Durban

Merja

Onko teillä kokemuksia Durbanin vaarallisuudesta?
Kaikenlaista olen jo kuullut, mutta onko alueita, joissa olisi turvallisempaa liikkua päiväsaikaan?
Etenkin kiinnostaa onko turvallista seutua International Convention Centerin alue?

Onko kaupungissa jotain nähtävää, mitä suosittelette?
Tai hyviä ruokapaikkoja International Conventien Centerin lähistöllä?

5

1844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käpyäläinen

      Takeita en voi antaa, mutta itse kävelin ICC:n ja rannan väliä muutaman kerran vaimoni kanssa, eikä siinä ollut ongelmia. Keskustassa lienee turvallisempaa kuin laitamilla, mutta sielläkin kehoteltiin varovaisuuteen. Turvallisimpana alueena kai pidetään rantahotellien seutua, niistä löytyy myös muutamia erinomaisia ravintoloita (kala tai äyriäiset ja eteläafrikkalainen valkoviini maistuivat, ja olivat melko edullisiakin).

      Keskustassa on turisti-infon yhteydessä afrikkalaisen taiteen galleria, josta voi ostaakin tauluja ynnä muuta. Sinne uskaltaa varmaan kävellä. Muuten Durbanissa ei taida olla kovin ihmeellisiä nähtävyyksiä; tutustumista haittaa tuo todellinen tai liioiteltu turvattomuus, pitäisi kulkea enimmäkseen taksilla... Järjestettyjä matkoja on esim. Zulu-kylään. Se oli kiinnostava vaikka turistirysähän se paikka on.

      • kvat

        Taitaa olla niukasti ruokapaikkoja ICC:n lähellä. Keskustassa on Workshop Shopping Centre, jossa kannattaa käydä, ja siellä on kohtuuhintainen afrikkalainen ravintolakin. Sitten on jokunen hotelli, joissa ravintoloita.


      • Merja

        Kiitos vastauksista. Oli mukava kuulla etenkin, että ICC:n ja rannan välinen alue vaikutti turvalliseslta.

        Parin viikon päästä (22.4.08) lähdetään reissuun eli kokemuksia otetaan edelleenkin vastaan.


      • apua saanut
        Merja kirjoitti:

        Kiitos vastauksista. Oli mukava kuulla etenkin, että ICC:n ja rannan välinen alue vaikutti turvalliseslta.

        Parin viikon päästä (22.4.08) lähdetään reissuun eli kokemuksia otetaan edelleenkin vastaan.

        Ota yhteyttä Etelä-Afrikan suurlähetystöön. Siellä on suomea puhuva nainen (nimeä en muista, olisko ollut Teija...)joka hoitaa matkailuasioita ja muutakin. Häneltä sain hyviä neuvoja sekä materiaalia matkalleni Etelä-Afrikkaan. Suosittelen.


      • pallo-on-mun-osteri
        apua saanut kirjoitti:

        Ota yhteyttä Etelä-Afrikan suurlähetystöön. Siellä on suomea puhuva nainen (nimeä en muista, olisko ollut Teija...)joka hoitaa matkailuasioita ja muutakin. Häneltä sain hyviä neuvoja sekä materiaalia matkalleni Etelä-Afrikkaan. Suosittelen.

        Durbanin siivessä on paljon ihania rantakaupunkeja joista on helppo löytää majoitusta ja turvalliset rannat esim Ballito.
        Vuokrasimme rantatalon kahdeksi viikoksi - ei ollut häiriöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7129
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      119
      6628
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5598
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      63
      5546
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    7. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5394
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5265
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4646
    Aihe