Hei haloo Sri Lanka

hece

onko turisteja näkynyt? Täällä foorumilla ainakin on tosi hijaista, miten siellä?

Miten siellä oikein todella menee, joko sinne voisi uskaltautua taas seikkaileen? Miten siellä on hintataso muuttunut 3. vuodessa, kun siellä viimmeksi olin 3 kk ?

2

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sälyth

      Samoin minulla pitkä aika viime käynnistä, tämä pommi-isku oli paha juttu, mitä siitäkin seuraa, ei ainakaan tureisteja lisää, muuten missä päin tarkkaanotaen ko. paikka?

      Ketokaa nyt hyvät ihmiset, joilla kokemusta, mitä Lankalle kuuluu? Ei saa jäädä tuleen makaamaan - turistinkaan. Vieläkö siellä on punainen risti hommissa (suomalaisia), vai onko kaikki jo karkotettu?

      Tarinan kertojat nyt todellisesta tämän hetken Lankasta tarinaa iskemään..

    • Hikkis

      Turisteja ei onneksi ole vielä liikaa Sri Lankassa.Sotatilanne pelottaa edelleen suurimman osan pois.
      Miten mahtaa tilanne muuttua jos saavat pitkän sodan loppumaan tämän vuoden loppuun mennessä kuten ovat luvanneet.
      Toivossa on hyvä elää...

      Helmikuussa olin paraatipaikalla 4. helmikuuta Galle Face Hotellissa kun armeija piti itsenäisyyspäiväjuhlallisuudet siellä.Turvatoimet olivat mittavat.Hotellihuoneen suljettuja verhoja ei saanut edes raottaa.
      Edellisenä yönä Colombo oli kuin aavekaupunki. Suurin osa kaduista oli suljettu tai muutettu yksisuuntaisiksi.Joka risteyksessä aseistetut sotilaat. Tarkastuspisteissä kova kontrolli.(Pidä kopio passista mukana aina). Hotelliin takaisin pääseminen vei iltaisin aikaa.

      Voitte lukea tietoja sodasta puolustus ministeriön nettisivuilta jos kiinnostaa http://www.defence.lk/

      Hintataso meidän silmissä on noussut jonkin verran (ruoka ja polttoaine),siis vielä melko edullista meille. Paikalliseen palkkatasoon verrattuna ne ovat nousseet todella paljon. Bensan hinta on melkein sama kuin meillä. Paikallisen väestön ahdinko lisääntyy. Kaikki kynnellekykenevät muuttavat Australiaan paremman tulevaisuuden toivossa.
      Kovasti odottavat turistien paluuta ja lisätuloja matkailusta.
      Ei muuta kuin rohkeasti liikelle suomalaiset :-)pienellä varovaisuudella ja maalaisjärjellä siellä pärjää loistavasti.
      Suba dawasak!(Hyvää päivänjatkoa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1737
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe