Miten pestään Hepa-suodatin?

Auttakkee ihmeessä

Ostin uuden imurin, jossa on pestävä hepasuodatin. Imuri on nyt ollut käytössä jonkun aikaa ja pitäisi pestä se suodatin, mutta ohjekirja on hukassa.

Voisiko joku kertoa mulle, että miten suodatin pestään?

7

9986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tää ole vastaus vaan valitus.
      Olen tottunut luottamaan kotitalousMarttoihin,, ja yllätyin kun tuolla haulla ei sitten löydä neuvoja, vaan vain kysymyksen aiheesta joka muakin just nyt kiinnostaa, kun hommasin akkukäyttöisen imurin jossa ei muuta suodatinta kuin tuollainen mikrosuodatin joka kuulemma on pestävä, mutta miten :(
      Luultavasti sen saa melko helposti rikki nyrkkipyykissä, ja pelkkä huuhtelu ei kuitenkaan näytä tehoavan.
      Vai tehoaako silti, kun tarpeeksi kauan huljuttelee sitä tomu kyllä näyttää katoavan, mutta harmaus ei katoa. Onko siis pesuun oltava tyytyväinen vaikka jääkin harmaaksi. Minun käsittääkseni väri voi johtua vain siitä että huokoset ovat täynnä sitä itteään, elikkä pölyä.

    • pesukone

      Vastaan sinulle xjuippi sitten vuonna 2030

    • Anonyymi

      Varovasti lämpimällä vedellä huuhtelu. Kuivaus ilmavassa tilassa. Käyttöön. Kenties 2-3 vuoden välein uusia kokonaan. Ei ole mahdollista pestä täysin puhtaaksi käytössä mitenkään. Tärkeintä tietenkin että lika jää suodattimeen kiinni eli likaisuus on hyvä merkki itsessään.

    • Anonyymi

      Kai kaupassa kyselit kun ostit vai seurasit vain muita "pussittoman" ostajia?

      Kaupasta saa myös uuden käyttöohjeen tai sen voi imuroida ebistä. Helpompi on kuitenkin tulla uusavuttomana tänne ja laittaa muut etsimään tieto.

      Pestävät suodattimet pestään vastapäivään eli pesuvesi päinvastoin kuin ilma imurissa menee. Liotusta useampi tunti ja hyvä huuhtelu. Kuivaus ilmavassa paikassa.

      Toimiiko suodatin tämän jälkeen samalla tasolla on ihan lottoamista.

    • Anonyymi

      Itse pesin sen käsisuihkulla, mutta sittemmin luovuin koko pestävästä ja vaihdoin sen kertakäyttöiseen. Nyt se ei ainakaan tukkeudu vääränlaisen pesun takia.

      • Anonyymi

        Eli vaikuttaa siltä, että pesemällä on vaikeaa saada puhtaaksi ja on parempi käyttää kertakäyttöisiä.

        Pestävä on kalliimpikin ja jos se pitää kuitenkin vaihtaa 2-3 vuoden eli parin pesun jälkeen uuteen.


    • Anonyymi

      Kerran tätäkin tullut kokeiltua. HEPA suodattimessa suodatinmateriaali niin tiukoilla haitaritaitoksilla, ettei vesi suostunut menemään väleihin, vaan jäi lillumaan suodattimen etu/takapinnalle pintajännityksen voimin. Olisi pitänyt ymmärtää lopettaa tähän kohtaan....

      Sitkeän liottamisen seurauksena vesi loputa alkoi imeytymään suodatin materiaaliin. Tosin ei siitä silti likaa juuri irti saanut. No mutta yllätys.

      Läpikotaisin kastuneen suodattimen kuivuiminen vei useita päiviä. Huppista, sehän sitten rupesikin homehtumaan. -> roskiin.

      Ei ihan hirveästi yllättänyt. Suodattimien pesu on jo löhtökohtaisesti aivokuolleena syntynyt idea, mutta tälaista kai ttyrkytetään, kun nuukapetterit moista vaatii.

      Jos imurissa on kunnon suodatus (= mikrokuitukankaiset suodatinpussit), niin HEPA kestää vuosia ja vuosia.

      Huonoilla (halpikset, etenkin "sopii joka merkkiin") paperipussit pilaavat HEPAn hetkessä. Tämäkin kokoeiltu - pesukonekaupassa myivät jotain no name suodattimia, kun muuta ei hyllyssä sattunut olemaan. Paperipussit eivät edes kestäneet imurin imutehoa, vaan repesivät ja kaikki moska sitten moottoriin ja Hepasuodattimelle.

      Jälkikäteen käyttöohjetta tavattaessa selvisi, että paperipussien käyttö oli kiellettyä! Ja siti kaupasta niitä ao malliin tyrkytettiin.... kaikki pitää aina ottaa itse selville, kun myyjät vaan myy vaikka mitä kuraa, kun tilaisuus tulee. Asiakaspalvelu, onko se jotain syötävää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      98
      3413
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3107
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2403
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2343
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2056
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      21
      1679
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      40
      1634
    Aihe