voiko päästä Ouluun mihinkään DI koulutukseen suoraan:
ruotsi lyhyt e
enkku pitkä m
fysiikka m
kemia m
äikkä e
pitkä matikka m
ruotsi lyhyt e
enkku pitkä m
fysiikka m
kemia m
äikkä e
pitkä matikka m
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mun mielestä sulla on mahdollisuudet päästä suoraan kaikkiin Oulun DI-tutkinto-ohjelmiin paitsi tuotantotalouteen. Todistuksesta saat pisteitä 13 ja ensimmäisestä hakuvaihtoehdosta vielä lisää 3. Viime vuoden paperivalinnan minimipisteet Ouluun oli:
tietotekniikka:8
informaatioverkostot:10
sähkötekniikka:5
konetekniikka:8
tuotantotalous:18
prosessitekniikka:5
ympäristötekniikka:13
:) kivaa, voiko muuten sitten jos joutuisi valintakokeisiin niin perua sen/jättää vain tulematta...kun mulla on se ongelma kun haen niin moneen paikkaan että johonkin pääsisin..ja ei oo mahd. osallistua kaikkien valintakokeisiin..
Kyllähän se on jokaisen oma ongelma jos ei osallistu valintakokeisiin.. Että kyllä sinne voi jättää menemättä mutta sitten jää myös yksinkertaisesti paikka saamatta.. Mutta etköhän kaiken järjen mukaan pääse suoraan jo paperivalinnassa.
Nyt on pakko kysyä, että ovatko nuo rajat totta?!
OK, ne löytyy http://www.dia.fi/pdf/dia_pisterajat07.pdf sivulta
Ja pisteiden laskeminen sivulta http://www.dia.fi/pdf/DIA_suomi08.pdf , mutta silti...
Viime vuonna Ouluun pääsi käytännössä papereilla sisään, kunhan vaan on saanut yo todistuksen?!
Onko Oulussa jotain vakavia ongelmia, tai onko mulla vaan liian kovat ennakko-odotukset DI koulutuksen tasosta?