Kyselisin että onko kani helppohoitoinen? Esim. helppohoitoisempi kuin koira? Mitäs sanotte.. kannattaako hankkia sellainen?
Kanin hoidon helppous?
Kyselijä.....
7500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kani ei lemmikkinä ole todellakaan mikään helppohoitoinen häkkieläin, joksi sitä yleensä luullaan, vaan mielestäni verrattavissa vaikkapa kissaan (sillä erotuksella, että kissa on saalistaja ja kani saaliseläin). Jos kaipaat mahdollisimman vähän hoitoa tarvitsevaa lemmikkiä, ei pupu ole oikea valinta... Lueppa vaikka tuo sivusto, sieltä saat hyvää tietoa:
http://www.lurppa.net/kani/index.html
Vapaana täytyy pitää paljon, vaikka kuinka iso häkki! Sairastaminen kallista, meillä meni juuri 200euroa suolitukoksen hoitoon ja 3h välein lääkittiin ja syötettiin!
Nyt ko ajan lasketaan, ettei puput saa liikaa hiilareita esim, kuivatetusta ruisleivästä. Lasketaan yleensäkin kaikki ruuat ja niiden ravintoarvot myös papanoiden määrät tarkkaillaan! Naaraalla nyt valeraskaus on vähän äksy, heittelee pissalaatikkoa ja kaivaa vimmatusti joka paikkaa. Uros vielä leikkaamaton ruikkii pissaa jopa 2metrin päähän siinä sai kaverikin kerran pisut päälle. Papanoita joka paikka täynnä (onneksi)muuten huoleen aihetta jos papanoita ei näy! Kanit tarvii seuraa myös ihmisestä, eikä sovi yksin häkkiin masentumaan!
Paljon aktiivista toimitaa erilaisia tunneleita ja jyrsittävää!
Käyppä huviksesi sivuilla www.kolumbus.fi/marijamuut
Meillä 11 kania ja menee rahaa n:5€ kuussa yhteensä kun saadaan heinät ilmaseksi ja ei oo ikinä oo ollu mitään sairauksia ym.. Ja mitään jyväsekoituksiakaan ei syötetä vain leipää&heinää vettä yms.. Joskus ostetaan osku jyväsekoitusta joka on tosi halpaa n:2€ täällä..
Mikään eläin ei oo helppo. Mut suhteellisen helppoja on kaikki hamsterit ja gerbiilit ku ne on niin pienii,vie vähän tilaa,vähemmä siivottavaa jne. Riippuu tosipaljon siitäki että kuinka vanha oot meinaan kovin nuoret ei jaksa lemmikeitään kauaa hoitaa kun niihin kyllästyy.
Halusin vain sanoa että kyllä hamsterit ja gerbiilit ovat ihan yhtä vaikeita kuin muutkin eläimet sillä niiden pienuushan juuri vaikeuttaa käsittelyä. Minusta vaikeus onkin vain omistajasta kiinni.
Aivan, jos lemminkin haluaa perheenjäseneksi, niin sille omistaudutaan rakkaudella ja kärsivällisesti otetaan vastaan kaikki mitä sen hyvinvointi vaatii.
Onko ihmisen hoito vaikeaa? Jos sattuu koliikkivauva, sen hoito on rankempaa vauva-aikana kuin hyvin nukkuvan vauvan. Ei sitä voi valita hoidon vaikeuden mukaan, ketä haluaa perheeseensä kuuluvan. On erittäin väärä peruste valita jokin eläin omakseen, että onko sen hoito helppoa. Rakkautta, aikaa ja työtä jokainen tarvitsee. Ja varsinkin paljon työtä eli hoitoa, ne jotka ovat esim. ravinnon saannin suhteen riippuvaisia loppukädessä aikuisesta ihmisestä.
Tietysti on perehdyttävä kunkin lajin käyttäytymiseen ja biologiaan jne. ja miettiä huolella voiko ottaa omaan elämäänsä juuri sillä hetkellä sellainen eläimen (tai ihmisen ;).
Ei kannata valita eläintä sen perusteella mikä sattuisi olemaan helppohoitoisin!
Kanit vaativat aikaa. Paljon aikaa ja rahaa. Ja erittäin paljon rakkautta.
Jos kania verrataan koiraan, niin on se ehkä hieman helppohoitoisempi: sitä ei tarvitse juoksuttaa lenkillä, se ja sen häkki vie vähemmän tilaa kuin koira, eläinlääkäriin ei tarvitse tervettä kania viedä, se syö vähemmän (riippuu tietenkin roduta) jne.
Mutta se vaatii aikaa, sen pitää saada jaloitella ja olla ihmisten seurassa. Jos kanin unohtaa häkkiin, siitä tulee arka ja pelokas.
Kani myös osaa tehdä tuhojaan (johdot, lattialistat) ja sotkea (purua ja papanaa siellä täällä). Mutta kanit myös antavat paljon, ne ovat niin rakastettavia pieniä otuksia että ♥.
Mutta kannattaa varmasti ottaa selville enemmän tietoa kaneista ennenkuin sellaisen hankkii, ja tuo: kannattaako hankia sellainen? hylättyjä eläimiä on maailmassa muutenkin tarpeeksi, tee palvelus, mieti SYY miksi halut kanin, oletko valmis huolehtimaan siitä jopa 10 vuotta? Kani on perheenjäsen, sitä ei sitten hylätä noin vain. Mielestäni pitää olla syy, miksi hankkii lemmikin.
näin.