa ja sen jälkeen voi pitää sen "pakollisen" seurustelupäivän tai -hetken hotellin työntekijöiden kanssa baarissa. Samalla voi napata rakista kunnon päiväkännit, niin seuraavana aamuna aurinko varmaankin jo paistaa ja voi lähteä pää kipeänä rannalla tms.
seksituristi jo toisessa polvessa.
mistäs saa nii pitkälle ajalle sääennusteen?
me ollaan lähdössä kanssa 13.4 alanyaan, mut en oo löytäny kun viikoksi eteenpäin sääennusteen.
http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=MEA|TR|TU008|ANTALYA&metric=1
Turha katsoa noin pitkälle olevaa sääennustetta, Alanyassa sää vaihtuu nopeasti.
Itse olen seurannut tuota viikon sääkarttaa ja lisäksi web-kameroista kuvaa ja ne kyl on kertoo saman asian. Eilen juuri katoin sitä viikon karttaa ja tänään jo oli taas muuttunut tuo loppuviikon ennuste.... tulee vaan paha mieli jos näkyy pelkkää sadetta ;)
Turha sitä sadetta on etukäteen surra :)
Ja jos nyt sattuu kuitenkin satelemaan, ajan saa tosiaan hyvin kulumaan kauppoja kierrellen ja hotellilla notkuen. Lisäksi voi mennä tutustumaan vaikkapa Alanyan museoon :)
Juuri lauantaina Antalyasta tulleena voin kertoa että vaikka joka ilta tuli vettä ei se silti matkaa pahentanut,melkeinpä jäi pois se pakollinen ruskettaminen hinnalla millä hyvänsä.Meillä satoi iltaisin ja öisin,tosin säätiedot netissä näytti kuin olisi satanut päivät pitkät,joten älä huolestu!Pelattiin tennistä,käveltiin ympäri kaupunkia,shoppailtiin ja istuttiin kahviloissa/ravintolaissa.Vaikka päivä olisi alkanut pilvisesti,ei se varma että koko pvä näytti siltä=suurin osa niistä päivistä oli kuitenkin ihan aurinkoisia ja ihania.ja silloinkuin päivä alkoi hienosti eikä tuullut niin oli jo tosi kuuma.Jos olet juuri lähdössä niin ota kuitenkin pitkähihaisia mukaan,illat kylmät eikä parvekkeella voinut istua koko iltaa niinkuin kesäisin,kylmä tuli jo aika äkkiä jollei osunut iltaaurinkoa.Mutta Ilmat siellä lämpenee koko ajan.
Menkää Hamamiin. On meinaan tunnelmaa.Kokeiltu on , oli miellyttävä kokemus vaikka ensikertalaista jännitti.
Vuokratkaa vaikka auto ja lähtekää kiertelemään vuorille tai jonnekkin.
Kieltämättä sadepäivät on välillä ihan mukaviakin. Shoppailua, hamamia, tippukiviluolalla käyntiä, kahviloissa, ravintoloissa, hotellin yhteisissä tiloissa oleilua ja miksipä ei vesisateessa kävelyäkin :D