sellaista ajattelin vain kysellä,että mitenköhän tarkkoja testejä ovat noi marketista saatavat pregent stick-testit? tein kyseisen testin menkkojen ollessa n.viikon myöhässä ja negaa näytti.. nyt menkat myöhässä yli kuukauden,mutta uusia testejä en ole vielä tehnyt.. mitään mainittavia raskausoireitakaan ei kyllä ole... lähinnä väsyttää ja silloin tällöin tuntuu sellaisia menkkamaisia kipuja.
vauva olisi kyllä enemmän kuin tervetullut meidän perheeseen,yritystä takana jo 2vuotta. mutta ei auta lannistua! mukavaa ja ihanaa kevättä kaikille! ja PLUSSATUULIA;)
vauva olisi kyllä enemmän kuin tervetullut meidän perheeseen,yritystä takana jo 2vuotta. mutta ei auta lannistua! mukavaa ja ihanaa kevättä kaikille! ja PLUSSATUULIA;)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä ostin myös Pregent Stick -testin. Siinähän sanotaan sen olevan 99% varma (mikä on vähän epävarmempi kuin RFSU:n testin 99,9%). Huomenaamulla testaan, jos menkkoja ei vielä kuulu. Silloin tiedän paremmin.
Luin ne testin käyttöohjeet nyt, ja harmittavasti siellä sanotaan, että "todennäköisesti olet raskaana" ja "luultavasti et ole raskaana". Eli käytännössä ei voi tietää, pitääkö testin tulos paikkansa vai ei!!
Eiköhän ne kaikki virtsatestit perustu samaan ideaan, joten luotettavuuskin samaa luokkaa. Nuo sanamuodot taitavat olla vain amerikasta tänne rantautuneita: pelätään niin kovin, että kuluttaja haastaa yhtiön oikeuteen jostakin virheestä. Tämän takia muotoillaan lauseet niin ettei kuluttajalla ole perusteita... Kyllä minä testin tulokseen luottaisin, jos sen on vain tehnyt oikein ja oikeaan ajankohtaan (eli vasta kun menkat on myöhässä). Eikä ole mitään hormonilääkitystä, joka sekoittaisi tulosta.