perä öljyn vaihto

volvo pentaan

Volvon Duoprop vetolaitteen ohjeissa käsketään nostamaan perävetolaite ylös ja laittamaan öljyä vetarin etuseinämässä olevasta reiästä. Paikka on hieman hankala, koska uimatason ja vetarin väliin jää niukasti tilaa.

Vetolaitteen päällä on kaksi reikää, joista toinen on mittatikku. Mikä sen toisen reiän tarkoitus on ja voisiko siitä mahdollisesti laittaa öljyt vetariin?

Toinen kysymys koskee öljyn täyttöreiän kuusiokolopultin kokoa. 10 mm avain on liian iso ja 9 mm aavistuksen liian pieni. Onko se tuumakokoinen ja jos niin mikä?

Vielä kolmanneksi kysymys Kad 42: sen jakopäästä. Eli onko ketjulla vai hihnalla ja millainen vaihtoväli, jos on hihnalla.

Kaikki muukin huoltoon liittyvä tieto kiinnostaa ko. yhdistelmän tiimoilta. Mitkä siis arkoja kohteita yms. Kone ja vetari ovat tietääkseni vuosimallia -92.
KIITOS!

5

1484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Volvon jakopäässä ei ole huollossa vaihdettavia osia. Vinkki öljyn laittoon. Laita öljy esim. sellaiseen akkuvesipulloon jossa on korkissa reikä ja laita siihen niin pitkä letku että saat pullon uimatason ulkopuolelle. Tai käytä pumppua. Se täyttöruuvin kuusio on mielestäni 10mm. Sieltä mittatikun reiästä on turha yrittää öljyä valuttaa. Taitaa olla 6mm reika.

      • laiteta

        tyhjennys ropun kautta uusiä öljyjä niin kun sp vetolaitteeseen. en uskois että on mitään eroja.
        toimenpide tapahtuu näin.

        1. ota mittatikku ylhäältä irti jotta saa korvausilmaa. sen jälkeen tyhjennysroppu irti ja valuta vanha öljy pois.

        2. kun öljy valunut laita uusi öljy tyhjennysropun reijästä pienellä pumpulla jossa on tyhjennysropun jengat. löytyy luultavasti bilteman hyllysta. tarkista vetolaitteen öljyn määrä esim ohjekirjasta tai jälleenmyyjältä ja kaada suurinpiirtein sama määrä, johonkin astiaan. pumppaa siitä öljy laitteeseen niin tulee varmasti oikea määrä.

        3. syy. jos kaadat öljyn ylhäältä saattaa laitteeseen jäädä ilmalukko jonka takia mittatikun määrä näyttää oikealta, mutta öljyn määrä liian vähäinen.

        pumppu ei luultavasti maksa kun 15-20e. pumppaaminen tietty on hiukan työläämpi, mutta täyttypähän laite kunnolla ilman ilmalukkoja.


    • on ilmeisesti

      3/8. Öljyjä ei yleensä laiteta periin yläkautta. Volvosta en ole varma.

    • ala-asennossa

      Mittatikku pois ja öljyt sisään vaihteensiirtovivun vieressä olevasta reijästä jonka kuusiokolon avainkoko on tosiaan tuumanen 3/8. Öljyt saa helposti sisään vaikka litran pullolla jossa on pieni letkunpätkä ja sitä ölyähän menee sinne n. 2,6 litraa. Tarkistus mittatikulla joka pitää kiertä kiinni (näppivoimin) ja sitten avata tarkistusta varten. Älä täytä liikaa, tekee kovat paineet koska vetarissahan ei ole mitään huohotusta ja kytkin kartio luistaa turhaan vaikka öljyssähän se on normaalistikkin, mutta ei liikaa.

      • tarkistetaan niin että mittatikku lasketaan reikään kierteeseen asti,EI KIERRETÄ kiinni!! ja sen jälkeen ylös määrän tarkistusta varten, tämä on se ainut oikea tapa.

        Toinen asia joka liittyy kad koneeseen on kompuran öljymäärän tarkistus, se taas tehdään niin että öljymittatikku kierretään käsin pohjaan ja sitten pois määrän tarkistusta varten. Näitä kahta ei saa sotkea keskenään.
        hyvää veneilykautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      168
      1412
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe