saatava uusia hömelöitä niin yrittäjiksi kun myös kuljettajiksi.
Entiset alkavat selkeästi ymmärtää sekä tiedostaa millaisesta kusetuksesta alalla on kyse,joten sen vuoksi uusia ja innokkaita urakoitsijoita kaivataan alalle!
Ideaali tilanne olisi jos yrittäjäksi alkava lähtisi täysin nolla tilanteesta liikkeelle jolloin kaikki rahoitus ensivaiheessa hoidetaan velkarahalla,siitä saisi puunhankinta yhtiö muutamaksi kymmeneksi vuodeksi erittäin nöyrän ja kuuliaisen käskytettävän jonka kyykyttämistä ei pystyisi mikään estämään!
Samoin kuljettaja materiaali tulee edelleen valita sillä perusteella että liiallisen älykkäät yksilöt eivät metsäalalle sovi!
Minkäänlainen kyseenalaistaminen ei saa tulla kysymykseenkään, sillä puhumme nyt ehkä Suomen yhdestä hierarkisimmin johdetusta alasta!
Metsäalalle
15
2549
Vastaukset
- 1234
Olet varmaan mielestäsi erinomainen metsäkonealan asintuntia ja jakelet "arvokkaita" neuvojasi auliisti, määritellen neuvonsaajasi SINUA huomattavasti vähä-älyisemmille kansalaisille. ONNEA erinomaiselle älykkyydellesi.
- hyödyntääkin
Kyllä pikakoulutus tuo helpotuksen kausiluontei-
suuteen . Vaihtokonevarastoille tulee kysyntää
joten siinä erään ponsorin mahdollisuus. JA tietenkin tämä energia risukkojen raivuuseen
saadaan porukkaa, joten siitä hyötyy metsän-
omistaja tulevaisuudessa. Kyllä valtio aina on
maamiehen puolia pitänyt joten nytkin siinä on
ala hyvin huomioitu.- harvinaisen
oikeassa.Tuohon on perustunut ja näyttää jatkossakin perustuvan maamme metsäteollisuuden menestys.
Aina löytyy uusia idiootteja.
- tämäkin taas
ihan selevästi sinäkin olet joku kaupunkilainen joka ei saa edes koneihin tarvittavaa pääomaa kasaan tai sitä velkarahaa pankista.
sinuna mä olisin aika hiljaa kun susta ei siis ole siihen hommaan niin mitä sä täälä silloin auot päätäsi.
mulla pari vuotta vanha yritys ja hakataan nimeltä mainitsemattomalle yhtiölle puuta ja ihan hyvin on sujunut .
kaikilla työntekijöillä on uudet neliveto autot ja itellä omakotitalo rakenteilla jo hyvää vauhtia firman rahoilla ja hyvin menee ja kolmas muksukin on tulossa jatkamaan mun saappaissa jos ei kahesta ensimmäisestä likasta tule niin nyt on poika tiedossa.
kaikille työntekijöille on parikertaa vuodessa hommattu uusi lippis että saa se sit päässä kulkee .- rylliskö
Vai omakoti ja uudet autot.Teillähän menee tosi hyvin kun saavat lippiksenkin kahdesti vuodessa...no saavathan muut ainakin nauraa.
- nuo
rylliskö kirjoitti:
Vai omakoti ja uudet autot.Teillähän menee tosi hyvin kun saavat lippiksenkin kahdesti vuodessa...no saavathan muut ainakin nauraa.
metsäpellet tosiaankin tuollaisia pösilöitä mitä tämä yksi "talon rakentaja"?
Ei tarvinne kenenkään ihmetellä miksi alalla on sellainen maine!
Vielä löytyy yksi ala minne kelpaa kuka vaan,kunhan ei vaan liika järjenvalo päästä loista!
Olkaa hyvä ja jatkakaa........(naurua).......;);)))) - motoilija toisessa polvessa
nuo kirjoitti:
metsäpellet tosiaankin tuollaisia pösilöitä mitä tämä yksi "talon rakentaja"?
Ei tarvinne kenenkään ihmetellä miksi alalla on sellainen maine!
Vielä löytyy yksi ala minne kelpaa kuka vaan,kunhan ei vaan liika järjenvalo päästä loista!
Olkaa hyvä ja jatkakaa........(naurua).......;);))))mä en sentään asu kaupunkissa ja ennenkaikkea asu vuokralla ja en myöskään hometalossa niinkuin moni muu.. jatketaan nauramista.
- kertoi tuon
motoilija toisessa polvessa kirjoitti:
mä en sentään asu kaupunkissa ja ennenkaikkea asu vuokralla ja en myöskään hometalossa niinkuin moni muu.. jatketaan nauramista.
Äitiskö tuo kaiken oli sulle kertonut?
- metsäpellet
kertoi tuon kirjoitti:
Äitiskö tuo kaiken oli sulle kertonut?
asu havumajoissa eikä Home....taloissa.Eihän ne ehdi homessa olemaan.
- ihmiset
metsäpellet kirjoitti:
asu havumajoissa eikä Home....taloissa.Eihän ne ehdi homessa olemaan.
Mikä ihme teitä vaivaa? toisia haukutaan täällä jo siitä missä asuu! Voi luoja miten lapsellista puhetta. ei kyllä naurattanu lukea noita.
- on ihan
metsäpellet kirjoitti:
asu havumajoissa eikä Home....taloissa.Eihän ne ehdi homessa olemaan.
siitä kiinni mistä tykkää. maalla asun ja en minä osaa kuvitella itseäni asumassa kaupungissa. Pitää muistaa että vaikka itse ei tykkää, niin ei mene haukkumaan muiden ammatteja. sehän on sisua kun tekee rankkaa työtä paskalla palkalla. Miten suomelle kävisi jos ei olisi metsäkoneen kuljettajia hakkaamassa metsää? Tai maanviljeliöitä tekemässä ruokaa meille? Tuo pöljäksi nimittäminen oli kyllä naurettavinta mitä olen kuullut. en usko että kovin moni metsän hakkaaja edes jaksaa korvaansa lotkauttaa tuommosille puheille, sen verran viisaita ne ovat.
- oli ihan
H#%/&/tin kannustavaa puhetta. olen juuri alan valinnut joten ny loppu tuommonen "kannustava" pa#¤&a puhe.
- oleva
Joitain vuosia olen alalla ollut kuskina.
Äijää viedään kuin pässiä narussa.
EI MITÄÄN KUNNIOITUSTA TYÖNTEKIJÄÄ KOHTAAN.
Tämä siis perustuu omaan kokemukseen.- alakaapi
olla ku työntekijät loppuu.
- ihmiset
alakaapi kirjoitti:
olla ku työntekijät loppuu.
kaikki ylityö korvaukset sun muut kyllä ne sieltä kaivetaan ja vaihtakaa alaa tai työ paikkaa jos se nykyinen saa noin kamalan arvostuksen.............
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1127787Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1313133- 1612015
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha801769Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1461642Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801587- 1331234
- 80914
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko58854- 53804